Zpravodajství3. března  2017 v 14:47  

Zloději kradou záchranná lana i plováky od nebezpečných jezů

Záchranné vybavení a lano u jezu v Chrudimi - Foto: Josef Kopecký

Záchranné vybavení a lano u jezu v ChrudimiFoto: Josef Kopecký

Ukradené plováky, lana, zničené výstražné desky. Na záchranné prvky u nebezpečných jezů v Pardubickém kraji se zaměřují vandalové a zloději. Vybavení na pomoc tonoucím tam tak často úplně chybí.

Nebezpečné jezy vytipovalo Povodí Labe společně s vodáky, celkem je jich 25 a státnímu podniku patří patnáct z nich. Na nejvíce riziková místa začali technici postupně montovat výstražné cedule, stojany s házecí podkovou na laně a výstupní žebříky. 

První na řadě byly jezy v Ústí nad Orlicí, Žamberku, Janderově u Chrudimi nebo Tuněchodech. Všude tam už se část vybavení ztratila, zloděje nejvíc přitahují lana, ale i pěnové plováky. 

Krádežím se zabránit nedá 

Záchranné prvky často vandalové jen poničí a hodí do řeky. Nejsou to ojedinělé případy, odřezaná lana nebo chybějící podkovy doplňují vodohospodáři několikrát za rok. Technici se snaží zloděje odradit tím, že plováky pomalují a provazy esteticky znehodnotí třeba tím, že je polijí barvou, aby nevypadaly tak hezky. Stoprocentní pojistka to ale rozhodně není. 

V Janderově vandalové poničili i výstražnou desku varující před nebezpečným jezem - Foto: Josef Kopecký

Dnes ráno byl redaktor Českého rozhlasu u janderovského jezu, kde z vybavení zůstal jen prázdný hák a informační tabule. Povodí připravuje dohodu s vodáckým svazem, podle které by péči o záchranné prvky přebrali právě vodáci, protože mají lepší přehled, co se kde ztratilo. Jejich místní spolky by měly mít v zásobě náhradní vybavení a doplňovat ho tam, kam patří. 

Čtěte také: Vodáci budou sjíždět řeky o něco bezpečněji

Autor:  Josef Kopecký  (KOP)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Pardubice
Čas vysílání: každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Pardubický kraj
  ulice Pernštýnské náměstí, Pardubice I, Pardubice, uzavřeno, Od 21.10.2017 14:00 Do 22.10.2017 06:00, uzavírka místní komunikace v Pardubicích, Pernštýnské náměstí , Vydal: ÚMO Pardubice I - Střed
  ulice Čapkova, Pardubice VII, stavební práce, Od 18.10.2017 11:00 Do 20.11.2017 23:59, uzavírka na místních komunikacích (chodnících) ul. Čapkova vedoucí na pozemku označeném jako pozemková parcela parcelního ...
  silnice III/2987, Hradiště na Písku, okr. Pardubice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 17.10.2017 08:00 Do 21.11.2017 16:00, Úplná uzavírka silnice č. III/2987 v obci Staré Hradiště, místní části Hradiště ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace