Radioporadna2. srpna  2017 v 11:08  

Volání o pomoc nezabírá. Pokud jde o život, volejte hoří!

Lidé mají obavy, že by se pomoc druhému mohla obrátit proti nim (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Lidé mají obavy, že by se pomoc druhému mohla obrátit proti nim (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Uměli byste se ubránit v případě napadení agresorem? Dnes jsme se ve vysílání dozvěděli, čemu říká policista Adam Knajbl zdravá paranoia. Umět správně zareagovat hned v první chvíli je velice důležité a proto se nebojte zkusit pár lekcí sebeobrany.

Statisticky je dokázané, že když začnete na ulici křičet o pomoc, většinou vám nikdo nepomůže. „Lidé se zkrátka bojí, že kdyby v dané situaci zasáhli a něco by se úplně nepovedlo, svezl by se po nich zákon. Mají obavy z pozdějšího vysvětlování a běhání po úřadech. Samozřejmě se mýlí, není to tak,“ ujišťuje Adam Knajbl. Abyste přilákali dav, křičte "Hoří!" 

Prevence před napadením 

Naučte se rozpoznat nebezpečné situace a předejít jim. To znamená být zdravě paranoidní. Pokud máte pocit, že nejste dostatečně silní a chcete posílit svoje sebevědomí, zkuste kurz sebeobrany. Proškolíte se nejen v obranné a bojové technice, ale také získáte základy prevence. Dokonce se můžete naučit jak správně a bezpečně padat. A to se hodí nejen v zimě. 

Když na vás číhá nebezpečí 

V případě napadení rychle jednejte a braňte se. Většina z nás má po ruce svazek klíčů a ten k sebeobraně mnohdy stačí. „Klíče dejte mezi prsty, a zamiřte na nejcitlivější místa na těle útočníka jako je obličej, žebra nebo genitálie. Ženy mohou agresora oslabit i stříknutím parfému do očí. V momentě kdy je dezorientovaný, utečte,“ doporučuje policista. 

Čtěte také: Spoléhejte se sama na sebe. Naučte se bránit při napadení

Pokud víte, že se budete vracet domů pozdě večer když už je tma, cestu naplánujte přes osvětlená místa. Raději si zajděte o pár metrů dál, než abyste riskovali a naběhli si nějakému nebezpečí. Pokud vás bude víc a půjdete ve skupině, je to určitě bezpečnější. Neustále se rozhlížejte kolem a vnímejte co se kolem vás děje. 

Autor:  Věra Říhová  (RIH)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace