Radioporadna17. července  2017 v 11:08  

Hlavolam je lék. Zklidní psychiku, procvičí prsty i trpělivost

Část sbírky hlavolamů Jaroslava Flejberka - Foto: Zdeněk Novák

Část sbírky hlavolamů Jaroslava FlejberkaFoto: Zdeněk Novák

Nemám na to buňky ani čas. Možná i vy tohle říkáte, když vám někdo nabídne nějakou logickou hru či hlavolam.

Odmítnout vyzkoušet hlavolam by byla chyba. Je to totiž výborný relax, který doporučují psychologové na ztrápenou psychiku. 

„Fígl je v tom, že se soustředíte jen na to, jak vyřešit hlavolam, nikoliv na starosti, které vás trápí. Logické myšlení se dá také vypěstovat. Skládání Rubikovy kostky, to je něco jako odpočinek v přírodě,“ usmívá se Jaroslav Flejberk. 

Podle jeho zkušeností jsou ženy a dívky mnohem trpělivější. Muži chtějí rychlý výsledek. 

Rubikova kostka působí na psychiku podobně jako pobyt v přírodě 

Složit Rubikovu kostku poslepu? I to se dá natrénovat. Potřebujete k tomu hodně trpělivosti, šikovné ruce a pořádného pamatováka. Ale ani ve škole nezačínáte v matematice rovnou s integrály. 

Hlavolamy se dělí podle obtížnosti. Začátečníci řeší ty nejjednodušší a postupně se zlepšují. A platí to nejen pro děti, které se tak učí soustředit, ale i pro lidi v důchodovém věku. Procvičí si mozek i jemnou motoriku. 

„Dokonce uvažujeme, že uděláme na Czech open kategorii ve skládání hlavolamů od šedesáti let. Zájem těchto lidí je velký,“ říká jeden z organizátorů festivalu šachu a her, který se právě koná v pardubické areně, Jaroslav Flejberk.  

Naučte děti znovu se soustředit 

Neexistuje nikdo, kdo vezme hlavolam a okamžitě ho vyřeší. Ale když se se svými dětmi budete logickým hrám věnovat už od útlého dětství, pomůžete jim rozvíjet logické myšlení a zároveň je učíte trpělivosti. A právě ta dnešním dětem velmi chybí.  

Jaroslav Flejberk a Jitka Slezáková - Foto: Zdeněk Novák

Podle matematika Jaroslava Flejberka se nedokážou soustředit ani na řešení složitějšího matematického příkladu. Může za to hektická doba počítačová. Když dítě něco nebaví, okamžitě klikne na něco jiného a neřeší to, co by ho stálo větší úsilí. 

Kde hledat inspiraci 

Zajděte na Czech open 2017 do pardubické areny. O víkendu 22. a 23. července se chystá soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky. „Bude to takové středoevropské mistrovství. Nedávno na mistrovství světa pokořili rekord pěti sekund, tak uvidíme, jestli se najde někdo, kdo dobu složení ještě zkrátí,“ říká Jaroslav Flejberk.  

Nebo se zajeďte se podívat do Hrochova Týnce. Je tam hřiště v přírodě, kde se dají hrát šachy, go, člověče nezlob se, dáma a další hry. Najdete ho v zámeckém parku.  

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  silnice I/35, v katastru obce Cerekvice nad Loučnou, okr. Svitavy, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 27.09.2017 16:59, Oprava na mostě u obce Cerekvice ...
  silnice I/35, v katastru obce Linhartice, okr. Svitavy, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 25.09.2017 07:00 Do 26.09.2017 16:59, Doprava bude vedena po staveništi střídavě ...
  silnice I/11, Helvíkovice, okr. Ústí nad Orlicí, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, částečná uzavírka (úsek ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace