Radioporadna10. července  2017 v 11:08  

Otrávených návnad se nebojí. Je ráda, když její pes nějakou najde

Sam a Viky - psi Kláry Hlubocké, které cvičí na vyhledávání otrávených návnad - Foto:  archiv Kláry Hlubocké

Sam a Viky - psi Kláry Hlubocké, které cvičí na vyhledávání otrávených návnadFoto:  archiv Kláry Hlubocké

Vypadá podobně jako retrívr, ale tmavě hnědé chlupy má zakroucené a hrubé jako ovečka. Takhle jednoduše by se dalo popsat psí plemeno Chesapeake Bay Retriever, na které nedá dopustit psovodka Klára Hlubocká. Se svým psem Samem tvoří záchranný tým. Sam je původem záchranářský pes určený pro vyhledávání lidí ve volném terénu. Teď má ale nový povel, který zní: Hledej, ptáček!

Až 10 orlů mořských je u nás ročně otráveno. Mezi dalšími oběťmi jsou orli skalní, luňáci červení i hnědí, sokoli stěhovaví, káně, straky, vrány, krkavci, ale i domácí psi a kočky. Viníkem je lidská bezohlednost. Přestože je pokládání otrávených návnad v přírodě zakázáno více než 50 let, v poslední době se stalo módním prostředkem v boji s tzv. škodnou. 

Smrticí karbofuran 

Nejčastěji zneužívaný bývá zakázaný insekticid FURADAN, jehož účinnou látkou je karbofuran. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého. Zřejmě proto se v české krajině objevují návnady napuštěné karbofuranem, pomocí nichž se "manažeři přírody" zbavují lišek, kun nebo vyder. A nechtěně se otráví i dravci nebo pes na procházce. 

Klára Hlubocká se svým psem Samem vyhledává otrávené návnady, které lidé většinou z řad myslivců líčí na dravce. Jakmile někdo objeví uhynulého dravce, psovodka zajede na dané místo a se svým psem prohledá okolí. Je jedinou psovodkou v České republice, která dělá takovou práci. 

Své nálezy nafotí a pak je předá policii. „Pro myslivce hlavně na jižní Moravě je i vzácný dravec škodná a neuvědomují si, že taková návnada může zlikvidovat i další živé tvory v přírodě,“ říká Klára Hlubocká, která dostala od Českého ornitologického svazu na výchovu malé štěně. Jakou rasu si vybrala? Samozřejmě Chesapeake Bay Retrievera. Říká mu s úsměvem Viky. 

Pes musí voňavé návnadě odolat 

Štěněcí batole získává od svého narození lekce od života. Nejdřív si ho vychovává maminka a přibližně na osmém týdnu věku nový majitel. Už v batolecím věku by se štěně mělo začít cvičit. Čím dřív si osvojí základní návyky, tím líp. 

Základnímu výcviku štěněte se psovodka věnuje v prvních měsících, když je štěněti půl roku, začíná speciální výcvik. U psů, kteří jsou trénovaní na vyhledávání otrávených návnad, se psi nejdříve učí rozpoznávat jednotlivé pachy a zároveň musí pochopit, že svůj případný nález nesmí za žádných okolností sežrat. 

Klářin pes Sam - Foto: Honza Ptáček

Podobný systém záchrany dravců funguje v Maďarsku. Tam se už podařilo policii některé traviče dopadnout. Podle Kláry Hlubocké bývají pachateli právě lidé z myslivosti, kteří tímto způsobem ochraňují vysazenou zvěř. Výsledkem jsou stovky mrtvých dravců a dalších zvířat. Počet otrávených nástrah je největší na jižní Moravě, ale bohužel se rozšiřuje po celé republice a nabírá na masovosti. 

Přispět k záchraně dravců můžete i vy. Stačí, když na procházce přírodou budete všímat neobvyklých věcí. Pokud uvidíte mrtvého dravce, můžete informovat psovodku emailem přes webové stránky www.karbofuran.cz

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Luční, Pardubice III, Pardubice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 10.07.2017 07:00 Do 17.08.2017 23:59, definitivní úprava povrchu komunikací, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina
  ulice Rosická, Pardubice II, Pardubice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 10.07.2017 11:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná ...
  ulice Mladých, Pardubice II, Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 10.07.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná (1 jízdní pruh) v ul. Rosické, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace