Čas hojí rány sudetské krajiny Koclířova

Kolem kláštera v Koclířově je krásný park s květinovou zahradou - Foto: Šárka Kuchtová

Kolem kláštera v Koclířově je krásný park s květinovou zahradouFoto: Šárka Kuchtová

„Jdeme cestou usmíření a odpuštění,“ říká farář z Koclířova, „ protože tento kraj byl po válce proklet.“

Už v červnu roku 1945 muselo z Ketzelsdorfu při rychlém odsunu odejít přes šest set německých obyvatel. Rok poté odešel zbytek. Z přibližně 1900 obyvatel zůstaly ve vesnici jen čtyři rodiny. 

Vylidněná vesnice dostává nové jméno Koclířov a nové obyvatele. Do vybavených narychlo opuštěných domů přicházejí noví obyvatelé, zlatokopové, krátkodobí vybydlovači i stálí usedlíci. V roce 1947 přichází také několik desítek rodin z Řecka a později i Volyňští Češi. 

Katolický kostel osiřel, pokud dřív nestačila tráva v žulové dlažbě vyrůst, tak po odsunu původních obyvatel nebyla dlažba pro trávu vidět. 

Kostel Filomenka 

Kostel svatého Jakuba staršího a svaté Filomény byl na přelomu tisíciletí v havarijním stavu, měl narušenou statiku a vážně se mluvilo o jeho demolici. A k té by pravděpodobně i došlo, kdyby do Koclířova nepřišla Fatima, sdružení katolické církve. Právě lidé z Fatimy se zasloužili o záchranu kostela, vymohli finance na opravu od státu a za finančního přispění původního německého obyvatelstva opravili i unikátní křížovou cestu. 

Reliéfní křížová cesta je zabudovaná do vnitřní strany hřbitovní zdi - Foto: Šárka Kuchtová

U kostelní zdi stojí náhrobek připomínající tamního děkana Antonína Ivo Kuklu. Ten v Koclířově zavedl úctu ke svaté Filoméně, která má v obci dodnes velkou tradici. U oltáře leží v nosítkách socha svaté Filomény, tato nosítka se v den hlavní poutě, která bývá v Koclířově vždy kolem 11. srpna, vynáší ven z kostela a v procesí se nese vesnicí. Devět dní před poutí putuje místními rodinami ikona svaté Filomény, které se k ní modlí a prosí o přímluvu. 

Klášter opět láká poutníky do Koclířova 

Klášter postavil právě Ivo Kukla pro řád redemptoristů. Ti žili v klášteře až do 30ých let minulého století, kdy ho prodali školským sestrám de Notre Dame. Sestry měly při klášteře sirotčinec, chudobinec i šicí dílny. Po odsunu Němců a nástupu socialistické éry byl klášter uzavřen okolnímu světu a za klášterní stěny byly uklízeny nežádoucí duchovní osobnosti, řádové sestry i kněží, do roku 1968 také například biskup Josef Hlouch. 

Před 100 lety se v portugalské Fatimě zjevila třem malým pasáčkům Panna Marie - Foto: Šárka Kuchtová

Školské sestry de Notre Dame získaly v restituci svůj domovský klášter v Kardašově Řečici a tak z Koclířova po šedesáti letech odešly. Klášter zůstal prázdný a hledalo se pro něj další využití, hovořilo se o domově pro seniory, nebo zařízení pro výkony trestů. Po dvou letech v roce 1995 přichází z Třebíče děkan pátera Pavel Dokládal a přichází s katolickým Fatimským apoštolátem. Především díky jeho práci a schopným lidem, které kolem sebe shromáždil, se dnes ze zdevastované sudetské vesnice stává nové poutní místo. Dnes už se návštevník může v Koclířově ubytovat, může zajít do restaurace i cukrárny, odpočinout v klášterních zahradách a projít unikátní křížovou cestu. Velký podíl má společenství Fatima na smíření současných obyvatel a vysídlených sudetských Němců. 

Hřebečské důlní stezky 

Horní část Koclířova tvoří domky bývalých horníků, kteří kdysi přes les chodili za prací do dolů pod Hřebčí. Dříve se tu těžilo nepříliš kvalitní hnědé uhlí a později lupek, surovina, z které se vypaloval šamot. Zalesněný hřebečský hřbet je plný starých i novějších štol a pohyb mimo značené cesty může být nebezpečný. Turisticky značené cesty jsou plné vyhlídek a informačních cedulí, ze kterých se dozvíte celou historii tohoto kraje. Hřebečské důlní stezky jsou dělány i pro cyklisty. Takže pokud hledáte tip na zajímavý cyklovýlet s rodinou, Koclířov s Hřebčí je určitě dobrá volba. 

Na některé vyhlídky na Hřebečských důlních stezkách musíte po schodech dolů.jpg - Foto: Šárka Kuchtová

Pořad: Východočeské výlety  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Od 23.10.2017 19:05 do 25.10.2017 06:00; na silnici 35 u obce Borušov okres Svitavy; Aktuální stav: Gruna; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava nadměrného nákladu z Ostravy do Mělníka. Přeprava ...
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; na silnici v obci Praha; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 do cca 04.00 hod. dne 24.10.2017 ...
  ulice Winternitzova, Pardubice I, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 25.10.2017 23:59, úplná uzavírka místní komunikace - vozovky v délce 30 m, ul. Winternitzova před pozemkem p.č. 1400/2, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace