Zpravodajství19. května  2017 v 09:10  

Pardubické domácnosti třídí bioodpad, mají na to skoro 3000 kontejnerů

Popelnice na kompost (ilustrační foto) - Foto: Jan  Beneš

Popelnice na kompost (ilustrační foto)Foto: Jan Beneš

V Pardubicích přibývá domácností, které třídí i bioodpad. Ve městě bude brzo už 3000 kontejnerů na tzv. zelený odpad, zatím jsou hlavně v rodinné zástavbě a letos se sběr rozšířil také do okrajových částí - do Lánů na Důlku a Opočínku.

Služby města Pardubice začaly se sběrem před deseti lety. Vedle majitelů rodinných domů mají tuto možnost městská zařízení, školy, školky a bytové domy. Mají půjčené speciální nádoby buď velké o objemu 1100 litrů, nebo menší 140litrové. 

Svoz je zajištěný jednou týdně, v prosinci dvakrát měsíčně a od ledna do březnou jednou za měsíc, bioodpad putuje do městské kompostárny v Dražkovicích. Službu si účastníci hradí částečně sami, za rok zaplatí 300 korun za servis výsypu nádoby. Jako poděkování za účast v projektu svozu bionádob má každý účastník projektu každoročně nárok na 50 kilogramů kvalitního kompostu zdarma. 

Čtěte také: Vesnickou kompostárnou v Koclířově projde ročně 600 tun bioodpadu

Do hnědých kontejnerů patří zelené zbytky z domácnosti, to znamená ovoce a zelenina, posekaná tráva, listí nebo štěpky větví. Je nutné, aby v bioodpadu nic jiného nebylo, jinak lidem hrozí až vyřazení z projektu, potvrdil to vedoucí odboru životního prostředí pardubické radnice Miroslav Míča. 

Bioodpad se totiž zpracovává v dražkovické kompostárně na kompost, který nevhodné příměsi znečišťují a tím zhoršují jeho kvalitu. Pracovníci služeb to ale opravdu pečlivě kontrolují, důkazem je, že kompost z Dražkovic získal v letech 2015 a 2016 ocenění kompost roku. 

Jak se třídí v jiných obcích 

Například chrudimské technické služby začaly nově svážet bioodpad z vybraných částí města. V Hlinsku si lidé můžou popelnici na zelené zbytky půjčit, město zatím mapuje zájem. Svitavy daly přednost velkoobjemovým kontejnerům, ty jsou na několika místech ve městě, další na sběrném dvoře. Lidé z Ústí nad Orlicí můžou bezplatně dostat domů kompostér. 

A bioodpad je možné třídit i v menších obcích. I když mnozí lidé mají zahradu, a není tak problém si udělat svůj kompost, pro mnohé je jednodušší nechat zpracovat rostlinný odpad v kompostárně. 

Kontejner na bioodpad - Foto: město Pardubice

Důkazem jsou obce, které vítězí v krajské třídící soutěži o Perníkovou popelnici. Třeba loňský absolutní vítěz, kategorie do 300 obyvatel, obec Neratov, pořídila kontejner na bioodpad a padesátku kompostérů, které svým občanům půjčuje. 

V Mikulovicích na Pardubicku má od radnice pronajatý kompostér skoro 50 domácností a svoz je zajištěný jednou za 14 dní od dubna do října. 

A v Koclířově na Svitavsku dokonce radnice sváží bioodpad z domácností dvakrát týdně a ročně tam zpracují ve vlastní kompostárně 600 tun biologicky rozložitelných věcí. 

Autor:  Drahomíra Bačkorová  (BA)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  silnice III/35723, Proseč, část obce Záboří, okr. Chrudim, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 09.05.2017 10:00 Do 30.09.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice III/35723 v obci Proseč., Objížďka - ...
  D11, km 72.5, ve směru Praha, porouchané vozidlo, zdržení, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 25.05.2017 07:51 Do 25.05.2017 09:00, odstavené vozidlo pro poruchu - místo označeno světelnou ...
  silnice III/3061, Prosetín, okr. Chrudim, uzavřeno, stavební práce, Od 29.05.2017 00:00 Do 31.08.2017 23:59, úplná uzavírka silnice III/3061 v obci Prosetín z důvodu rekonstrukce opěrné zdi, Objížďka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace