5. července  2014 v 12:50  rubrika: Knihovnička

Jeskyně České republiky

Přehledný průvodce Petra Zajíčka vás provede všemi významnými jeskyněmi, které je u nás možné navštívit.

Kniha, na kterou vás dnes chceme upozornit, není žhavá novinka – s trochou štěstí ji ale pořád můžete najít na pultech knihkupectví. Pořídit by si ji určitě měli všichni milovníci podzemního světa. Průvodce, nazvaného stručně a jednoduše Jeskyně České republiky, napsal Petr Zajíček a v roce 2010 jej vydalo nakladatelství Academia. Obsahuje přehled všech 14 turisticky zpřístupněných jeskyní. Zve i do jeskyní, kam se dostanete zcela volně, bez průvodců a vstupného; představuje ovšem i nejvýznamnější z jeskyní veřejnosti nepřístupných, kam je možné nahlédnout jen zřídka a nebo vůbec. 

Jeskyně České republiky - Foto: Nakladatelství Academia

Jeskyně České republikyFoto: Nakladatelství Academia

Po stručném úvodu věnovaném vztahu lidí k jeskyním a jejich rozšíření v České republice vás autor bez váhání pozve do podzemních prostor a systémů, hezky kraj po kraji. U každé jeskyně najdete základní údaje o jejích parametrech, správě a zpřístupnění, doplněné odkazy na příslušné weby. Následuje text, který přináší informace o způsobu vzniku jeskyně, paleontologických či archeologických nálezech a také o historii jejího objevování a zkoumání v nové době. Nechybí pochopitelně podrobný popis podzemních prostor. Samozřejmostí je bohatý obrazový doprovod v podobě fotografií, které se na kvalitním papíře náramně vyjímají.
Jako dodatek připojil Petr Zajíček ke své knize stručný přehled zpřístupněných slovenských jeskyní, slovníček základních speleologických pojmů, přehled literatury a rejstřík jeskyní. Jeho kniha je užitečná i pěkná na pohled – a zároveň je to vynikající pozvánka k osobní návštěvě podzemí. Právě teď, o prázdninách a dovolených, máte k podobným návštěvám ideální příležitost. 

O knihu s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do 27. července.
 

Petr Zajíček: Jeskyně České republiky. Praha: Academia 2010. ISBN 978-80-200-1840-3 

Nové články v rubrice

Soutěže

Naše tipy

  Café Nobel, přátelská setkání veřejnosti s vědci
  Hvězdárna Teplice, 17. července - Příroda, lidé a turismus podle Atlasu aneb Berbeři a globální realita (antropoložka Michaela Konopíková, od 18 hodin). Cyklus Café Nobel pořádá UJEP Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

  Muzeum východních Čech v Hradci Králové
  Stříbrný poklad. Unikátní mincovní nález z 12. století. Nádobka plná stříbrných denárů, vykopaná na dosud utajovaném místě, poprvé představena veřejnosti (od 15. července do 3. srpna).

  Slezské zemské muzeum v Opavě
  Unikáty zemských muzeí. Tři vzácné muzejní poklady na jedné výstavě: hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, Věstonická venuše a meteority z Opavy-Kylešovic (do 27. července).

   

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas