Léto tráví na hradech a zámcích. Na dovolené ale rozhodně nejsou

Kastelán slatiňanského zámku Jaroslav Bušta - Foto: Tereza Brázdová

Kastelán slatiňanského zámku Jaroslav BuštaFoto: Tereza Brázdová

Většinou mají obrovský svazek klíčů a k tomu velkou zodpovědnost. Vyznají se v historii, ale musí být i velmi praktičtí. Jsou přece kasteláni.

Český rozhlas Pardubice se vydal za pěti kastelány našeho kraje. Ať už se starají o svěřené památky kratší či delší dobu, jedno mají společné. Svojí práci se věnují naplno. Protože stát se kastelánem, tak to vlastně chtěli odjakživa. 

Můj hrad, můj dům 

„O hrad se musíte starat jako o vlastní dítě,“ říká kastelán hradu Kunětická hora Miloš Jiroušek. Kunětickou horu také za svoje dítě považuje. Právem. Na hrad, který byl dvacet let uzavřený pro veřejnost, přišel Miloš Jiroušek v roce 1993. Zarostlou památku bez elektřiny postupně otevřel lidem a dnes je to jeden z nejnavštěvovanějších památkových objektů v Pardubickém kraji. 

Kastelán hradu Kunětická hora Miloš Jiroušek - Foto: Tereza Brázdová

„Na hrad jsem přišel v době, kdy byl prázdný. To je velký rozdíl oproti mým kolegům ze zámků, které mají svůj mobiliář. Mně to ale svým způsobem vyhovovalo, z nevýhody se dá totiž udělat výhoda v tom smyslu, že jsme interiérové expozice s památkáři mohli tvořit sami. U všeho jsem tak mohl být. A práce kastelána? To je i velká porce fyzické dřiny, ke které v poslední době přibyl neuvěřitelný kopec administrativy,“ dodává Miloš Jiroušek. 

Jak se v zámku vlastně žilo?  

O renesanční zámek v Litomyšli, který je světově chráněnou kulturní památkou v rámci UNESCO, se pět let stará kastelánka Zdeňka Kalová. V oblasti ochrany kulturního dědictví se pohybuje celý život. Jejím koníčkem je studium šlechtických rodů, samozřejmě pak Valdštejnů, kteří zanechali na litomyšlském zámku nejsilnější stopu. 

Renesanční zámek v Litomyšli - Foto: Tereza Brázdová

„Zajímají mě hlavně věci, které se týkají toho všedního života na zámku, jako je stolování, gastronomie a móda. To je to, co se snažíme lidem přiblížit, že zámek fungoval kdysi jako obyčejný dům,“ dodává kastelánka litomyšlského zámku Zdeňka Kalová. 

Příběhy slatiňanského zámku by vydaly na román 

Kastelánem slatinského zámku je sedm let Jaroslav Bušta. „Kastelánem jsem chtěl být už od dětství, ale dědeček mě zrazoval, když říkával, že kasteláni mají holý zadek,“ směje se Bušta. „Zámek ve Slatiňanech byl kdysi velmi moderním sídlem knížecího rodu Auerspergů. Všechny ty příběhy jsou tu, díky autentickému vybavení zámku, téměř na dosah ruky." 

Čtěte také: Poslechněte si mnohem více o kastelánech našeho kraje!

„Stále v archivech objevujeme další souvislosti, zajímavosti a snažíme se je zprostředkovat návštěvníkům, a to i formou netradičních prohlídek nebo výzdoby zámku,“ vysvětluje kastelán. „Slatiňany mají výjimečné kouzlo, a to nejen pro mě. Lidé tu mohou nahlédnout skutečně do reálných zákoutí, které se jinde na zámcích v drtivé většině nedochovaly. Třeba do knížecí koupelny nebo kuchyně s originálním vybavením.“  

Rozkvetlé Nové Hrady 

Petr a Magda Kučerovi před dvaceti lety opustili Prahu a nastěhovali se do opuštěného zámku, který si v Nových Hradech u Litomyšle koupili. Vlastníma rukama a za vlastní peníze ho během dvaceti let proměnili tak, že se ho někteří nebojí nazvat českým „Versailles.“ Unikátní rokokové památce Kučerovi vrátili život, areálem projdou tisíce návštěvníků ročně. 

Majitel zámku Nové Hrady Petr Kučera na zámecké farmě jelení a dančí zvěře - Foto: Tereza Brázdová

Kučerovi kladou velký důraz na pěstěné zahrady, v podstatě každý rok zakládají novou. „To je naše filozofie. Chceme, aby se sem návštěvníci vraceli. Ze zkušenosti víme, že lidi opakovaně nepřitahují expozice, ale právě areál a zahrady. U nás mohou navštívit anglický park, italskou růžovou zahradu nebo uvidí barokní zeleninovou zahradu, “ říká Petr Kučera.V zámeckém areálu je také přírodní zelené divadlo, kde se každoročně konají programy v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. V barokní sýpce sídlí muzeum cyklistiky, návštěvníci si mohou prohlédnout také galerii anglických klobouků nebo si projít zelený labyrint. 

Na Liticích nestraší  

Jen pár kilometrů od Žamberku najdete hned několik středověkých hradů. Zákoutím vskutku romantickým je zřícenina Litice nad Orlicí. Stejně jako sousední Potštejn i tento hrad postavili páni z rodu Půticů. Královským hradem se stal v době panování Jiřího z Poděbrad, který si Litice velmi oblíbil. Sídlo, skryté v meandu Divoké Orlice, zásadně přestavěl a rozšířil jeho opevnění. 

Kastelán hradu Litice nad Orlicí Dalibor Urban - Foto: Tereza Brázdová

Patnáct let se o hrad stará kastelán Dalibor Urban. „Náš hrad nemá příliš krvavých legend, takže žádná negativní energie tady není,“ směje se kastelán. „Nejraději mám hradní kapli, bylo to kdysi jistě velice intimní místo. Působivý je ale i prostorný rytířský sál, kde jsou dodnes patrné pozůstatky kamenných krbů. Pěkná je i vyhlídka z hradní věže, i když tu romantickou kulisu tak trochu kazí blízký funkční lom,“ dodává Dalibor Urban. 

Pořad: Východočeské výlety  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: neděle 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Povětrnostní podmínky: bouřkový vítr, Lezník II/360
  ulice Winternitzova, Pardubice I, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 25.10.2017 23:59, úplná uzavírka místní komunikace - vozovky v délce 30 m, ul. Winternitzova před pozemkem p.č. 1400/2, ...
  silnice I/17, Ostrov - Stradouň, okr. Ústí nad Orlicí, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.10.2017 07:00 Do 04.11.2017 20:00, Silniční provoz bude veden v celém úseku ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace