Zpravodajství13. května  2017 v 10:37  

Opuštěné kamenolomy kolem Skutče znovu ožijí

Žulová stezka má návštěvníkům přiblížit třeba i výrobu dlažebních kostek - Foto: Honza Ptáček

Žulová stezka má návštěvníkům přiblížit třeba i výrobu dlažebních kostekFoto: Honza Ptáček

Sbíječka, důlní vlak nebo sklad dynamitu. Tohle všechno brzy bude k vidění na Žulové stezce ve Skutči. Město získalo peníze na rozšíření a vylepšení naučné trasy, která vede kolem opuštěných lomů a důlních jam. Po sto letech se do nich kameníci zase vrátí, i když ne doopravdy.

„Celé to území Horek bylo prošpikováno těžebními jámami, u spousty z nich nalezneme pozůstatky těžby. Stačí tady trochu poodhrnout jehličí a uvidíte i zbytky nepovedených celých kostek, které tady nechaly, neměly pro ně význam,“ říká vedoucí skutečského muzea Libor Aksler. 

Prakticky každý kámen, kterého se na žulové stezce dotknete, už měl někdo kdysi v ruce. Plánované změny mají kopec za městským koupalištěm oživit. Pomůžou k tomu třeba původní stroje a nářadí kameníků. 

Čtěte také: Skutečné zážitky ze Skutče, aneb kamennou cestou do světla

„Prvky jako například beranová štípačka, která se tam bude instalovat u jednoho lomu nebo dlabačka, vrtací kladivo, bude tam střelmistrovský kryt. V jednom místě obnovíme asi 6 metrů staré vlečky, takže tam budou koleje, dva vozíčky,“ říká geolog Jan Doucek. 

Skalní výchozy - Foto: Jaroslav Horák

Kromě skutečných, pevných předmětů, ale stezka nabídne i virtuální výlet do minulosti. „Budete se moci skrze QR kódy dostat jednak k archivním fotografiím míst, k videím, jak se štípe žula, jak se vyrábí žulová kostka, jak se dělá odstřel v lomu, jak houká siréna,“ vysvětluje Jan Doucek, který novinky připravuje. 

Čtěte také: Jarní procházky magickými Železnými horami. Naše tipy

Návštěvníci se podle něj mohou těšit i na něco, co nikde jinde neuvidí. Stačí mobilní telefon a důlní vlaky znovu pojedou. „Rozšířená realita, kdy si stáhnete aplikaci a pomocí aplikace se vrátíte zpátky do dob první republiky, takže budete stát v místech, kde stál muniční sklad.“ Úpravy stezky teprve začínají, hotovo by mělo být na podzim. 

Lom Kaňon - Foto: Jaroslav Horák

Autor:  Josef Kopecký  (KOP)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Bezdíčkova, Pardubice, uzavřeno, stavební práce, Od 25.09.2017 10:00 Do 29.09.2017 23:59, oprava povrchu vozovky, Vydal: ÚMO Pardubice I - Střed
  silnice I/35, v katastru obce Cerekvice nad Loučnou, okr. Svitavy, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 27.09.2017 16:59, most ev. č. 35-039 u obce Cerekvice ...
  silnice I/35, v katastru obce Linhartice, okr. Svitavy, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 25.09.2017 07:00 Do 26.09.2017 16:59, Doprava bude vedena po staveništi střídavě ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace