Zpravodajství12. července  2017 v 08:34  

Chorvat Pavlic přišel o Zlatou přilbu. Zůstala po ní jen rozbitá vitrína

Zlatá přilba. Trofej v 67. ročníku závodu vyhrál Chorvat Pavlic - Foto:  Wojta Foto

Zlatá přilba. Trofej v 67. ročníku závodu vyhrál Chorvat PavlicFoto:  Wojta Foto

Chorvatský plochodrážní jezdec Jurica Pavlic. Přišel o zlatou přilbu, kterou vyhrál v roce 2015. Neznámý pachatel mu ji ukradl ze stadionu v Dolním Kraljevci. Tam ji měl vystavenou. Zůstala po ní ale jen rozbitá vitrína.

Pavlic ji umístil do síně slávy na chorvatském stadionu. Tato část byla přístupná jen při závodech. I ta chvíle ale nenechavcům stačila. 

„Měl vystavenou Zlatou přilbu a motocykl, se kterým ten závod vyhrál, ale teď už je tam jenom ta motorka,“ řekl o krádeži předseda Svazu ploché dráhy a hlavní organizátor Zlaté přilby Petr Moravec. 

Trofej zloděj jen tak neprodá 

Předseda závodu nechápe, k čemu zloději může trofej být. „Vůbec nevím, kdo může takovou věc ukrást, protože to je věc, která se nedá prodat. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby ji někde nabídl, tak přilba je očíslovaná, je jedinečná, každý rok je jiná. Největší cenu má pro toho, kdo ten závod vyhrál.“ 

Zlatá přilba je ve světě ploché dráhy výjimečná a nenapodobitelná. „Bylo mi ho líto, protože když se něco takového stane, tak nevíte co dělat. Je to něco jiného, než když vám někdo ukradne peněženku. Doklady oběháte a seženete nové,“ dodal Moravec. 

Pavlic se o svou přilbu příkladně staral, leštil ji, opečovával, trofeje si vážil. A podobně to mají i další její držitelé. „Jsou samozřejmě přilby, které jsou uloženy v depozitáři pardubického Východočeského muzea, jsou přilby, které pečlivě opatrují jejich majitelé a mají je v trezorech, jako například Milan Špinka nebo Tomáš Topinka“. 

Pětinásobný vítěz závodu Jiří Štancl rád některou ze svých přileb veřejnosti ukáže. Nedávno byla v pardubickém muzeu i výstava, na kterou jednotliví úspěšní závodníci přilby zapůjčili. A byly patřičně zabezpečené. Třeba právě proto, aby se předešlo tomu, co se stalo teď v Chorvatsku. 

Čtěte také: Pardubický zámek vystavil plochodrážní speciál Antonína Kaspera

„Bylo to pojištěné a chráněné, muzeum bylo na to velice pečlivé a ti, kteří přilby zapůjčili, se zajímali o to, jestli to má muzeum chráněné,“ říká předseda Svazu ploché dráhy Petr Moravec. Jestli se ale Pavlicova přilba s pořadovým číslem 67 vrátí zpátky svému majiteli, není jasné. 

67. Zlatou přilbu v roce 2015 vyhrál Jurica Pavlic - Foto:  Wojta Foto

Autor:  Otta Guttwirth
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  silnice I/35, v katastru obce Cerekvice nad Loučnou, okr. Svitavy, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 27.09.2017 16:59, Oprava na mostě u obce Cerekvice ...
  silnice I/35, v katastru obce Linhartice, okr. Svitavy, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 25.09.2017 07:00 Do 26.09.2017 16:59, Doprava bude vedena po staveništi střídavě ...
  silnice I/11, Helvíkovice, okr. Ústí nad Orlicí, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, částečná uzavírka (úsek ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace