Javory v Jamném a v Ústí nad Orlicí

Mohutný javor v Jamném - Foto: Milan Kosina

Mohutný javor v JamnémFoto: Milan Kosina

Jamné - vesnička do kopce podél potoka. Jana Davidová-Kracíková a ing. P. Kyzlik přijeli za javorem klenem. Javor babyka v Ústí nad Orlicí je královnou. Rozložitá koruna zakrývá více než dvacet metrů.

JAMNÉ - JAVOR KLEN 

Jamné za 2. světové války byla první železniční stanice v Sudetech a na vlacích byl nápis Berlin – Jamnei. 

Javor klen roste na území starého statku na skalce. Od majitele pozemku jsme se dozvěděli, že javor klen před staletími vysadili majitelé statku, vybrali mu místo hned na rohu vejminku. Možná proto, že když byl hlad, z javorového listí se dalo připravit chutné jídlo. Listy jsou sladké, sladké je i dřevo. Má-li v domě červotoč na vybranou, zakousne se do javoru. 

Dnes dům i javor chátrají. Jakoby společně měli odejít. Majitelé starý dům odepsali, podle jejich slov použijí jen kamenné přízemí na ovocný či zeleninový sklípek. 

Věk javoru klen odhadujeme na 300 let. Kmen měří 570 cm v obvodu. 

Před patnácti lety byl javor klen ještě zdravým stromem. Dnes ho už napadla plíseň. Dokonce z kmenu roste jeřáb. Jednotlivá úžlabí jsou chráněna stříškou. O strom se obec dobře stará. 

Javorový list mívá ve znaku Kanada, to je javor cukrový. Jak vznikl tento státní symbol, vysvětlí ing. Kyzlik. 

Z javoru cukrového se vyrábí dobrý sirup. Ale ne u nás. 

Ještě jedna zajímavost z Jamného, pověst říká, že pokud dožije tis a vyvrátí se z kořene, objeví se v jámě poklad. A v Jamném se tak stalo. Torzo staletého tisu, který dožil, mají uložené na úřadě. A poklad také. 

 

Javor babyka v Ústí nad Orlicí - Foto: Milan Kosina

Javor babyka v Ústí nad OrlicíFoto: Milan Kosina

ÚSTÍ NAD ORLICÍ - JAVOR BABYKA 

Konečně jsem viděla zhmotnělé slovo, jehož ypsilon mě po léta trápilo, neboť mně neznámé slovo patřilo do vyjmenovaných. 

Uprostřed města hned vedle čtyřproudové silnice roste rozložitá babyka. Tak naši předkové javor babyku nazývali. Oproti javoru klenu má malé listy, podél větévek rostou drobné korkové lišty

Babyka v Ústí nad Orlicí v Riegrově sadu je královnou památných javorů babyk v republice. Je to krásný strom. Ve výšce jednoho metru má obvod 485 cm. Rozložitá koruna zakrývá více než dvacet metrů. Větve se rozdělují blízko nad zemí, kdyby nebyl památným stromem, pasovali bychom ho na vynikající prolézačku pro děti. 

Javor klen, javor mleč a javor babyka jsou původními stromy v Čechách.
 

 

Javory v Jamném a v Ústí nad Orlicí

Vložit na svůj web


Zobrazit místo Javor v Ústí nad Orlicí a v Jamném na větší mapě


Pořad ČRo Pardubice podporuje Pardubický kraj pod záštitou náměstka ing. Romana Línka 

Autor:  Jana Davidová-Kracíková  (DAV)
Pořad: Staleté stromy – šperky přírody  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: So 12:30  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Pražská, mezi křižovatkami ulic Milheimova a Letecká, Pardubice V, Pardubice, práce na inženýrských sítích, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 29.04.2016 07:00 ...
  ulice Pražská, Pardubice V, Pardubice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 29.04.2016 13:00 Do 30.06.2016 16:00, úplná uzavírka provozu na místní komunikaci ul. Pražská v Pardubicích za čerpací ...
  ulice Na Třísle, mezi křižovatkami ulic Jahnova a Vrchlického nábřeží, Pardubice I, Pardubice, uzavřeno, stavební práce, Od 02.05.2016 00:00 Do 30.09.2016 23:59, Vydal: ÚMO Pardubice I - Střed

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace