Zpravodajství12. října  2017 v 09:04  

Sprejeři pověsili Pardubice na zeď, padlo 800 plechovek barvy

Sprejeři pomalovali víc než 500 metrů čtverečných - Foto: Drahomíra Bačkorová

Sprejeři pomalovali víc než 500 metrů čtverečnýchFoto: Drahomíra Bačkorová

Obří obraz Pardubic vítá řidiče, kteří přijíždějí do krajského města ve směru od Sezemic. Kousek za kasárnami na Hůrkách se šedivá betonová zeď za týden proměnila k nepoznání. Služby města, kterým zeď patří, oslovily tři místní sprejery, daly jim základní téma výzdoby a dál už měli umělci v tvorbě volnou ruku.

„Víceméně je ta zeď už hotová, připravujeme se na finální dodělávky. Dneska tady končíme Kunětickou horou, ještě pár detailů a máme hotovo,“ vysvětluje jeden ze sprejerů, Josef Vrána. 

Obraz s plochou 500 m2 

Zeď je dlouhá 117 metrů a vysoká je téměř čtyři metry a spotřebovali na to 818 sprejů. Další ze sprejerů Tomáš Kmoníček popisuje, jak se připravovali: „Je to celkem 543 m2. Sprejování předcházela příprava, museli jsme si plochu rozměřit, návrh jsme si rozkouskovali na metry, aby nám to symetricky sedělo na té velké ploše, a pak jsme začali skicovat, vybarvovat a dál postupovat.“ 

Zvývá dokončit jen detaily - Foto: Drahomíra Bačkorová

„Na části posprejované zdi jsou přírodní motivy, protože jsme už za Pardubicemi a Kunětická hora je obrostlá lesem, vepředu na zdi je město a tam té zelené už není tolik,“ doplňuje další sprejer Petr Léfa. 

Zadání znělo: dominanty Pardubic, sprejeři ale měli při návrhu a vytváření díla volnou ruku. „Celá zeď je pro Služby města Pardubic, takže nám dali indicie, že by tam chtěli mít nějaké rarity, plus by to mělo být obohacené o jejich stroje a my už jsme to zpracovali po svém,“ říká o vytvoření jeden z tvůrců díla. 

Dílu vévodí znak Pardubic, k vidění je Kunětická hora, Zámek nebo Zelená brána. Na začátku je panoramatický pohled na centrum, začíná se kostelem a končí se Třídou Míru. 

Čtěte také: Bangladéšský malíř mění zeď u Prokopky v umělecké dílo

„Máme z toho dobrý pocit, za tu dobu jsme tu předvedli obrovský kus práce, do toho nám pršelo, byla zima, museli jsme dělat v dešti i večer potmě,“ shodují se. Reakce lidí jsou ale pozitivní. Auta troubí, lidé se zastavují a říkají, že se jim to líbí. 

Třem sprejerům trvala výzdoba celé zdi zhruba týden, pracovali třeba i dvanáct hodin denně. 

Sprejeři k pomalování zdi potřebovali přibližně 800 plechovek s barvou - Foto: Drahomíra Bačkorová

Čtěte také: Umělec, nebo vandal? Městské hradby v Chrudimi kdosi vyzdobil obrazy zvířat

Autor:  Drahomíra Bačkorová  (BA)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  Od 17.10.2017 15:15 do 17:20; na silnici v obci Pardubice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; DOD x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Povětrnostní podmínky: silný vítr, Lezník II/360
  Od 17.10.2017 13:30 do 15:35; na silnici 11 u obce Bystřec okres Ústí nad Orlicí; nehoda nákladního vozidla; probíhá vyšetřování nehody; Havárie NA, bez zranění osob.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace