Radioporadna14. března  2017 v 11:20  

Nejste v práci spokojení? Objevte svůj talent a dělejte to, co vás baví

Nežijte podle představ ostatních - Foto: Fotobanka Pixabay

Nežijte podle představ ostatníchFoto: Fotobanka Pixabay

Život nás všechny někam zavál. Může se stát, že si najednou uvědomíme, že nejsme šťastní. Třeba i proto, že denně děláme profesi, ke které nemáme vztah. Jak z toho ven? O tom jsme si v rozhlasové Radioporadně povídali s životní koučkou Kristýnou Mášovou.

Každý máme nějaký talent. „Jinak by fungování na světě nedávalo žádný smysl,“ vysvětluje Kristýna Mášová. Jen to v sobě objevit. 

Právě lidé ve středním věku si často uvědomí svou nespokojenost. A mají přirozenou potřebu najít své poslání. Jak ale najít svůj potenciál, uchopit ho a rozvíjet? „S klienty si povídám o tom, co je přirozeně baví, kam je to táhne, o čem přemýšlí,“ říká Kristýna Mášová. 

Dětské sny, které se nevytratily 

Někoho celý život pronásleduje dětský sen nebo nějaká touha z puberty. Někdo si až v pozdějším věku uvědomí, že by se chtěl věnovat zcela jiným věcem, než mu dosud přišly do života. Sníte o tom, že z vás bude automechanik s vlastní dílnou? Nebo byste raději cestovali a poznávali nové lidi? Každému sedí něco jiného, jen to objevit. „Věřím, že člověka napadají právě ty věci, na které má prostředky a možnosti, jak je zrealizovat,“ uvádí s úsměvem Kristýna Mášová. 

Čtěte také: Naší životní brzdou je strach. Jak z toho ven?

Jedna možnost je, probrat své představy s koučem nebo psychologem. Docela dost možná ale dokážete najít svůj talent sami. Jak na to? Vezměte si tužku a papír a začněte. „Vždy je lepší si všechno sepsat a mít to před očima,“ doporučuje Kristýna Mášová. 

Každý má na něco talent 

Napište si, co vás všechno baví. Jaké sny se v průběhu vašeho života objevily ve vaší hlavě. Co vám jde dobře, dokonce lépe než ostatním a vaše okolí vás kvůli tomu dokonce vyhledává. V čem můžete být užitečný pro druhé a přínosem. Jaké lidi profesně obdivujete. Jaké vlastnosti mají vaše profesní vzory, a co máte společného. Co si rádi ve volném čase studujete. „Člověk se zajímá o tom, co s ním rezonuje. Váš seznam není náhoda,“ uvádí Kristýna Mášová. Poté si nastavte deset dílčích kroků, které vám pomohou váš cíl uskutečnit. 

Nežijte podle představ ostatních 

Musíte si i představit, jak vaše cesta za sny bude vypadat. Co všechno budete muset obětovat a jak vám to zasáhne do ostatních oblastí života, například do rodiny a partnerského vztahu. Do jaké míry hodláte své okolí ignorovat a co už pro vás není v pořádku. Můžete například svému partnerovi něco nabídnout. Pokud po něm chcete, aby měl s vámi větší trpělivost, zeptejte se ho, co na oplátku on potřebuje od vás. 

„Někdy nás okolí tlačí do něčeho, co nechceme a zrazuje je nás od naší cesty,“ říká Kristýna Mášová. Ale je to váš život, jak si ho nastavíte, takový ho budete mít. Jestliže nejste šťastní, je změna řešení. 

Čtěte také: Chcete mít pevný partnerský vztah? Poznejte nejdřív sami sebe

Co nás může v našem rozhodnutí zastavit? Kromě nesouhlasu blízkých i strach, jestli na to máme. Nedůvěra v naše schopnosti. Někdy si také pleteme dva pojmy. Je rozdíl mezi tím, co bychom dělat chtěli a tím, co bychom dělat měli. Jak to poznáme? „Když se nám do jednotlivých naplánovaných kroků ke změně vlastně nechce, je to signál, že něco není v pořádku,“ uzavírá téma Radioporadny Kristýna Mášová. 

Autor:  Kateřina Prouzová  (PRO)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Pernštýnské náměstí, Pardubice I, Pardubice, uzavřeno, Od 21.10.2017 14:00 Do 22.10.2017 06:00, uzavírka místní komunikace v Pardubicích, Pernštýnské náměstí , Vydal: ÚMO Pardubice I - Střed
  ulice Čapkova, Pardubice VII, stavební práce, Od 18.10.2017 11:00 Do 20.11.2017 23:59, uzavírka na místních komunikacích (chodnících) ul. Čapkova vedoucí na pozemku označeném jako pozemková parcela parcelního ...
  silnice III/2987, Hradiště na Písku, okr. Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 17.10.2017 08:00 Do 21.11.2017 16:00, Úplná uzavírka silnice č. III/2987 v obci Staré Hradiště, místní části Hradiště ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace