Zpravodajství30. června  2017 v 07:38  

První nálezy pod budoucí D35 jsou z doby bronzové

Archeologové prohledávají zem pod budoucí D35 nedaleko Rokytna - Foto: Ondřej Wolf

Archeologové prohledávají zem pod budoucí D35 nedaleko RokytnaFoto: Ondřej Wolf

Už třetí měsíc se trasa budoucí dálnice D35 na Pardubicku mění místy až v měsíční krajinu. Zelená pole protínají dlouhé pásy skrývek, průzkumných rýh a hald tisíců kubíků zeminy. Archeologové si tak uvolňují cestu k dávné minulosti našich prapředků a z D35 hlásí už první nálezy, třeba z doby bronzové.

Už třetí měsíc se trasa budoucí dálnice D35 na Pardubicku mění místy až v měsíční krajinu. Zelená pole protínají dlouhé pásy skrývek, průzkumných rýh a hald tisíců kubíků zeminy. Archeologové si tak uvolňují cestu k dávné minulosti našich prapředků a z D35 hlásí už první nálezy, třeba z doby bronzové. 

Na místě archeologové našli třeba zbytek nádoby. „Je to tzv. zásobnice, zásobní nádoba na ukládání potravin nebo tekutin. Často se ty zásobnice ukládaly do země,“ říká archeolog Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Zavoral. 

Čtěte také: ŘSD ustoupilo. Na některá pole pod budoucí D35 pošle bagry až po sklizni

A dodává, že je takový objev v blízkosti opatovické elektrárny celkem překvapil: „Obecně říční nivy dost věcí zničily, ale toto je důkaz toho, že se i v meandrujícím Labi, které v průběhu tisíciletí měnilo svůj tok, dají nalézt zachovalé lokality, které nebyly poničeny.“ 

Archeologický průzkum je teď podle Zavorala zhruba ve čtvrtině 28kilometrového úseku z Opatovic do Ostrova. V trase očekává asi 30 nalezišť a ta nejbohatší mají prý ještě před sebou. 

Při archeologickém průzkumu u Opatovic nad Labem se našla i keramická zásobnice z doby bronzové - Foto: Ondřej Wolf

„V dalších úsecích směrem na Roveň a dále nálezy budou přibývat. Snažíme se i zde posílit tým, abychom nenabrali zdržení,“ dodal Zavoral. 

Tam, kde budou mít archeologové hotovo, předají plochu stavbařům s předstihem. Podle šéfa pardubické pobočky ŘSD Bohumila Vebra by to mohlo být na některých místech už letos na podzim. „Úplně nejdelší je estakáda přes Labe za obcí Opatovice, tam je i záplavové území. Tam máme celé území majetkově, tam může archeologický průzkum probíhat,“ doplnil Veber. 

Za to v druhém úseku Časy - Ostrov budou smět bagry vyjet do polí až po sklizni, ŘSD se na tom dohodlo s farmáři. Za archeologické práce zaplatí investor přibližně dvě stě milionů korun. 

Autor:  Ondřej Wolf  (WOL)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Povětrnostní podmínky: bouřkový vítr, Lezník II/360
  ulice Čapkova, Pardubice VII, stavební práce, Od 18.10.2017 11:00 Do 20.11.2017 23:59, uzavírka na místních komunikacích (chodnících) ul. Čapkova vedoucí na pozemku označeném jako pozemková parcela parcelního ...
  Od 18.10.2017 09:10 do 15:00; na silnici 35 v obci Ostřetín okres Pardubice; objízdná trasa pro OA po místních komunikacích, pro NA bude stanovena dopravním značením; nehoda nákladního vozidla; uzavřeno; ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace