Radioporadna13. července  2017 v 11:08  

Pickles – zdravá zelenina v piksle

Zelí, kedlubny, cibule, papriky, ředkvičky, mrkev, květák, kopr… to všechno už nabízejí naše zahrádky. A kdo nemá zahrádku, může si pro zeleninu zajít do obchodu. Zeleninu nakrájíte, vložíte do sklenice, osolíte a zalijete vodou. A pickles je na světě.

Na jeden kilogram krouhané zeleniny potřebujete asi 10 až 20 gramů soli. Sklenici dolijete do dvou třetin vodou, povrch zatížíte podobně jako když dáváte kysat zelí a necháte tři dny stát v kuchyni. Po třech dnech začne zelenina kvasit a začne se tvořit to nejzdravější, co můžete začít konzumovat. Sklenici dejte do lednice, aby se kvasný proces zastavil a pak už si jen pochutnávejte. 

Čtěte také: Chcete vidět svět na růžovo? Ochutnejte sirup od Františka Hlubockého

Nakládané okurky podle Františka Hlubockého 

Suroviny na 0,7litrovou sklenici: 1 čajová lžička soli, 7 kuliček umělého sladidla, 0, 8 decilitru osmiprocentního octa, tři kuličky nového koření, čtyři kuličky pepře, jeden bobkový list, špetka hořčičného semínka, mrkev, cibule, křen, vinný list, pro milovníky něčeho ostřejšího feferonky 

Postup: Na dno sklenice dáme cibuli a koření, poskládáme okurky, mezi ně kousky mrkve a další zeleniny. Poté přidáme sůl, ocet a sladidlo a dolijeme vodou. Sklenice pořádně uzavřeme. Pokud chcete mít okurky křupavé, zavařujte je maximálně dvacet minut při teplotě 70 – 80 stupňů. 

Nakládané okurky - Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Co udělat na zahradě před odjezdem na dovolenou
  • Zalít zahradu velmi vydatně. Náchylné na nedostatek vláhy jsou okurky a papriky. Rajčata vydrží větší sucho.

  • Rajčata můžete naučit na menší množství zálivky, je ale dobré začít od mladé rostliny. „Já rajčata zalévám i v horkém létě asi tak jednou za tři dny už od malých rostlinek. Ty si na to zvyknou, přestanou být choulostivé a výborně se jim daří. A když jedu na dovolenou, nemusím se bát, že přijdu o úrodu,“ říká zahradník František Hlubocký.

  • Využívat mulčování. Pokud přidáte pod rajčata, papriky, okurky a další zeleninu posekanou trávu, nebudete muset tolik zalévat. Zemina bude vlhčí.

  • Mít dobrého souseda, který zahrádku zkontroluje aspoň jednou za tři dny a pozalévá.

Pozor na herbicidy proti plevelům!!! 

Pokud ošetřujete trávu herbicidy proti plevelům, nepoužívejte tuto trávu do kompostu a už vůbec ne k mulčování. „Herbicidy ukryté v posekané trávě dokážou zeleninu zničit. Vadí to hlavně rajčatům. Bohužel se s tím setkávám ve své praxi čím dál víc,“ říká zahradník František Hlubocký. 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Luční, Pardubice III, Pardubice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 10.07.2017 07:00 Do 17.08.2017 23:59, definitivní úprava povrchu komunikací, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina
  ulice Rosická, Pardubice II, Pardubice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 10.07.2017 11:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná ...
  ulice Mladých, Pardubice II, Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 10.07.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná (1 jízdní pruh) v ul. Rosické, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace