Radioporadna13. května  2014 v 11:20  

Když ledviny přestanou fungovat

ledviny - Foto: Fotobanka Stock.xchng

ledvinyFoto: Fotobanka Stock.xchng

MUDr. Božena Hájková nás v Radioporadně upozornila na to, že ledviny nebolí. A protože nepociťujeme bolest, nepoznáme už v počáteční fázi, že něco není v pořádku.

Proto je dobré nechat si čas d času vyšetřit moč. Paní doktorka upozorňuje i na důležitost prevence. 

Je také dobré držet se základních pravidel:

  • Pravidelně pít kolem dvou litrů denně (ale není nutné chodit s PET lahví v ruce po celý den – všeho s mírou)
  • Vyvarovat se častého pití alkoholu a kouření

Onemocněním ledvin trpí nejčastěji lidé s vysokým krevním tlakem a diabetici. Pokud ledviny nefungují, musí pacienti docházet do nemocnice na hemodialýzu, kde tráví mnoho hodin. Ale existují i šetrnější možnosti. Jednou z nich je peritoneální dialýza. 

Jak funguje peritoneální dialýza?

Při tomto způsobu dialýzy se krev čistí uvnitř těla. Je k tomu využívána tělu vlastní, přirozená membrána - pobřišnice (peritoneum), která pracuje jako dialyzační filtr. Nevyužívá se umělé membrány mimo tělo, jako je tomu u hemodialýzy, kdy se krev vyvádí do mimotělního oběhu, a čistí se přes speciální dialyzační filtr - dialyzátor. Tím, že probíhá zpravidla doma, (ale často také v zaměstnání, dokonce i v autě) umožňuje pacientům relativně aktivní způsob života. 

Na rozdíl od jiných evropských zemí se tato metoda v České republice využívá stále málo. Pro srovnání - v Nizozemsku využívá peritoneální dialýzu 20 % pacientů, ve Velké Británii 36 %, ve Skandinávii 22-38 %. Tento fakt zřejmě souvisí s ochotou převzít odpovědnost za své zdraví do vlastních rukou. Pacient díky ní může sám sobě umožnit plnohodnotnější život. 

Pacienti s peritoneální dialýzou jsou díky domácí léčbě schopni chodit do zaměstnání, studovat, aktivně trávit svůj volný čas. Namísto tří několikahodinových návštěv týdně vystačí s jednou návštěvou nemocnice měsíčně. 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  silnice I/35, Zámrsk - Vysoké Mýto, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, omezení, Od 15.08.2017 22:46 Do 23.08.2017 18:00, doprava vedena po souběžné komunikaci (stará cesta); z důvodu opravy křižovatky u ...
  silnice II/305, Štěpánov, okr. Chrudim, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 17.08.2017 07:00 Do 03.09.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice II/305 v úseku mezí obcí Luže a místní částí Štěpánov obce Skuteč., ...
  silnice II/343, v katastru obce Jeníkov, okr. Chrudim, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 19.08.2017 00:00 Do 20.08.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení: přes: místní komunikace (Kladno), silnice I/34 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace