Zpravodajství30. března  2017 v 09:19  

Radary pro českou armádu za 3 miliardy. Část dodá pardubická Retia

Radar ELTA izraelské společnosti IAI, který byl vybrán pro českou armádu - Foto:  Israel Aerospace Industries

Radar ELTA izraelské společnosti IAI, který byl vybrán pro českou armáduFoto:  Israel Aerospace Industries

Vývojáři z Pardubic se budou podílet na výrobě supermoderních mobilních radarů pro českou armádu. Hlavní část zakázky za víc než tři miliardy korun ponese na svých bedrech izraelská státní firma Elta, která podle českého ministerstva obrany přišla s nejlepší nabídkou a předstihla tak francouzské nebo švédské výrobce. První dodané kusy by vojáci měli převzít za dva roky.

Podle ministerstva obrany jde o nejmodernější vojenské radary izraelské výroby, které jsou určené na sledování cílů v malých výškách, to je od 100 metrů do tří kilometrů. Používá je nejen izraelská armáda, ale ve výzbroji je má třeba i Kanada. 

České vojsko by mělo dostat osm kusů, pět z nich by mělo fungovat na stacionárních vojenských stanovištích, zbylé tři pak budou k dispozici pro ochranu strategických cílů (jaderné elektrárny, chemičky), velkých měst, k výcviku a jako záloha. Armáda a by je měla převzít v letech 2019 až 2021 a nahradit by měly dosluhující radary české a sovětské výroby. 

Radar ELTA izraelské společnosti IAI, který byl vybrán pro českou armádu - Foto:  Israel Aerospace Industries

Antény z Pardubic 

Podle mluvčího společnosti Andreje Čírtka mělo ministerstvo obrany podmínku, aby se do projektu zapojila právě česká firma. Retia by se měla na výrobě radarů podílet asi z jedné třetiny, od izraelského výrobce Elta by měla dostat linku na výrobu anténových modulů, která bude fungovat tady v Pardubicích. Současně bude Retia zajištovat celý životní cyklus těchto radarů, tedy servis, údržbu, opravy atd. 

Čtěte také: ReUNION: první 3D radar na světě se vejde se do jednoho auta

Pardubice mají v této oblasti dobré jméno a zvuk i v celosvětovém měřítku. Jedna z dalších pardubických firem ERA (nástupce Tesly a dnes výrobce známých vojenských radiolokátorů Věra) vyhrála tendr na dodávku systému řízení letového provozu v italském Turíně. Tam jde o soupravu mnoha zařízení, která lokalizují letadla na letišti i ve vzduchu. Radarové systémy firma dodává jak civilnímu, tak i vojenskému sektoru. 

Autor:  Ondřej Wolf  (WOL)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Od 21.10.2017 15:30 do 18:00; na silnici 35 v obci Ostřetín okres Pardubice , délka 1.6km; provoz řízen po vedlejších komunikacích.; silnice uzavřena, nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování ...
  Od 21.10.2017 14:20 do 19:25; na silnici 333 u obce Přelouč okres Pardubice; Za Rybníkem Buňkov od Břehů na Živanice; silnice uzavřena, nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA ...
  D11, mezi km 73.4 a 74.6, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 21.10.2017 07:45 Do 21.10.2017 17:00, , údržba a opravy vozovek CB, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace