O stanici1. února  2011 v 09:45  

Technika

Mikrofon - Foto:  Stock.xchng

MikrofonFoto:  Stock.xchng

Český rozhlas Pardubice sídlí v posledním podlaží budovy v ulici Svaté Anežky České 29 v Pardubicích. Jsme tak v současné době jediným rádiem, které skutečně „fyzicky“ vysílá z Pardubic.


Celý komplex se skládá ze dvou studií, která jsou zároveň režiemi a jednoho menšího studia. Komplex doplňuje samostatná technická místnost, ve které jsou umístěny klíčové technologie. 

Vysílací studio

Nové studio Českého rozhlasu Pardubice - Foto: Honza Ptáček

Nové studio Českého rozhlasu PardubiceFoto: Honza Ptáček

Vlastní vysílací režie - chtete-li studio, ve kterém je moderátor a vysílá se z něj - je osazena digitálním mixážním pultem DHD. Moderátor má k dispozici 16 hlavních tlumičů (rozdělené do dvou sekcí) a řadu dalších pomocných ovládacích tlačítek a ovladačů. Slovo moderátor v předchozí větě je použito správně, neboť moderátor nejen hovoří ale i technicky odbavuje celé vysílání. Řídí tak i hlasitost mikrofonů, hudby, telefonických hovorů a ostatních zvukových příspěvků. Nahrazuje tedy zároveň technika, asistentku a hudebního režiséra a věřte, že se při vysílání skutečně nenudí. 

Moderátor musí mít při mluvených vstupech nasazena sluchátka – to aby slyšel vysílání, protože jakmile se zapne mikrofon, automaticky se vypínají „velké reprobedny“. To proto, aby vysílání nevazbilo – tedy aby ve vysílání nebylo slyšet nepříjemné pískání a houkání. Pro vysílání používáme mikrofony AKG C 414

Využíváme odbavovací systém Dalet plus. Při zmínce o počítačovém programu jen napovíme, že doby přehrávání hudby a zvukových záznamů z analogových pásků kazet a „cédéček“ jsou už nenávratně historií. Jednoduše řečeno: vše, co má posluchač slyšet, (ať jde o písničky, reportáže, rozhovory nebo třeba reklamy) se schází v digitální podobě v počítači, ze kterého se vysílá. 

Všechna čtyři studia jsou vybavena již standardně nezbytnou a legendárně klasickou „červenou“, tedy optickou signalizací aktivních mikrofonů. Navíc disponují nezávislými komunikačními linkami se sluchátky (Audiotechnika ATH-M30 ) a hlasitým poslechem (Genelec 1030A). 

Pro bližší představu si uveďme příklad z praxe:
 

Ve vysílací režii odbavuje živé vysílání moderátor, v menším studiu sedí redaktor se svými třemi hosty a všichni společně z hlasitého poslechu slyší posluchače, který se právě telefonicky dovolal do vysílání. Mezitím moderátor udílí redaktorovi pokyn do sluchátek tak , aby jej nikdo jiný neslyšel a nebyl tak rušen. V okamžiku, kdy posluchač na telefonu domluví, zapne moderátor mikrofony ve studiu, nade dveřmi se rozsvítí červené světlo , vypne se hlasitý poslech (z důvodu zpětné vazby , tzv.“pískání“) a všichni zúčastnění dále promlouvají prostřednictvím rádiových vln k Vám, posluchačům. 


Mimo zdrojů zvuku v našich studiích a telefonátů využíváme audio nebo datové externí linky. Díky jim pro Vás můžeme vysílat i z exteriérů, ať už se jedná o přenosy ze sportovních nebo kulturních akcí. 

V samostatné technické místnosti jsou nainstalovány počítače (v režiích jsou umístěny pouze jejich zobrazovací monitory , klávesnice a myši), routery počítačové sítě a další nezbytné technologie včetně zálohovacích UPS zdrojů. Mimo jiné se zde ukrývá i technický sklad právě nepotřebného vybavení a náhradních dílů . 

Ale přeci jen, technika je jen technika - není nerozbitná a proto, zatímco my, technici v tichosti obcházíme a leckdy se až v duchu divíme, „jak to že to všechno vlastně funguje“ , Vám přejeme kvalitní a pokud možno ničím nerušený poslech. 

Autor:  Miroslav Škop
Pardubický kraj
  Povětrnostní podmínky: bouřkový vítr, Lezník II/360
  Od 17.10.2017 13:30 do 15:35; na silnici 11 u obce Bystřec okres Ústí nad Orlicí; nehoda nákladního vozidla; probíhá vyšetřování nehody; Havárie NA, bez zranění.
  silnice I/11, v katastru obce Jablonné nad Orlicí - v katastru obce Bystřec, okr. Ústí nad Orlicí, nehoda, Od 17.10.2017 13:29 Do 17.10.2017 14:59, NA

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace