5. července  2014 v 12:50  rubrika: Knihovnička

Jeskyně České republiky

Přehledný průvodce Petra Zajíčka vás provede všemi významnými jeskyněmi, které je u nás možné navštívit.

Kniha, na kterou vás dnes chceme upozornit, není žhavá novinka – s trochou štěstí ji ale pořád můžete najít na pultech knihkupectví. Pořídit by si ji určitě měli všichni milovníci podzemního světa. Průvodce, nazvaného stručně a jednoduše Jeskyně České republiky, napsal Petr Zajíček a v roce 2010 jej vydalo nakladatelství Academia. Obsahuje přehled všech 14 turisticky zpřístupněných jeskyní. Zve i do jeskyní, kam se dostanete zcela volně, bez průvodců a vstupného; představuje ovšem i nejvýznamnější z jeskyní veřejnosti nepřístupných, kam je možné nahlédnout jen zřídka a nebo vůbec. 

Jeskyně České republiky - Foto: Nakladatelství Academia

Jeskyně České republikyFoto: Nakladatelství Academia

Po stručném úvodu věnovaném vztahu lidí k jeskyním a jejich rozšíření v České republice vás autor bez váhání pozve do podzemních prostor a systémů, hezky kraj po kraji. U každé jeskyně najdete základní údaje o jejích parametrech, správě a zpřístupnění, doplněné odkazy na příslušné weby. Následuje text, který přináší informace o způsobu vzniku jeskyně, paleontologických či archeologických nálezech a také o historii jejího objevování a zkoumání v nové době. Nechybí pochopitelně podrobný popis podzemních prostor. Samozřejmostí je bohatý obrazový doprovod v podobě fotografií, které se na kvalitním papíře náramně vyjímají.
Jako dodatek připojil Petr Zajíček ke své knize stručný přehled zpřístupněných slovenských jeskyní, slovníček základních speleologických pojmů, přehled literatury a rejstřík jeskyní. Jeho kniha je užitečná i pěkná na pohled – a zároveň je to vynikající pozvánka k osobní návštěvě podzemí. Právě teď, o prázdninách a dovolených, máte k podobným návštěvám ideální příležitost. 

O knihu s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do 27. července.
 

Petr Zajíček: Jeskyně České republiky. Praha: Academia 2010. ISBN 978-80-200-1840-3 

Nové články v rubrice

 • 5. srpna  2014 v 22:39     Audio  rubrika: Knihovnička

  Dějiny křížových výprav

  Německý historik Hans Eberhard Mayer podrobně popisuje nejen historii pronikání křesťanských „poutníků s mečem“ do Svaté země, ale i fungování křižáckých států.

   
 • 5. července  2014 v 12:50     Audio  rubrika: Knihovnička

  Jeskyně České republiky

  Přehledný průvodce Petra Zajíčka vás provede všemi významnými jeskyněmi, které je u nás možné navštívit.

   
 • 7. června  2014 v 18:45     Audio  rubrika: Knihovnička

  Rituální jeskyně starých Mayů

  Dobrodružná cesta za tajemstvím mayských podsvětních mýtů v doprovodu průzkumníka a světoběžníka Stanislava Chládka.

   

Soutěže

Naše tipy

  Oblastní muzeum v Lounech
  Archeologie 2. světové války. Přednáška archeologa Petra Čecha o výzkumu v předpolí lomu Bílina, jehož předmětem jsou pozůstatky protileteckých dělostřeleckých baterií z konce druhé světové války (4. září, 17 hodin).

  Zoologická zahrada Brno
  Nová výstava žraločích čelistí ze sbírky Pavla Jandy v expozici Exotária.

  Pražský hrad, Císařská konírna
  Poklady staré Číny. Pět tisíc let čínských dějin od neolitu po vládu poslední císařské dynastie. Nejcennějšími exponáty výstavy jsou dva válečníci terakotové armády císaře Čchin Š'-chuang-tiho (do 9. listopadu).

   

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas