Chrudim dokončila opravu sto let starého válečného pohřebiště

Skončila kompletní oprava starého vojenského pohřebiště v Chrudimi. Dělníci museli obnovit více než dvě stovky hrobů z první světové války, které postupem času prakticky zmizely.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravené válečné pohřebiště v Chrudimi

Opravené válečné pohřebiště v Chrudimi | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Po začátku první světové války se několik domů v Chrudimi změnilo v armádní lazarety. Vlaky tam svážely raněné nebo nemocné vojáky ze všech koutů monarchie. Stovky z nich se už domů nikdy nevrátily.

Během desetiletí prakticky zmizely i jejich hroby, o které se nikdo nestaral. To se teď ale změnilo, zanedbaný kus hřbitova se sotva patrnými náhrobky získal důstojnější podobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na opravené vojenské pohřebiště zašel redaktor Josef Kopecký společně s Jiřím Vaněčkem z chrudimského Státního okresního archivu

Kromě vojáků - Čechů, Slováků, Rumunů, Maďarů, Poláků, Rakušanů a Němců - jsou na místě pochované také civilní oběti nebo armádní ošetřovatelky.

Podle Jiřího Vaněčka ze Státního okresního archivu v Chrudimi je důležité tuto kapitolu dějin stále připomínat.

„Je nutno si vždycky uvědomit, že ti lidé tady ležet nemuseli. Anebo tady nemuseli ležet tak mladí, anebo minimálně nemuseli před smrtí projít takovým utrpením. A to je věc, kterou by si na těch pohřebištích měl každý uvědomit.“

Oprava chrudimského pohřebiště stála skoro jeden a půl milionu korun. Přispělo na ni město a ministerstvo obrany.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme