Obří rentgen kontroloval v Pardubicích kamiony

20. květen 2015 11:39

Celníci v Pardubicích měli na dva dny zapůjčený velkoplošný mobilní rentgen. Prověřují s ním náklady kamionů a velkých aut. Za den jich stihnou prohlédnout okolo čtyřiceti. V minulosti díky speciálně upravenému vozidlu v kraji odhalili pašované léky pro výrobu drog a padělky motorových pil.

Přímo v Pardubicích bylo zařízení poprvé a Drahomíra Bačkorová byla zvědavá na to, jak funguje a proč musí být na velkém prázdném parkovišti.

„V okamžiku toho rentgenování by v prostoru 30x50 metrů neměl nikdo být. Vyzveme řidiče, aby opustil vozidlo. Ten rentgen posouváme buď vpřed nebo vzad,“ říká mluvčí celní správy Václav Kánský.

A dodává, jak samotný rentgen pracuje: „Nahoře na autě je velké rameno, které v sobě má určité detektory, které snímají intenzitu záření, to vyhodnotí a informaci pošlou operátorům. V průběhu skenování se podvozek posouvá dopředu, nebo dozadu.“

V kabině samotného rentgenu je několik počítačů. Na obrazovkách je vidět úplně to samé, jako když prochází naše zavazadla kontrolou a skenováním na letišti. Na skenu dodávky jsou vidět sedadla, volant a vzadu v nákladním prostoru náklad.

Pojízdný velkokapacitní rentgen

Karel Malý, který sedí právě v kabině, říká: „Prosvítí to všechny dutiny. Když se mi něco nezdá a já nepoznám přesně, co to je, musím se jít podívat. Vím ale, kam se mám jít podívat a zjistím, co to je. Nemusíme vykládat celý návěs, ale přesně víme, kam máme jít.“

Jak často se stává při těchto kontrolách, že se odhalí něco, co v nákladu být nemá, odhaduje Václav Kánský: „Díky rentgenu se v letošním roce podařilo najít asi 100 tisíc tablet léků. Z toho množství by se dalo vyrobit asi 7 kilogramu pervitinu. Balíčky s léky byly ukryty v dutinách karosérie, takže na tom monitoru byly vidět obdélníčky. Bylo zřejmé, že je tam něco, co by tam být nemělo.“

Celní správa České republiky má k dispozici pouze jeden takovýto mobilní rentgen a jednotlivé kraje si ho půjčují.

autor: ba
Spustit audio