Radioporadna17. července  2017 v 11:08  

Hlavolam je lék. Zklidní psychiku, procvičí prsty i trpělivost

Část sbírky hlavolamů Jaroslava Flejberka - Foto: Zdeněk Novák

Část sbírky hlavolamů Jaroslava FlejberkaFoto: Zdeněk Novák

Nemám na to buňky ani čas. Možná i vy tohle říkáte, když vám někdo nabídne nějakou logickou hru či hlavolam.

Odmítnout vyzkoušet hlavolam by byla chyba. Je to totiž výborný relax, který doporučují psychologové na ztrápenou psychiku. 

„Fígl je v tom, že se soustředíte jen na to, jak vyřešit hlavolam, nikoliv na starosti, které vás trápí. Logické myšlení se dá také vypěstovat. Skládání Rubikovy kostky, to je něco jako odpočinek v přírodě,“ usmívá se Jaroslav Flejberk. 

Podle jeho zkušeností jsou ženy a dívky mnohem trpělivější. Muži chtějí rychlý výsledek. 

Rubikova kostka působí na psychiku podobně jako pobyt v přírodě 

Složit Rubikovu kostku poslepu? I to se dá natrénovat. Potřebujete k tomu hodně trpělivosti, šikovné ruce a pořádného pamatováka. Ale ani ve škole nezačínáte v matematice rovnou s integrály. 

Hlavolamy se dělí podle obtížnosti. Začátečníci řeší ty nejjednodušší a postupně se zlepšují. A platí to nejen pro děti, které se tak učí soustředit, ale i pro lidi v důchodovém věku. Procvičí si mozek i jemnou motoriku. 

„Dokonce uvažujeme, že uděláme na Czech open kategorii ve skládání hlavolamů od šedesáti let. Zájem těchto lidí je velký,“ říká jeden z organizátorů festivalu šachu a her, který se právě koná v pardubické areně, Jaroslav Flejberk.  

Naučte děti znovu se soustředit 

Neexistuje nikdo, kdo vezme hlavolam a okamžitě ho vyřeší. Ale když se se svými dětmi budete logickým hrám věnovat už od útlého dětství, pomůžete jim rozvíjet logické myšlení a zároveň je učíte trpělivosti. A právě ta dnešním dětem velmi chybí.  

Jaroslav Flejberk a Jitka Slezáková - Foto: Zdeněk Novák

Podle matematika Jaroslava Flejberka se nedokážou soustředit ani na řešení složitějšího matematického příkladu. Může za to hektická doba počítačová. Když dítě něco nebaví, okamžitě klikne na něco jiného a neřeší to, co by ho stálo větší úsilí. 

Kde hledat inspiraci 

Zajděte na Czech open 2017 do pardubické areny. O víkendu 22. a 23. července se chystá soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky. „Bude to takové středoevropské mistrovství. Nedávno na mistrovství světa pokořili rekord pěti sekund, tak uvidíme, jestli se najde někdo, kdo dobu složení ještě zkrátí,“ říká Jaroslav Flejberk.  

Nebo se zajeďte se podívat do Hrochova Týnce. Je tam hřiště v přírodě, kde se dají hrát šachy, go, člověče nezlob se, dáma a další hry. Najdete ho v zámeckém parku.  

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Luční, Pardubice III, Pardubice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 10.07.2017 07:00 Do 17.08.2017 23:59, definitivní úprava povrchu komunikací, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina
  ulice Rosická, Pardubice II, Pardubice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 10.07.2017 11:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná ...
  ulice Mladých, Pardubice II, Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 10.07.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná (1 jízdní pruh) v ul. Rosické, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace