Zpravodajství12. července  2017 v 10:00  

Začíná stavba stezky z Pardubic do Dražkovic. Cyklisté na ni čekají dvacet let

Nová cyklostezka povede dál od hlavní silnice, posunou se kvůli ní i billboardy - Foto: Josef Kopecký

Nová cyklostezka povede dál od hlavní silnice, posunou se kvůli ní i billboardyFoto: Josef Kopecký

Krátká, ale důležitá. Dnes začíná stavba první části stezky, která by v budoucnu měla spojit Pardubice a Chrudim. Vyjednávání a přípravy trvaly opravdu dlouho. Cyklisté, bruslaři i chodci si na bezpečnější cestu museli počkat dvacet let. Trpělivost ale budou potřebovat i dál.

První část trasy bude začínat na výjezdu z Pardubic na Chrudim a povede na okraj Dražkovic k čerpací stanici. Nahradí tak současnou poničenou a hrbolatou cestu podél silnice. Celý úsek měří asi 600 metrů, bude stát 4,5 milionu korun a Pardubice na stavbu dostaly dvoumilionovou dotaci. Kvůli ní také posunuly začátek stavby o několik měsíců, což ale v porovnání s tím, jak dlouho přípravy trvaly, není zásadní zpoždění. 

Bilboardy uhnou cyklistům 

Nová cyklostezka nepovede přesně v trase současné panelové cesty, bude přibližně o 4 metry dál od hlavní silnice. Právě kvůli tomu stavbaři musí přesunout i velkoplošné reklamní plochy. Nová cyklostezka bude 3 metry široká, osvětlená a bude šloužit cyklistům, bruslařům i chodcům. 

Parametry cyklostezky
Délka: 600 metrů
Šířka: 3 metry
Typ: smíšená (chodci, cyklisté, bruslaři)
Cena: 4,5 milionu

Kompletní cyklostezka v nedohlednu 

S pokračováním stezky už je to horší. Z okraje Pardubic do Chrudimi je vzdálenost sedm kilometrů. Chrudimská část (až do Medlešic) je hotová už od roku 2009. Z opačného konce teď přibyde dalších šest set metrů. 

Plán je takový, že přes Dražkovice budou muset jet cyklisté po silnici a na stezku se napojí u Mikulovic. Tam jsou však stále problémy s výkupy pozemků. Obec se nemůže dohodnout s majiteli, kteří buď nechtějí prodávat, nebo požadují cenu, na kterou Mikulovice nechtějí přistoupit. 

Cyklistům a bruslařům ale určitě i nová část stezky přijde vhod. Pokračování z pardubické strany bude totiž kopírovat chrudimskou výpadovku, která je velmi vytížená a pro cyklisty nebezpečná. V tomto případě platí, že každý metr je dobrý. 

Stávající cesta, po které jezdí cyklisté, je úzká a rozbitá - Foto: Josef Kopecký

Autor:  Josef Kopecký  (KOP)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Luční, Pardubice III, Pardubice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 10.07.2017 07:00 Do 17.08.2017 23:59, definitivní úprava povrchu komunikací, Vydal: ÚMO Pardubice III - Dubina
  ulice Rosická, Pardubice II, Pardubice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 10.07.2017 11:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná ...
  ulice Mladých, Pardubice II, Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 10.07.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, Pardubice, Polabiny, úplná uzavírka v ul. Mladých, částečná (1 jízdní pruh) v ul. Rosické, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace