Radioporadna2. února  2015 v 11:25  

Uspěchaná doba ničí naši schopnost mluvit. Stav řeči u předškoláků je alarmující

Vady řeči, logopedie (ilustrační obrázek) - Foto: František Tichý

Vady řeči, logopedie (ilustrační obrázek)Foto: František Tichý

Stále více prvňáčků velmi špatně mluví. Odhalují to zápisy do prvních tříd. Proč tomu tak je a co s tím? O tom v Radioporadně mluvila klinická logopedka Renáta Coufalová.

V těchto dnech se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. A znovu potvrdily dlouhotrvající trend. Předškoláci neumí mluvit, ani se vyjadřovat slovy. 

„Ano, i k nám se do ambulance hlásí hodně rodičů s dětmi, které mají problémy s řečí. Ať už se to týká výslovnosti nebo opožděného vývoje řeči,“ souhlasí se situací Renáta Coufalová. Zápisy a pravidelné prohlídky u pediatra dokazují, že špatně mluvících předškoláků je čím dál více. Rodiče tím bývají zaskočeni. Před zahájením školní docházky by měli pomocí logopeda napravit řečové vady svých dětí, srozumitelnost jejich projevu, vypilovat správnou artikulaci. 

„Děti většinou neumí vyslovovat hlásky, nemají slovní zásobu, neumí vyprávět a mnohdy i nerozumí sdělené informaci ze strany rodičů,“ popisuje nejčastější problémy budoucích prvňáčků Renáta Coufalová. 

Hektická doba je problém číslo jedna  

Proč tomu tak je? Co se to stalo, že naše děti nejsou schopné se domluvit s vrstevníky a vyslovovat? „Žijeme v době, která je velmi uspěchaná. Nemáme tolik času si sdělovat svoje zážitky a prožitky. Hodně komunikujeme přes vyspělou technologii,“ říká logopedka Renáta Coufalová. 

A svůj podíl na tom má i vyspělá medicína. Lékaři umí dnes zachránit předčasně narozené děti. V následném raném vývoji dítěte to hraje velkou roli, děti začínají později lézt, chodit, a tedy i mluvit. 

Pošlete své dítě do školky  

Děti, které pravidelně chodí do mateřské školy, jsou na tom lépe. Mají větší slovní zásobu. Jsou nucené domluvit se svým okolím, ať už s dospělými nebo vrstevníky. 

„Má to dobrý vliv jak na vývoj řeči, tak na artikulaci. Navíc se učitelky v tomto směru dětem hodně věnují,“ uvádí Renáta Coufalová. Hlavní kus práce je ovšem na rodičích. Měli by svým dětem číst, učit je říkanky a hlavně si s nimi povídat. A pozor! Důležité je také se hýbat. 

„Řeč je vlastně pohyb. Když například do říkanky zapojíme ruce, nohy, hlavu, dítě si to lépe zapamatuje a vývoj řeči je lepší,“ doporučuje básničky s pohybem Renáta Coufalová. Po přečtení pohádky si s dítětem popovídejte o obsahu. Nechte ho, aby vám příběh převyprávělo. Nechte si od dítěte popsat slovy, co kolem sebe vidí. 

Běh na dlouhou trať  

 

Uspěchaná doba ničí naši schopnost mluvit. Stav řeči u předškoláků je alarmující

Vložit na svůj web

Náprava řečových vad trvá dlouho. Logoped sám od sebe nic nevyřeší. Nabídne především návod. Práce jako taková ale je především na rodičích. Na nápravě řeči se musí pracovat dlouho a systematicky a důsledně. Jinak to nejde. 

„V ambulanci všechno vyšetříme, probereme, zjistíme, v čem je problém. Rodiče pak poprosíme, aby s dítětem doma trénovali,“ říká Renata Coufalová. Jak vypadá diagnostika v logopedické ambulanci? Co s koktavostí? Poslechněte si záznam pořadu. 

Autor:  Kateřina Prouzová  (PRO)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Pernštýnské náměstí, Pardubice I, Pardubice, uzavřeno, Od 21.10.2017 14:00 Do 22.10.2017 06:00, uzavírka místní komunikace v Pardubicích, Pernštýnské náměstí , Vydal: ÚMO Pardubice I - Střed
  ulice Čapkova, Pardubice VII, stavební práce, Od 18.10.2017 11:00 Do 20.11.2017 23:59, uzavírka na místních komunikacích (chodnících) ul. Čapkova vedoucí na pozemku označeném jako pozemková parcela parcelního ...
  silnice III/2987, Hradiště na Písku, okr. Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 17.10.2017 08:00 Do 21.11.2017 16:00, Úplná uzavírka silnice č. III/2987 v obci Staré Hradiště, místní části Hradiště ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace