Zpravodajství28. března  2015 v 08:06  

V hladomorně na Svojanově objevili tajemný výklenek

Archeologové objevili na Svojanově tajemný výklenek - Foto: Miloš Dempír

Archeologové objevili na Svojanově tajemný výklenekFoto: Miloš Dempír

Na hradě Svojanov straší. Na nádvoří můžete například potkat rytíře Rašína, jehož duch se těmito místy prohání každou noc krátce po půlnoci. A na hradbách zase zahlédnete podivnou bílou postavu, což je přízrak zazděné paní Kateřiny, manželky středověkého správce Bohuslava Záruby z Hustířan.

Na hradě je ale ještě spoustu dalších míst, která doposud nikdo neobjevil. Jedním z nich je hladomorna ve spodním patře hradní věže.
Když se řekne Svojanov, tak mě napadne tajemný hrad Svojanov, což je i dětská knížka. Tento hrad má jistě ještě mnoho tajemství. 

„Každý správný hrad má mít své tajemství, takže Svojanov jich má několik. Jedním z nich je například i hladomorna, do které po desítkách let se spustili odborníci, kteří prozkoumají její prostory. Je to klasická hladomorna pod věží, takže sloužila k tomu, že tím nejpotupnějším tam zahynuli ti největší zločinci ve středověku,“ říká kastelán Miloš Dempír. 

 

V hladomorně na Svojanově objevili tajemný výklenek

Vložit na svůj web

A dodává: „Je tam výklenek. Neznáme jeho účel. Máme tady odborníky k tomu, aby posoudili, jak to tam mohlo vypadat v minulosti, co k čemu mohlo sloužit.“ 

„Výklenek je tajemný. Vzal se tady tak, že byl z větší části zřízen při výstavbě věže. Byl pravděpodobně v blíže neznámé době poněkud prohlouben. Tady jde o to, že bylo původně podezření, že to bude nějaké specializované zařízení,“ říká stavební historik Jiří Varhaník. 

hrad Svojanov - Foto: Zdeněk Pražák,  licence Creative Commons 2.5 Generic

Původní informace zněla, že to bude trezor nebo záchod. „Představa toho trezoru se jeví dost absurdně, i když v odborné literatuře se to objevovalo. Je potřeba si ale představit, jaké prostředí je na dně té věže. Je tady vlhko a je obtížně přístupný. Kdyby se ukládaly nějaké hodnotné předměty do toho trezoru, tak by na dně věže značně trpěly,“ upřesňuje Varhaník. 

Čtěte také: Na Svojanově po zimním gruntování zase otevřeli

Zda by to tedy mohl být záchod, dodává Varhaník: „Nemůže to tvrdit, ale není vyloučeno, že to je jenom technologický útvar. Ten segmentový pás a to zdivo za ním pak bylo kousek vylámáno z důvodu, které neumíme odhadnout. Možná jenom zvětšit ten prostor tady, ale to jsou spekulace. To dno věže bylo od středověku několikrát vyklizeno, takže se nedá očekávat, že by se zde našly nějaké pozoruhodné nálezy. Nicméně ověření té nálezové situace je zajímavou věcí, která dokresluje naše dosavadní znalosti o hradu.“ 

Autor:  Naďa Kubínková  (KUB)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Srážky: přeháňky, Rozsocha II/312
  Srážky: přeháňky, Korouhev II/360
  Srážky: přeháňky, Budislav II/359

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace