Opevnění Chrudimi bylo staletí skryté pod pětimetrovou vrstvou smetí

1. únor 2016

Chrudim pokračuje s opravami městského opevnění. Část hradeb u Zlaté stezky nechá radnice zajistit a zrekonstruovat. Město za to zaplatí více než osm milionů korun.

Na místě teď pracují archeologové. Musí odstranit pětimetrový nános, který tam nahromadili obyvatelé za několik staletí.

Hradební příkop sloužil jako smetiště, vysvětluje archeolog Jan Frolík: „Teď jsme na povrchu archeologických vrstev, což jsou odpadové a smetištní ze 17. a 18. století, kterými chrudimští měšťané ten příkop postupně zaváželi jako smetiště v době, kdy už ztratil svoji funkci.“

Čtěte také

Podle Frolíka jsou s výzkumem teprve na začátku, prozatím totiž odstranili navážky a násypy, které se za hradbou nashromáždily ve 2. polovině 20. století.

Prolétáme nad historickým centrem Chrudimi

Podle archeologa jde o dvě nebo tři sta let staré smetiště po Chrudimácích. „Jsme trochu na netypickém místě, protože ta hradba nebyla v tomto místě hradbou, jak my si ji představujeme, ale uzavírala hlavní městský příkop, aby se do něj někdo nemohl dostat z boku. Byla to volně stojící zeď s tím, že ten volný prostor uvnitř města za ní, když už příkop nesloužil svému účelu, byl využit jako smetiště. Musíme smeknout před tehdejšími stavbaři, protože tady stojí 500 let a snáší ten obrovský tlak.“

Stopy možná povedou až k Přemyslovcům

Tato část hradeb je velmi stará, zda se dá očekávat něco zajímavějšího, dodává Frolík: „Získáme pohled do života chrudimských domácností v 16. až 18. století. Pak se těším tady na místo, kde stojíme, protože jsme na vnitřní straně příkopu, kde se zřejmě dostaneme na stěnu příkopu i kousek za ní. Město vrcholně středověké Chrudim bylo založeno na místě staršího hradiště, takže je i šance se dopracovat k části opevnění, které probíhalo tím samým místem z doby Přemyslovců, nějaké 11. až 12. století.“

Archeologický průzkum opevnění skončí v polovině června.

autor: kop
Spustit audio