William Shakespeare. 12 převyprávěných her v historických souvislostech

William Shakespeare - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

William ShakespeareFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Láska k příběhům a historii přivedla známou spisovatelku a ilustrátorku Renátu Fučíkovou i k dílu předních světových dramatiků. Začít musela tím nejznámějším.

Nejslavnější světový dramatik William Shakespeare žil a tvořil v pozdně renesanční Anglii přelomu 16. a 17. století, za vlády královny Alžběty I.; v období, označovaném někdy jako zlatý věk Anglie. Shakespearovi se připisuje 38 divadelních her, z nichž většina se hraje dodnes. Lidé se totiž od jeho časů nezměnili – láska i žárlivost, přátelství i nenávist, šalby, spory, pomluvy i lsti hýbou současným světem stejně, jako tím Shakespearovým. Ani lidský smích se nezměnil – jen kulisy jsou jiné. A proto přišla spisovatelka a ilustrátorka Renáta Fučíková se svou převyprávěnou verzí dvanácti her slavného dramatika, podle překladu Jiřího Joska, které zasadila do dobových historických souvislostí alžbětinské Anglie. Žádné literární dílo totiž nevisí „v prostoru“, v každém se odráží doba, v níž vzniklo. Ani se Shakespearem to nebylo jiné. 

William Shakespeare - Foto: Nakladatelství Vyšehrad

William ShakespeareFoto: Nakladatelství Vyšehrad

Renáta Fučíková záměrně nevybrala žádné ze Shakespearových historických dramat, soustředila se výhradně na jeho komedie a tragédie, které doplnila jednou romancí, hrou Bouře. Každá z převyprávěných her má svůj úvod a doslov, seznamující (především mladé) čtenáře s historickými událostmi, které Shakespeare zažil, nebo které ovlivnily jeho tvorbu. Dozvíte se mnohé o životě královny Alžběty I., stejně jako o samotném Shakespearovi. Nechybí informace o životním stylu tehdejších Angličanů – o módě a oblékání, tancích, zbraních i hudbě, lidových zvycích, antických a italských inspiracích, tak typických pro renesanci; o životě ve městech i na venkově, ale také o tom, na jaké neduhy tehdejší lidé umírali. 

Bohatě ilustrovanou knihu vydalo nakladatelství Vyšehrad. Dvanáct Shakespearových her, převyprávěných a doplněných Renátou Fučíkovou, je prvním svazkem ediční řady Největší dramatici. V ní vyjdou ještě dva svazky, věnované dílu francouzského dramatika Moliéra a ruského klasika Antona Pavloviče Čechova. Budou-li stejně bohatě a pečlivě vypravené, mají se čtenáři a milovníci historie rozhodně nač těšit. 

O knihu William Shakespeare: 12 převyprávěných her v historických souvislostech s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 26. března.  

Renáta Fučíková: William Shakespeare : 12 převyprávěných her v historických souvislostech. Praha: Vyšehrad, 2016. ISBN 978-80-7429-740-3. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 18. března  2017 v 18:15     Audio  rubrika: Historie a civilizace

  Scientia potestas est – Vědění je moc

  O vědě a společnosti, historickém budování vědeckých zítřků, sociálním konstruktivismu a sociálním darwinismu.

   
 • 14. ledna  2017 v 18:15     Audio  rubrika: Historie a civilizace

  Půl století od tragédie Apolla 1

  Výzkum vesmíru, to nejsou jen objevy a vítězství, ale také omyly a prohry, bohužel, provázené někdy i tragédiemi. Tu, která se odehrála před 50 lety – přesně 27. ledna 1967, znají dějiny kosmonautiky jako zkázu Apolla...

   
 • 7. ledna  2017 v 18:15     Audio  rubrika: Historie a civilizace

  Kdy Václav IV. posílal péefky?

  Skoro celý svět nedávno vstoupil do roku 2017. Zemí, které nepočítají čas podle gregoriánského kalendáře s křesťanským letopočtem, je jen pár, ale i ty se jím při kontaktech s ostatními musejí řídit. Všichni vědí,...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace