Radioporadna29. srpna  2014 v 11:20  

Saunování zvyšuje imunitu a zbavuje stresu

V sauně - Foto: Fotobanka stock.xchng, Onur Mumcu

V sauněFoto: Fotobanka stock.xchng, Onur Mumcu

Prohřívání člověka je staré jako lidstvo samo. Předchůdkyní sauny je například potní chýše severoamerických Indiánů. Byla to díra v zemi, ve které ležely rozžhavené kameny. Ty se polévaly vodou s bylinkami.

Je to jeden z nejstarších očistných obřadů. O saunování si do Radioporadny přišel popovídat Pavel Hofrichter. 

„Pravou kolébkou dnešní sauny je Finsko. Je to dřevěná místnost vyhřátá na 90 stupňů Celsia, někde i na 110. Tam se člověk během deseti patnácti minut zpotí, poté se jde ochladit a pak relaxovat,“ vysvětlil v úvodu pořadu Pavel Hofrichter. 

Požitek, který uzdravuje 

Saunování je nejen příjemné, ale i zdraví prospěšné. Odborníci tvrdí, že za třicet minut saunování se vyloučí tolik odpadu, kolik naše ledviny normálně zpracují za čtyřiadvacet hodin. Z těla se odstraňují škodlivé a jedovaté produkty, podpoříte krevní oběh, dosáhnete zjemnění pokožky a uvolnění celého těla. 

„Pravidelná návštěva sauny zvyšuje imunitu. A ovlivňuje i vaši psychickou stránku. Je to relaxace a uvolnění, což je v dnešní hektické době skvělá věc,“ říká Pavel Hofrichter. 

Aby se pozitivní účinek na naše zdraví projevil, je nutné chodit do sauny pravidelně. Nejlépe jednou týdně. A návštěvy nevynecháváme ani v létě, kdy je venku horko. 

„Díky tomu se naše tělo dokáže vyrovnat s vysokými teplotami, které panují venku,“ vysvětluje Pavel Hofrichter. 

Pozor na srdce 

Pobyt v sauně není vhodný pro lidi s těžkou formou nedostatečnosti srdce, s vysokým krevním tlakem s postižením ledvin, s tepennými blokádami, srdeční arytmií, zánětlivým onemocnění vnitřních orgánů nebo se zhoubným nádorem. 

„Do veřejné sauny také nechoďte s kožními problémy. Není to vhodné ani pro těhotné ženy,“ upozorňuje Pavel Hofrichter. Ale dá se saunovat i při nižších teplotách. A někdy může naopak sauna zdravotní stav zlepšit. Lepší ovšem je, poradit se s lékařem. 

„Finové mají heslo, že ten, kdo do sauny dojde, ten se saunovat může,“ usmívá se Pavel Hofrichter. 

Sauna - Foto:  Hotel Harmony club

Před vstupem do sauny minimálně dvě hodiny nejezte. Velmi důležitý je během celého procesu pitný režim. Poslouchejte své tělo. Nesnažte se lámat žádné rekordy. Pokud je vám teplo nepříjemné, odejděte. 

Po prohřátí se osprchujte a pak se ponořte do ochlazovacího bazénku. Schladit se můžeme v zimě i na čerstvém vzduchu nebo v potůčku. 

„Pokud tělo nezchladíte, není saunovací cyklus dokončen. Po studené sprše se tělo dostává do normálního stavu. Přichází euforie, vyplavují se endorfiny. Je důležitá ještě třetí fáze relaxace, kde odpočíváme na lehátku,“ říká Pavel Hofrichter. 

Saunujte se správně

 • odložte kovové ozdoby a brýle

 • důkladně omyjte celé tělo a osušte ho

 • vstupte do prohřívárny, zvolte si polohu těla vleže anebo v sedě, v klidu se prohřívejte, doporučený časový limit prohřívání je 8 až 15 min

 • z prohřívárny zamiřte pod studenou sprchu, následuje koupel v chladné vodě cca 30 vteřin

 • odpočiňte si vleže nebo vsedě v odpočívárně

 • po saunování je nutné doplnit tekutiny

Zážitkové saunování 

Novým módním trendem je zážitkové saunování. Celá relaxace je doplněna ceremoniálem. Je to divadelní show v sauně. Saunér přichází v kostýmu, polévá kameny vodou s vonnou esencí, dává na ně led a celý rituál může být zabalen do příběhu. 

„Může to být o Indiánech nebo Fantom opery. V ohřívárně, kdy je jindy nuda, běží program pro zpestření. Lidem se to líbí a rádi se pak vrací zpátky,“ popisuje rituál Pavel Hofrichter. 

Autor:  Kateřina Prouzová  (PRO)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:20  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 27. května  2016 v 11:20     Audio  rubrika: Radioporadna

  Adrenalin, vysokohorská turistika, dobrodružství. Vášeň zvaná bonsaje

  Myslíte si, že stojí s nůžkami u misky a dumají, kde mají ustřihnout nějaký milimetr větvičky? Jiří Novák je jiný typ bonsajisty. S batohem vyráží do vysokých hor a hledá staré stromy. Žádná nuda, ale adrenalin. Poslechněte...

   
 • 26. května  2016 v 11:20     Audio  rubrika: Radioporadna

  Trénujte logiku, paměť nebo postřeh. Hrajte hry

  Petr Brožek hraje hry. Nepředstavujte si ho jako člověka přilepeného k monitoru počítače několik hodin denně. Je to člověk, který díky hrám rozvíjí své schopnosti. To je podle něj ten hlavní důvod, proč byste měli zkusit...

   
 • 25. května  2016 v 11:20     AudioVideo  rubrika: Radioporadna

  Ruce na prsa, doporučuje ženám onkolog

  Každý rok v Česku onemocní rakovinou prsu až šest tisíc žen. Čím dříve se na nádor přijde, tím je větší šance na vyléčení. I to je důvod, proč stále více cílit na prevenci. Týká se hlavně žen po pětačtyřicítce, vysvětlil...

   
Pardubický kraj
  silnice III/34034, Topol - Chrudim, okr. Chrudim, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 30.05.2016 07:00 Do 12.06.2016 23:59, Úplná uzavírka silnice III/340 34 v úseku od křižovatky se silnicí I/17 v obci ...
  Od 27.5.2016 11:05 do 13:10; v ulici náměstí Míru v obci Heřmanův Městec okres Chrudim; nehoda; OA x dodávka, bez zranění, PČR řídí provoz kyvadlově
  silnice III/31117 (ulice Třešňovecká), Lanškroun, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 28.05.2016 07:00 Do 29.05.2016 18:00, Uzavírka silnice III/31117 v ul. Třešňovecká v Lanškrouně ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace