Zpravodajství20. března  2017 v 14:59  

Na pardubické Sukově třídě bude znovu alej. Začala tam výsadba platanů

Na Sukově třídě budou nové stromy - Foto: Drahomíra Bačkorová

Na Sukově třídě budou nové stromyFoto: Drahomíra Bačkorová

Na pardubickou Sukovu třídu se po dvou letech vrací stromy. Původní alej javorů stříbrných bylo nutné pokácet kvůli špatnému zdravotnímu stavu, stromy ohrožovaly chodce i auta. Novou výsadbu zdržela oprava přilehlého chodníku a cyklostezky, kvůli jejímu rozšíření také teď budou mít stromy míň místa. I proto už nebudou na ulici javory, ale vhodný druh platanů.

Bagr hloubí na Sukově třídě jámy pro stromy. „Budou se tady sázet platany, úroda Tremonia, která dorůstá o něco menších rozměrů než běžný platan, jak jej známe. Tato úroda má i štíhlou korunu. Je to sem umístěné proto, aby se do těch stísněných podmínek Sukovy třídy vešly,“ říká dodavatel aleje Michal Kindl. 

Občas se vyskytne nějaký problém. „Objevil se nám tady kabel, který není nikde evidovaný. To se občas stává. Teď řešíme, jak ochránit kabel a přitom umožnit výsadbu toho stromořadí,“ říká Lenka Tobolková z pardubického městského obvodu I. 

Připravuje se speciální technologie na ochranu kořenů a na to, aby nevadily kabely. „Počítá se tady s umístěním panelů pro usměrnění růstu kořenů. Kořen, který narazí na ten panel, ten panel podroste,“ dodal Kindl. 

Aleš Hála, který hloubí jámy pro stromy, doplnil, jak mají vypadat: „Hluboké to má být nějakých 60 až 70 centimetrů, jáma má být 1,4 metru široká.“ U práce se střídá bagr s lopatami. 

Na Sukově třídě připravují díry pro nové stromy - Foto: Drahomíra Bačkorová

„Má tady být 19 nových kusů, bude to až po objekt kavárny v Tyršových sadech. Dál ta výsadba už nepůjde, protože tam je takové množství sítí, že tam bychom výsadbovou jámu na hloubku 60 centimetrů nedokázali vyhrábnout. Centrum města vzhledem k množství objektů je tak zasíťované, že je problém jakýkoliv výkop do země,“ řekla Lenka Tobolková. 

Stromy zde budou mít poměrně málo místa. Michal Kindl doplnil, zda to nemůže ohrozit jejich vývoj: „Vývoj to určitě ohrozí, proto je tady navržen ten kultivar Tremonia, který není vzrůstný. Při výsadbě ve veřejné zeleni v městském prostředí se vždycky zvažují kompromisy, aby se našel způsob jak ten strom na tom stanovišti umístit.“ 

Nová alej platanů na Sukově třídě by měla být vysázena do konce tohoto týdne. 

Autor:  Drahomíra Bačkorová  (BA)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Pernštýnské náměstí, Pardubice I, Pardubice, uzavřeno, Od 21.10.2017 14:00 Do 22.10.2017 06:00, uzavírka místní komunikace v Pardubicích, Pernštýnské náměstí , Vydal: ÚMO Pardubice I - Střed
  ulice Čapkova, Pardubice VII, stavební práce, Od 18.10.2017 11:00 Do 20.11.2017 23:59, uzavírka na místních komunikacích (chodnících) ul. Čapkova vedoucí na pozemku označeném jako pozemková parcela parcelního ...
  silnice III/2987, Hradiště na Písku, okr. Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 17.10.2017 08:00 Do 21.11.2017 16:00, Úplná uzavírka silnice č. III/2987 v obci Staré Hradiště, místní části Hradiště ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace