Kočárovou cestou na zámek do Zdechovic

Vstup do zámeckého parku ve Zdechovicích - Foto: Tomáš Vlach

Vstup do zámeckého parku ve ZdechovicíchFoto: Tomáš Vlach

Ve zdechovickém zámku bylo od války vždy nějaké vojsko. To poslední, sovětské, opustilo zámek zcela pustý, se zdmi vybílenými do výše zvednuté vojenské paže.

Zámek byl postaven na místě původní tvrze. To dokazují i tloušťky zdí na západní straně, které jsou až jeden a půl metru. Po velkém požáru na počátku 19. století staví Karel z Paarů nový zděný zámek a o pár let později kolem něho zakládá honosný park. 

Zámek přešel na základě Benešových dekretů po válce do státní správy. Zpočátku slouží jako ubytovna pro dělníky z nedalekých Chvaletic, později se do zámku stěhuje Československá armáda a umístěny jsou zde pracovní technické prapory PTP (tzv. Černí baroni). 

V srpnu 1968 se na Zdechovickém zámku usazuje armáda sovětská. Na dlouhých 22 let. 

Čtvero ročních období bylo zazděno ve zdi 

Kolem zámku kdysi býval nádherný park ukončený pískovcovým sousoším zobrazujícím čtvero ročních období. Autor není přesně znám, ale buď je to dílo samotného M. B. Brauna, nebo někoho z jeho žáků. Po odchodu sovětských vojsk a převzetí objektu obcí, ale sochy na svém místě nebyly. Torzo jedné leželo v rybníce, ostatní byly použity jako stavební materiál k vyspravení obvodové zdi. Hlava bohyně jara byla objevena v jednom soukromém pražském sklepě.  

Torzo sousoší Čtvero ročních období čeká na generální opravu - Foto: Tomáš Vlach

Obec by ráda celé sousoší nechala opravit a poté je vystavila v parku. Vzhledem k finanční náročnosti kompletní rekonstrukce, si ale návštěvníci Zdechovic budou muset na Čtvero ročních období ještě chvíli počkat. 

Tanky jezdily po pohřebišti z 12. století 

Obec začala v roce 2012 s pokládáním technologických sítí na předním nádvoří zdechovického zámku. K obrovskému překvapení všech narazili dělníci na unikátní kostrové pohřebiště. V záchranném výzkumu archeologové odkryli 106 hrobů, a v nich i takové zajímavosti jako záušnice nebo brakteát Přemysla Otakara II., s ražbou z roku 1265 – 1267. 

Zdechovický zámek sloužil od války vojsku - Foto: Tomáš Vlach

Protože byla prozkoumána jen malá část nádvoří, většina hrobů zůstává v zemi. Prozkoumávat ji budou až příští generace. 

Od hájovny k hájovně 

Směrem od železniční tratě, od Řečan nad Labem, začínalo zdechovické panství bránou pod Mazánkovou hájovnou. Tento příbytek hajného ale vypadá spíš jako malý hrad s cimbuřím. Dnes je hájovna opravena a otevřena. Návštěvníci můžou vystoupat do vrchního patra, odkud je hezký pohled na kočárovou cestu. Tou se kolem rybníků lze ve stínu staletých stromů snadno dostat až do Zdechovic. 

Vraníci s kočárem v zámku ve Zdechovicích - Foto: Josef Schuch

Na druhé straně zdechovického panství je neméně zajímavá hájovna, říká se jí Katovna a také vypadá spíš jako malý hrad. Od ní vede modrá turistická značka na Obří postele, což jsou veliké balvany, které tu zůstaly po ledovcové moréně. 

Pořad: Východočeské výlety  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. června  2017 v 11:04     FotogalerieAudio  rubrika: Východočeské výlety

  Od sklenice po přehradu

  Sucho sužuje českou krajinu, která nedokáže zadržet dostatek srážkové vody. Aby nám životadárná tekutina neodtékala koryty řek nevyužita, budují se nové rybníky, jezy, mokřady a také přehrady. Těch má v současnosti...

   
 • 18. června  2017 v 11:04     FotogalerieAudio  rubrika: Východočeské výlety

  Do Sebranic za kapličkami, netopýry a pivní studánkou

  Malebná údolí na pomezí Českomoravské vrchoviny dávají nezaměnitelný ráz krajině v Sebranicích u Litomyšle. Vesnice je v podstatě v lese a místním tak přináší stálý pocit pohody a relaxace. Jako by byli neustále na...

   
 • 11. června  2017 v 11:04     Audio  rubrika: Východočeské výlety

  Jak šlechta v Čechách přišla o půdu

  Po první světové válce změnila třetina půdy své majitele. Z rukou šlechty přešla do majetku středních a malých rolníků. První pozemková reforma byla jedním ze základních pilířů vznikajícího československého státu.

   
Pardubický kraj
  ulice: nábřeží Závodu míru v obci Pardubice I, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 01.07.2017 00:00 Do 30.08.2017 23:59, Pardubice, nábř. Závodu míru u čp. 1885, 1886 a 1888 - místní komunikace - vozovka ...
  ulice Luční, Pardubice III, Pardubice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 10.07.2017 00:00 Do 17.08.2017 23:59, definitivní úprava povrchu komunikací, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina
  ulice Věry Junkové, Pardubice III, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 26.06.2017 10:00 Do 17.08.2017 23:59, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace