Radioporadna21. dubna  2017 v 11:20  

Chcete se zbavit škůdců na zahradě? Postavte tam včelí domek

Čmelák je blízký příbuzný včel - Foto:  pixabay.com, CC0 Public domain,  Skitterphoto

Čmelák je blízký příbuzný včelFoto:  pixabay.com, CC0 Public domain, Skitterphoto

V přírodě je mnoho druhů včel a jen jedním z nich je včela medonosná, kterou všichni známe. Ty ostatní mají ale také velký význam. Opylují například rostliny, které včela medonosná opylovat neumí. A pokud jim postavíte domeček, vyzobou vám na zahradě škůdce.

Jedním z blízkých příbuzných včel je na první pohled nemotorný čmelák. Čmelák je vlastně rod včely. Mezi vzdálenější příbuzné včel patří vosy a mravenci, pak jsou to hrabalky, kutilky, nebo zlatěnky. Všichni tito živočichové patří mezi blanokřídlé. Dozvěděli jsme se od přírodovědce Petra Bogusche z Univerzity Hradec Králové. 

Včelí domky na zahradě 

Včelí domky jsou velkým hitem v cizině, například ve Velké Británii. V zahradnictví si tam můžete vybírat z mnoha druhů. Ale není problém si takový domek pro divoké včely postavit vlastnoručně. Potřebujete k tomu dřevěný rám. Jeho velikost záleží na velikosti vaší zahrady. „Já ho má vysoký metr dvacet, široký asi osmdesát centimetrů. Nejdůležitější je to, čím vysteleme vnitřek rámu. Mohou to být navrtané cihly, špalky s vyvrtanými otvory, různé typy stébel a stonků, seno, zkrátka všechno, v čem samotářské včely mohou hnízdit. Je potřeba toho nachystat opravdu hodně, aby byl domeček zaplněný,“ radí přírodovědec Petr Bogusch. 

V přední i zadní části domku necháme otvory, kudy včely nalétávají dovnitř. Pokud v domku zahnízdí, máme vyhráno. Za odměnu nám opylují stromy a keře na zahradě. Kutily a hrabalky jsou masožravé, takže nám zase zlikvidují škůdce, jako jsou například mšice nebo mandelinky. 

Jak na mšice ve skleníku 

Parazitické vosičky útočí při experimentu na mšice. - Foto: Dirk Sanders

Parazitické vosičky útočí při experimentu na mšice.Foto: Dirk Sanders

V dnešní době se dá sehnat přípravek, který je parazitem mšic. Je to sáček, který obsahuje kukly drobné vosičky. Když přípravek instalujete do skleníku, vylíhnou se vosičky přímo tam. Pak nakladou svoje vajíčka do mšic a mšice celkem rychle zlikvidují. 

Kde bydlí blanokřídlí v přírodě? Většina včelích druhů hnízdí v zemi nebo v různých dutinách. „Včelka nebo vosička si vyhrabe noru, na jejímž konci vytvoří hnízdní komůrky, do kterých nanosí potravu pro svoje larvičky a naklade tam vajíčka. Další druhy bydlí v dutinách stonků, rákosu, v mrtvém dřevě po larvách brouků, dokonce i v ulitách plžů,“ doplňuje Petr Bogusch. 

Kam do přírody na pozorování včel 

Na pozorování včel jsou nejlepší vlhká a teplejší místa. „Ve východních Čechách jsou ideální mokřady. Takovým příkladem jsou Bohdanečské rybníky, Žehuňský rybník, rezervace Baroch kousek od Pardubic, lokalita Na Plachtě v Hradci Králové nebo okolí obce Rzy,“ láká do přírody Petr Bogusch. 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; v ulici Kpt. Jaroše v obci Litomyšl okres Svitavy; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte dlouhé zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 ...
  D11, mezi km 74 a 75.4, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 07:45 Do 23.10.2017 17:45, Pozor!, Údržba a opravy vozovek CB, zdroj: ŘSD
  silnice III/30514, Radhošť, část obce Sedlíšťka, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 11:00 Do 23.10.2017 17:00, Úplná uzavírka provozu na silnici III. třídy č. 30514 v místě ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace