4. srpna  2012 v 17:15  rubrika: Knihovnička

Jeskyně České republiky

Přehledný průvodce Petra Zajíčka vás provede všemi významnými jeskyněmi, které je u nás možné navštívit.

Kniha, na kterou vás dnes chceme upozornit, není žhavá novinka – pořád ji ale můžete najít na pultech knihkupectví. Pořídit by si ji určitě měli všichni milovníci podzemního světa. Průvodce, nazvaného stručně a jednoduše Jeskyně České republiky, napsal Petr Zajíček a v roce 2010 jej vydalo nakladatelství Academia. Obsahuje přehled všech 14 turisticky zpřístupněných jeskyní. Zve i do jeskyní, kam se dostanete zcela volně, bez průvodců a vstupného; představuje ovšem i nejvýznamnější z jeskyní veřejnosti nepřístupných, kam je možné nahlédnout jen zřídka a nebo vůbec. 

Jeskyně České republiky - Foto: Nakladatelství Academia

Jeskyně České republikyFoto: Nakladatelství Academia

Po stručném úvodu věnovaném vztahu lidí k jeskyním a jejich rozšíření v České republice vás autor bez váhání pozve do podzemních prostor a systémů, hezky kraj po kraji. U každé jeskyně najdete základní údaje o jejích parametrech, správě a zpřístupnění, doplněné odkazy na příslušné weby. Následuje text, který přináší informace o způsobu vzniku jeskyně, paleontologických či archeologických nálezech a také o historii jejího objevování a zkoumání v nové době. Nechybí pochopitelně podrobný popis podzemních prostor. Samozřejmostí je bohatý obrazový doprovod v podobě fotografií, které se na kvalitním papíře náramně vyjímají.
Jako dodatek připojil Petr Zajíček ke své knize stručný přehled zpřístupněných slovenských jeskyní, slovníček základních speleologických pojmů, přehled literatury a rejstřík jeskyní. Jeho kniha je užitečná i pěkná na pohled – a zároveň je to vynikající pozvánka k osobní návštěvě podzemí. Právě teď, o prázdninách a dovolených, máte k podobným návštěvám ideální příležitost. 

Petr Zajíček: Jeskyně České republiky. Praha: Academia 2010. ISBN 978-80-200-1840-3 

Vysíláno v Planetáriu 32/2012, 4. – 10. srpna 2012

Rubrika Kniha měsíce se vysílá každé druhé Planetárium v měsíci. Knihu můžete vždy v daném měsíci vyhrát v soutěži Planetária. 

Nové články v rubrice

Soutěže

Naše tipy

    Café Nobel, setkání veřejnosti s vědou
    Fokus kafe Ústí nad Labem, 24. dubna - Pompeje aneb Zkáza pod Vesuvem (pro děti - archeolog Pavel Titz, od 16:30); Literární kavárna Fokus, Kampus UJEP Ústí nad Labem, 29. dubna - Cesty islámu a jeho výzva lidskoprávní civilizaci (arabista, historik a filozof Zdeněk Müller, od 17 hodin). Cyklus Café Nobel pořádá UJEP Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

    Muzeum T.G.M. v Rakovníku
    Slované – Rakovnicko v raném středověku. Archeologická výstava. Vernisáž 25. dubna v 17 hodin (potrvá do 15. června).

     

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas