Zpravodajství29. září  2017 v 08:10  

Pardubické Východočeské muzeum pokračuje v opravách hradební zdi

Pardubický zámek - Foto: Jitka Slezáková

Pardubický zámekFoto: Jitka Slezáková

Pardubický zámek střeží ze zámeckých valů bojová děla z 16. století. Kromě nich chrání renesanční stavbu i hodně důmyslné opevnění. Na něm teď pracují stavebníci a oprava je opravdu zásadní.

Hradby pardubického zámku jsou výjimečné především tím, že jsou pevné. Právě opevnění pardubického zámku je svým rozsahem a zachováním jediným dokladem hradeb mezi gotikou a renesancí v celé střední Evropě.  

Hradební zeď měří 1335 metrů, ve spodní části ji tvoří hlavně kamenné zdivo, v horní polovině na něj navazuje cihlová zeď, která vznikla v období barokních úprav zámku. Tehdy také hradby získaly hladké a světlé omítky. A ty jsou právě základem problému celé současné opravy.  

Dlouhých 14 let oprav 

Problém je především v tom, že stavbaři v době vzniku opevnění nemysleli na izolaci. Vlhkost proto pozvolna hradby narušovala. Za posledních sto let stavební technologie pokročily a k první velké opravě došlo v letech 1930 až 1931, pak znovu v letech 2002 až 2010. A v roce 2016 muzeum opravilo prvních 85 metrů od Labské brány ke vchodu do krytu civilní obrany. 

Nyní rekonstrukce pokračuje dalšími 125 metry, které by měly být hotové do konce tohoto roku. Správce provozu Východočeského muzea Radek Beneš uvedl, že opravy budou trvat dalších 14 let. 

Po dokončení zase na začátek 

Omítky poškodila zemní vlhkost, kterou nepříznivě ovlivňují rozdílné výškové úrovně terénu uvnitř a vně hradební zdi, při opravě se zcela odstraní stávající omítka a nátěr. Poté se nanesou omítky, které odvádějí vodní páru obsaženou ve vzduchu a také vodu vázanou ve zdivu a nakonec vrchní vápenný nátěr. Díky použitým sanačním technologiím by opravy měly vydržet minimálně 15 let. Poté se musí začít znovu.  

Autor:  Naďa Kubínková  (KUB)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Povětrnostní podmínky: bouřkový vítr, Lezník II/360
  Srážky: přeháňky, Dolní Lipka
  silnice III/30514, Radhošť, část obce Sedlíšťka, okr. Ústí nad Orlicí, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 11:00 Do 23.10.2017 17:00, Úplná uzavírka provozu na silnici III. třídy č. 30514 v místě ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace