Zpravodajství13. ledna  2016 v 13:33  

V Pardubickém kraji se našel poklad století. Nálezce dostane několik milionů korun

Zbytky nálezové nádobky se stříbrnými denáry - Foto: Východočeské muzeum Pardubice

Zbytky nálezové nádobky se stříbrnými denáryFoto: Východočeské muzeum Pardubice

Poklad je možné najít nejen v pohádce, ale i v reálném životě. Přesvědčil se o tom nálezce, který úplnou náhodou kopl do země kdesi na Pardubicku a našel stovky stříbrných mincí z 10. století. Kde ho našel, muzejníci zatím neprozradili.

„Je to kvůli tomu, že nemáme lokalitu důkladně prozkoumanou a nechceme zveřejňovat místo nálezu, abychom uchránili třeba další předměty, které tam mohly zůstat,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea Pardubice Tomáš Libánek. 

Právě muzeu náhodný nálezce poklad století poctivě odevzdal. Za svůj objev dostane deset procent z celkové částky, kterou určí odborné znalecké posudky. A podle prvních odhadů to v případě pardubického pokladu nebude malá částka, nálezce dostane miliony korun.  

Hrnec stříbrňáků se přesune do konzervátorské dílny 

Odborníci jsou z pokladu nadšení. Soubor obsahuje stovky českých denárových mincí z přelomu 10. a 11. století, které se nacházely v keramické nádobě. 

„Je to stříbro velmi vysoké kvality, používalo se především pro export na mezinárodní trhy. Mince totiž ještě tehdy nebyly běžným platidlem,“ popisuje poklad numismatik Petr Vorel. Mince tehdy měla právo razit přemyslovská knížata, síť jejich mincoven ale není úplně známá. Badatele teď čekají měsíce práce, aby mince očistili a podrobně prozkoumali. 

Stříbrný denár Boleslava II. z 90. let 10. století - Foto: Východočeské muzeum Pardubice

Co dělat, když najdete poklad 

Odborníci radí ponechat nalezený předmět na místě, samozřejmě pokud to jde. Případně ho můžete vyfotografovat, stačí mobilním telefonem, a hlavně místo označit, abyste ho nemuseli znovu hledat. A pak už jenom místo nálezu musíte ohlásit v nejbližším, ideálně krajském, muzeu. 

Kdo a proč poklad zakopal 

Rozhodně to nebyl žádný chudý člověk. Historici sice nemají z té doby přesné údaje o cenách, je ale jasné, že šlo o majetek velké hodnoty. Dotyčný ho zakopal v neklidné době přelomu vlády Boleslava II. a Boleslava III. 

 

Kdo a proč poklad století zakopal, odhaduje historik a numismatik Petr Vorel

Vložit na svůj web

„Důvodů mohlo být několik, bylo to v době, kdy se válčilo, takže tomu člověku mohlo hrozit nějaké nebezpečí a bál se, že ho někdo okrade. Anebo ty peníze někomu ukradl a nemohl je mít kvůli usvědčení u sebe. Těch možností je několik, všechno jsou to ale jenom spekulace,“ dodává numismatik Petr Vorel. 

Autor:  Naďa Kubínková  (KUB)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  silnice III/30532, Hluboká, okr. Chrudim, uzavřeno, stavební práce, Od 17.10.2017 07:30 Do 17.10.2017 13:30, úplná uzavírka silnice III/305 32 v obci Hluboká - oprava propustku, Objížďka - bez rozlišení, ...
  D11, mezi km 75.8 a 75.6, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.10.2017 09:30 Do 17.10.2017 14:00, , údržba a opravy portálů, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 74.2 a 76, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 17.10.2017 07:45 Do 17.10.2017 17:45, údržba a opravy vozovek CB, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace