Neon1. listopadu  2013 v 16:25  

Ortel nad Žlutým psem

Ortel - Foto: Archív kapely Ortel

OrtelFoto: Archív kapely Ortel

Zamyšlení nad současností pardubického klubu Žlutý pes

Není to tak dávno, kdy jsem se tady podivoval nad stavem pardubické klubové scény, a upozorňoval mimo jiné na nového provozovatele klubu Žlutý pes. Nechci vyloženě kritizovat něčí vkus, každý posloucháme jinou hudbu. Navíc hudební klub je soukromá záležitost, takže bude-li dramaturg daného prostoru doma do omrzení poslouchat třeba Stánky – tak ať si bratry Nedvědy do klubu pozve třeba stokrát do měsíce. Když se mu to zaplatí a nezkazí mu to dobré jméno klubu. 

Žlutý pes - Foto: Klub Žlutý pes

Žlutý pesFoto: Klub Žlutý pes

A to je právě merito věci. O to dobré jméno totiž jde až v prvé řadě. O to, když jako provozovatel klubu přijdete a lidi k Vám přestanou chodit, protože se tam necítí dobře, v horším případě se tam budou bát chodit, tak můžete rovnou dát na dveře zámek a shodit mříž. 

Já neříkám, že plzeňská kapela Ortel, kterou si Žlutý pes pozval na 27. prosince, je vyloženě rasistická. To bych si při zběžném poslechu jejich textů neodvážil tvrdit. Otevřeně vlastenecká, velmi kontroverzní, nesnášenlivá vůči muslimům – to asi ano. Ale rasistická vyloženě ne. 

Policie a radikálové (ilustrační foto) - Foto: Ivan Holas

Policie a radikálové (ilustrační foto)Foto: Ivan Holas

Horší je to ovšem s děním kolem kapely. Je otázkou, do jaké míry za to sama skupina může, ale to ponechme pro dnešek stranou. Jejich skladba Hadr se stala hymnou již zakázané Dělnické strany. Kapela o tom údajně dopředu nevěděla, ale zpětně použití této skladby nakonec odsouhlasila. Ortel, který nedávno rozzuřil české islamisty písní Mešita, jež kritizuje pronikání islámu do západní kultury, pravidelně přitahuje na koncertech návštěvníky z řad neonacistů, v publiku se to hemží nejrůznějšími nacistickými symboly, což je fakt, který se při podrobném prohledání fotogalerií na internetu, dá snadno dohledat. 

Řada klubů z nejrůznějších důvodů – i kvůli hrozícím policejním manévrů- na konec od koncertu Ortelu ustoupila. 

A vracím se na začátek. Hudební klub je takový, jací do něj chodí lidi. A vůbec nejhorší je ztratit dobré jméno. A to se v případě klubu, kam se – sice na jednu akci ale přeci – vydají i „holé hlavy“ snadno může stát. A je pak jedno, jak skvělý program máte a jak pečlivou propagaci mu zajistíte.
Snad tento risk provozovatelům Žlutého psa bude stát za to. 

Autor:  Tomáš Klement
Pořad: Neon  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 19:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Od 21.10.2017 14:20 do 19:25; na silnici 333 u obce Přelouč okres Pardubice; Za Rybníkem Buňkov od Břehů na Živanice; silnice uzavřena, nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA ...
  silnice III/30514, Radhošť, část obce Sedlíšťka, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 11:00 Do 23.10.2017 17:00, Úplná uzavírka provozu na silnici III. třídy č. 30514 v místě ...
  silnice II/305, Radhošť, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 11:00, Úplná uzavírka provozu na silnici II. třídy č. 305 v místě železničního přejezdu ev. č. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace