Jeskyně Výpustek: Ztracené jezero

Uvnitř jeskyně Výpustek - Foto: Světlana Lavičková

Uvnitř jeskyně VýpustekFoto: Světlana Lavičková

Celých osm dní trvá, než proteče voda Křtinského potoka dosud neznámými prostorami jeskyně Výpustek v Moravském krasu. Ukázaly to pokusy s barvou. Mluví se dokonce o podzemním jezeře, prý největším svého druhu ve střední Evropě. Nikdo ale neví, kudy k němu.

Jeskyně se nachází dva kilometry od městyse Křtiny. Lidé do ní přicházeli už v pravěku, žili v ní jeskynní medvědi i lvi. První popisy jeskyně pocházejí ze 17. století, kdy lidé ve Výpustku kopali jeskynní hlínu, bohatou na fosfáty; prý je tam plno tajemných chodeb a propastí, do kterých se nikdo neodváží. Koncem 17. století se prý v jeskyni ztratili poutníci z Olomouce; z podzemí se nevrátilo 14 lidí a nikdo je nikdy nenašel. Dokonce ani starohrabě Hugo František ze Salmů, který Výpustek zkoumal na začátku 19. století. Vlezl, kam mohl a přístup do některých partií nechal z bezpečnostních důvodů zazdít. Po něm zkoumali Výpustek v 19. a na začátku 20. století Jindřich Wankel, Martin Kříž nebo Karel Absolon.
V roce 1920 začala skutečná devastace Výpustku: průmyslová těžba fosfátové hlíny, ze které se vyrábělo hnojivo. Trvala až do roku 1932 a přinesla řadu objevů – kostmi pravěkých zvířat počínaje a objevem nových jeskynních prostor konče. Jeskyně se bohužel koncem 30. let zalíbila Ministerstvu národní obrany, které v ní začalo budovat podzemní muniční sklad. 

Kryt v jeskyni Výpustek - Foto: Světlana Lavičková

Kryt v jeskyni VýpustekFoto: Světlana Lavičková

V roce 1939 se do bádání v tamním podzemí pustil výzkumník Josef Urbánek. Říká se, že jej dnešní Babická chodba dovedla do spodního patra jeskyně, kde objevil podzemní jezero dlouhé 128 a široké 20 metrů. Jediné, co se z jeho výzkumů dochovalo, je mapa jezera, které od těch dob nikdo neviděl. Za války totiž jeskyni obsadili Němci. V nevlídných tunelech, vystřílených zčásti již pyrotechniky Československé armády, postavili továrnu na letecké motory. Podlahu srovnali a zalili betonem, nejspíš včetně přístupové chodby k jezeru. Speleologové ji po válce marně hledali a hledají ji dodnes – nedochoval se totiž žádný popis cesty a objevitel jezera je dávno po smrti.
V 60. letech se podzemní prostory Výpustku opět zalíbily Československé armádě. Vzniklo v nich utajené armádní velitelské stanoviště, kde mohly být vojenské špičky v bezpečí i před atomovým výbuchem. Armáda jej střežila až do roku 2001. Od března roku 2008 je Výpustek přístupný veřejnosti. Tajemství podzemního jezera trvá.
Je jisté, že nějaké spodní patro ve Výpustku existuje – vždyť jím protéká Křtinský potok, jehož vody se propadají nad jeskyní a na světlo znovu vycházejí o tři kilometry dál. Bude to opravdu velké a členité patro, když to vodě trvá tak dlouho. Zbývá ho jen objevit. 

Zdroje:
Vladimír Klepáč: Výpustek zatím nevydal své největší tajemství – obří jezero. Zpráva ČTK z 18.8.2010.
Jeskyně Výpustek – Správa jeskyní České republiky
Jeskyně Výpustek – Moravský kras, turistický průvodce po chráněné krajinné oblasti 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas