Neon29. prosince  2013 v 19:05  

Poslední Neon

Logo Neon

Logo Neon

Po šesti letech, dvou měsících a 320 dílech zhasíná magazín Neon v éteru Čro Pardubice

Prvního listopadu 2007 se v éteru Českého rozhlasu Pardubice poprvé rozzářil Neon, magazín o české nekomerční scéně. 29. prosince 2013 po šesti letech a 2 měsících náš pořad zhasíná. První Neon jsme tehdy věnovali rozhovoru s Radůzou a reportáži z koncertu Vypsané Fixy. Ten poslední pak zaměříme na krátké ohlédnutí za naší šestiletou existencí. 

Longital - Foto: Gregory Michenaud

LongitalFoto: Gregory Michenaud

160 ROZHOVORŮ…
Vedle Radůzy jsme vám za tu dobu nabídli dalších neuvěřitelných 160 rozhovorů. Na koho si s české hudební scény vzpomenete, toho jsme tu – s několika čestnými výjimkami - měli. K těm výraznějším momentům patřilo povídání s Longital, Dano a Shina se k mému mikrofonu ještě dvakrát vrátili. Podobně vícekrát jste v Neonu slyšeli Hm…, Zdeňka Bínu, Sto zvířat, Dana Bártu, DVA, Charlie Straight, Floexe, Toxique, Žofie Kabelkovou, Traband nebo Vypsanou Fixu. Rád vzpomínám i na Honzu Muchowa, který ozdobil jubilejní stý díl a kterému jsme věnovali celou hodinu. Podobně obsáhlé bylo i jedno z posledních natáčení – s králem slovenského jazzu Peterem Lipou. Neméně výživné byly i rozhovory s Markem Ebenem, Jaromírem Švejdíkem, Robertem Nebřenským nebo Tata Bojs. Okolnosti některých rozhovorů byly velmi zajímavé – se 100 C jsme v třeskutém mrazu točili v nastartovaném autě, s Markem Doubravou z Hm… jsem natáčel za chůze po Dejvicích, takže do našeho dialogu co chvíli vstoupilo cinkání tramvají a troubení aut. Asi nejbolestnější je vzpomínka na jinak nádherný rozhovor se zpěvačkou slovenských Noisecut Betkou a jejich manažerkou Bibou. Prvně jmenovaná vloni v říjnu zemřela při tragické autonehodě.  

Zapaska - Foto: Kapela Zapaska

ZapaskaFoto: Kapela Zapaska

ZKOUŘENÝ BAUMAXA
Mluvili jsme o 160 rozhovorech, ale to nebyla jediná stálá náplň našeho pořadu. Slyšeli jste také desítky reportáží z nejrůznějších koncertů a festivalů. S úsměvem na rtech vzpomínáme, kterak kolega Pepa Kopecký zpovídal zcela zkouřeného Xaviera Baumaxu po jeho pardubickém koncertu. Unavený mistr jen dokolečka odpovídal, že v Hradci Králové řádí zloději kol a v Pardubicích že nám vzduch otravují Semtín a Paramo. No, vyvedená záležitost. Za těch šest let jsme s mikrofonem navštívili snad všechny myslitelné festivaly, na řady z nich jste si navíc v našem pořadu mohli vyhrát i vstupenky. Pravidelně jsme vám s Braněm Štefančou představovali mladé a začínající kapely, k pravidelným rubrikám patřil i podrobný průřez nějakým aktuálním albem. Oblíbenou rubrikou byla i 6 Sens Telescope, kde jsme dávali prostor zahraničním kapelám, jež dorazili do našeho kraje – takhle jsme si povídali s ukrajinskou Zapaskou, Francouzy Philtre, maďarskými Special Providence nebo japonskými Aus. Čas od času jsme ale náš pořad ozvláštnili různými sezonními záležitostmi. Takto jsme vám nabídli osmi dílný seriál o hudebních klubech Pardubického kraje, dvě obsáhlé reportáže o stavu pardubické scény, seriál o malých a středních gramofirmách. Nejvíce jsme se vyřádili v tomto ohledu přes léto, které jsme jednou věnovali osobnostem a jejich osmi zamilovaným deskám, pak zase běžel seriál o legendárních českých albech a vloni přes léto jsme připomínali pozapomenuté skvosty české hudební scény. 

Skupina Hm... - Foto:  archiv skupiny

Skupina Hm...Foto:  archiv skupiny

KONCERTY HM… I EGGNOISE
Neon vám za svou šestiletou existence nabídl i řadu koncertů. V případě Hm, Eggnoise a Longital dokonce živě z Divadla 29, zbylé – a to byli třeba Buty, Noisecut, Poslední výstřel, Tara Fuki, Midi Lidi, Květy, Yellow Sisters, Yvonne Sanchez, Priessnitz, -123 minut, Khoiba, Karel Plíhal, Please the Trees, Umakart, Bína a Urbanec, Načeva a Lavash, DVA nebo Magnetik- jsme sehnali porůznu od kolegů z jiných stanic Českého rozhlasu.
Neon si od svého vzniku prošel mnohými proměnami. Měnil se vysílací čas, stopáž i zaměření – jednu dobu jsme dostali za úkol se orientovat i na další druhy umění, než jen hudbu, s čímž jsme se popasovali myslím se ctí. Takhle jste u nás mohli slyšet rozhovory se spisovateli Jaroslavem Rudišem, Kateřinou Tučkovou nebo vzpomínku na básníka Buráce. Milovníci architektury ocenili povídání s Josefem Pleskotem nebo Michalem Klodnerem, v reportážích i fejetonech jsme se věnovali designu, grafice, divadlu či filmu, kde stojí za znímku třeba rozhovor s dokumentaristou Vítkem Klusákem. Neon se zkrátka snažil naplňovat svoje motto, že „vnímáme kulturu všemi smysly.“ 

Kubatko ve svém domácím studiu ukazuje, jak vznikala píseň Starsteam - Foto: Tomáš Klement

Kubatko ve svém domácím studiu ukazuje, jak vznikala píseň StarsteamFoto: Tomáš Klement

JINGLY OD LONGITAL NEBO KUBATKA
Za šest let existence se průběžně proměnila i podoba zvukové grafiky. Původně ji namluvila herečka Kristýna Jelínková, druhou verzi pak s roztomilým přízvukem natočila holandská zpěvačka Wotienka Vermeer, posledním hlasem Neonu je pak zpěvačka Karolína Dytrtová. Neon je asi jediný magazín v českém éteru, který se může pochlubit tím, že jeho jingly natočila skutečná muzikantská elita z Čech a Slovenska. Jára Tarnovski, Veneer, Foolk, Noisecut, Longital, N.O.H.A., Kubatko a Patrick Bergman – to je sestava hudebníků, kterým tímto za jejich práci pro Neon, za kterou navíc nedostali ani halíř, moc a moc děkujeme.   

Tomáš Klement - Foto: Honza Ptáček

Tomáš KlementFoto: Honza Ptáček

DÍKY VŠEM
Všemi 320. díly Neonu provázel Tomáš Klement. O příspěvky se podělily další dvě desítky spolupracovníků: Jára Tarnovski, Šárka Zahálková, Ondřej Vojtěch, Josef Kopecký, Anna Dosoudilová, Tereza Dvořáková, Jakub Hřib, Milena Dvořáková, Martin Benda, Drahomíra Bačkorová, Ondra Novák, Eliška Čeřovská, Naďa Kubínková, Josef Jan Kopecký, Lenka Šlemínová, Ota Gutwirth, Kateřina Prouzová a další. Těm všem se zaslouží poděkovat.
Stejně tak i vám všem, milí posluchači a čtenáři našeho webu, za vaši přízeň a podporu. Vážíme se toho. Také díky všem, se kterými jsme na Neonu spolupracovali, kteří nám pomohli, Pavlu Ševčíkovi a Pepovi Čevorovi za krásné logo i grafický návrh původního webu a také bývalému řediteli Českého rozhlasu Pardubice Martinu Kolovratníkovi za to, že Neon do vysílání prosadil. 

Užijte si zbytek roku a do toho nového vstupte tou správnou nohou. Přeju vám do roku 2014 hodně zdraví, štěstí, lásky, abyste potkali co možná nejméně hlupáků a aby i nadále platilo, že dobro a láska zvítězí nad zlobou a nenávistí. 

Díky moc, dobrou noc.
ZHASÍNÁME 

Autor:  Tomáš Klement
Pořad: Neon  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 19:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Povětrnostní podmínky: silný vítr, Lezník II/360
  Srážky, Viditelnost: přeháňkysnížená viditelnost na méně než 100 m, Dolní Lipka
  místní komunikace, Pernštýnské náměstí, Pardubice I, uzavřeno, Od 21.10.2017 14:00 Do 22.10.2017 06:00, uzavírka místní komunikace v Pardubicích, Pernštýnské náměstí , Vydal: ÚMO Pardubice I - Střed

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace