Chcete do lázní? Pročtěte si nejdřív nový zákon

8. duben 2015

V lednu začala platit nová pravidla poskytování lázeňské péče. Prodloužení lázeňských pobytů na čtyři týdny se týká jen čtyř pacientů z deseti. O které skupiny jde? Čtěte dál.

6. ledna 2015 vstoupil v platnost novelizovaný zákon o veřejném zdravotním pojištění. Najdete tam i novelizovaný Indikační seznam pro lázeňskou péči, který upravuje pravidla poskytování lázeňské péče hrazené zdravotními pojišťovnami.

Se změnami nás seznámila v Radioporadně ředitelka léčebné péče v Lázních Bohdaneč Ljiljana Marič.

Jak se dostat do lázní?
  • Praktický lékař vystaví návrh na lázeňskou péči hrazenou zdravotní pojišťovnou podle doporučení odborného lékaře nebo ošetřujícího lékaře při hospitalizaci. Zároveň navrhne typ lázeňské péče (komplexní, nebo příspěvková) a místo vhodné pro léčbu daného onemocnění (indikace).

  • Komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou péči schválí revizní lékař zdravotní pojišťovny.

  • V případě komplexní lázeňské péče odešle zdravotní pojišťovna schválený návrh přímo lázním, které pacienta předvolají k nástupu. Zdravotní pojišťovna hradí lázeňskou léčbu, celodenní stravování a ubytování.

  • Schválený návrh na příspěvkovou lázeňskou péči odesílá do lázní zdravotní pojišťovna nebo pacient. V případě příspěvkové lázeňské péče přispívá zdravotní pojišťovna na léčebnou část celkové ceny lázeňského pobytu. Ubytování a stravování si léčený hradí sám a během pobytu není v pracovní neschopnosti.

Pokud zdravotní pojišťovna neschválí komplexní ani příspěvkovou lázeňskou péči, může klient absolvovat pobyt v lázních jako samoplátce.

Hlavní změny

Do lázní už není možné dojíždět pouze na léčebné procedury, tak jak tomu bylo v minulosti. Pobyt už se nedá rozdělit na dílčí části, léčebnou zajistit ve zdravotnickém zařízení a ubytovat se mimo zdravotnické zařízení nebo na léčbu docházet z domova. Podle ředitelky léčebné péče Ljiljany Marič se ale v tomto případě možná ještě dočkáme změn. Mnoho lidí totiž nemá na ubytování dostatek financí a řešení situace dojížděním do blízkých lázní pro ně bylo jedinou možností.

Lázně Bohdaneč zahájí novou sezónu

Příspěvkové lázeňské pobyty pro dospělé - délka je stanovena na 21 dnů, případně 14 dnů (pouze v indikovaných případech).

U všech dětských indikací je doplněna možnost prodloužení délky pobytů na návrh ošetřujícího lékaře.

U dalších dospělých indikací je dána možnost prodloužení pobytů na návrh ošetřujícího lázeňského lékaře.

U některých dospělých indikací je upravena možnost opakování pobytů.

Novela zpřesňuje některé požadavky (např. definice intervalu nástupu na opakovaný pobyt).

Prodloužení komplexních lázeňských pobytů pro dospělé u vybraných indikací z 21 na 28 dnů se týká následujících skupin:

  • nemoci oběhového ústrojí (4 indikace z 9 – II/2, II/3, II/6,II/9)

  • nemoci dýchacího ústrojí (4 indikace ze 7- V/1, V/5, V/6,V/7)

  • nemoci nervové (8 indikací z 11- VI/1,VI/2, VI/4, VI/5, VI/6, VI/7, VI/8, VI/10 )

  • nemoci pohybového ústrojí (6 indikací z 12 – VII/1, VII/2, VII/3, VII/4, VII/10, VII/11)

  • duševní nemoci (1 indikace z 2 – IX/1)

  • nemoci kožní (4 indikace z 5 – X/2, X/3, X/4, X/5)

  • nemoci gynekologické (1 indikace z 3 – XI/3)

Celkem byly prodlouženy o jeden týden komplexní pobyty dospělých u 28 indikací z celkového počtu 66 indikací, tj. u 43% dospělých indikací.

autor: jsl
Spustit audio