Pyšná sídla mocných

Zámek Jezeří - Foto:  Národní památkový ústav

Zámek JezeříFoto:  Národní památkový ústav

Hrady a tvrze na Mostecku, jejich majitelé a často pohnuté osudy ožívají ve výpravné publikaci editorů Ivana Lehkého a Milana Sýkory.

Mostecko je někdy chápáno jako „země bez minulosti“, měsíční krajina povrchových dolů, výsypek a rekultivací, kde takřka vše, co mělo historickou cenu, odtěžila rypadla. Jak ale dokazují Ivan Lehký a Milan Sýkora, editoři publikace Pyšná sídla mocných: Hrady a tvrze na Mostecku, ona měsíční krajina se rozprostírá především v lidských duších. Historické Mostecko, zhruba od Bíliny po Chomutov, je region s bohatou minulostí, odkud však byla většina obyvatel, kteří se s ní identifikovali, po válce odsunuta. Mnohým z nově příchozích šlo jen o ekonomický prospěch, kulturní povědomí jim bylo cizí a historie míst, kam se přistěhovali, je nezajímala. Kulturní památky byly často ničeny, v lepším případě ponechány samovolnému rozpadu. Až poslední desetiletí přinesla změnu. 

Pyšná sídla mocných - Foto: Ústav archeologické  památkové péče sz Čech

Pyšná sídla mocnýchFoto: Ústav archeologické památkové péče sz Čech

V mosteckém muzeu proběhla před pár lety výstava Zapomenuté příběhy, věnovaná každodennímu životu na hradech středověkého Mostecka. Na ní navázala výstava, která je instalována na zámku Jezeří – Hrad z Jezera aneb Pyšná sídla mocných na Mostecku. Materiál, shromážděný pro účely obou výstav, posloužil také k sepsání knihy, jejímž smyslem je, podle Milana Sýkory, „upozornit na kulturní a historické bohatství Mostecka, nejenom ale na to, co dosud zůstalo, ale i na to, o co jsme nenávratně přišli. A zejména si položit otázku, zda jsou ještě další ztráty přípustné.“ Kniha je plná krásných fotografií a ilustrací, včetně mnoha historických, plánků a 3D rekonstrukcí zaniklých objektů – zejména hradů a tvrzí, jak ostatně samotný název knihy napovídá. Pokud vám regionální historie není cizí, určitě si ji pořiďte. Vyšla v roce 2014 a vydal ji Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě

O knihu Pyšná sídla mocných s námi můžete soutěžit.
Šanci na výhru máte do neděle 28. července.  

Ivan Lehký – Milan Sýkora (eds.): Pyšná sídla mocných : Hrady a tvrze na Mostecku. Most: Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, v.v.i., 2014. ISBN 978-80-86531-14-4. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas