Radioporadna11. října  2017 v 11:08  

Chraňte své srdce před neduhy, ať bije co nejdéle

srdce, puls, tep - Foto: Fotobanka Pixabay

srdce, puls, tepFoto: Fotobanka Pixabay

Lidské srdce pracuje na principu pumpy a je to velký pracant. Celoživotně přečerpává 70 ml krve jedním stahem rychlostí 5 litrů za minutu. Pokud se náhle zastaví a do deseti minut nedostane první pomoc, dotluče. Příčinou u zdravých lidí a sportovců do 40 let jsou většinou skryté vady. Při zástavě je nejvíce postiženo samotné srdce a mozek, mohou to být i další orgány v těle.

„Kardiologové na severu Itálie vypracovali studii, při které spojili historii nemocného (například srdeční choroby u jeho předků) spolu se základním vyšetřením a EKG. U 90% dokázali odchylku, která by vedla k problémům, zachytit. V případě jakéhokoliv podezření na skrytou vadu, pacient postoupí další testy, včetně ultrazvuku. Při něm lékaři zkontrolují funkci srdeční svaloviny a chlopní. Také mohou využít tzv. katetrizaci – zavedení tenké cévky,“ popisuje primář kardiologie pardubické nemocnice Jan Matějka. 

Pomaleji znamená, žít déle 

Pacienti v akutním stavu mají vždy zrychlenou frekvenci. Je to tím, jak tělo bojuje a adrenalin žene srdce dopředu. „U řady chorob se pomocí léků snažíme tep zpomalit. Třeba po infarktu, srdečním selhání nebo při slabosti. Studie z přírody ukazují, že živočichové s pomalejší srdeční frekvencí žijí déle než ti, kteří mají rychlou,“ poznamenal Matějka. 

Jednejte v klidu a hned 

Člověk, který nereaguje na oslovení ani jiný podnět a nedýchá, je v ohrožení života. Pokud ho v tomto stavu najdete, zachovejte klid a volejte záchrannou službu. Druhým krokem je zprůchodnění dýchacích cest a zahájení resuscitace. Masáž srdce u dospělého člověka provádějte frekvencí 100 až 120 za minutu na hrudní kost. Hrudník by v tu chvíli měl klesnout o 5 až 6 centimetrů. V intervalu 30 zmáčknutí pak dvakrát vdechněte do úst. Pokud máte obavy z infekce, nebo hygienické podmínky nejsou ideální, vdechy můžete vynechat. 

Prevence onemocnění 

Abyste se onemocněním srdce vyhnuli, udržujte si přiměřenou stálou tělesnou hmotnost a denně se intenzivně pohybujte alespoň 30 minut. Jezte pestrou stravu, rozdělenou do 4-5 denních jídel, nevynechávejte snídani. Konzumujte dostatečné množství zeleniny (syrové i vařené) a ovoce. 

Autor:  Věra Říhová  (RIH)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  místní komunikace, Pernštýnské náměstí, Pardubice I, uzavřeno, Od 21.10.2017 14:00 Do 22.10.2017 06:00, uzavírka místní komunikace v Pardubicích, Pernštýnské náměstí , Vydal: ÚMO Pardubice I - Střed
  ulice Čapkova, Pardubice VII, stavební práce, Od 18.10.2017 11:00 Do 20.11.2017 23:59, uzavírka na místních komunikacích (chodnících) ul. Čapkova vedoucí na pozemku označeném jako pozemková parcela parcelního ...
  silnice III/2987, Hradiště na Písku, okr. Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 17.10.2017 08:00 Do 21.11.2017 16:00, Úplná uzavírka silnice č. III/2987 v obci Staré Hradiště, místní části Hradiště ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace