5. července  2014 v 12:50  rubrika: Knihovnička

Jeskyně České republiky

Přehledný průvodce Petra Zajíčka vás provede všemi významnými jeskyněmi, které je u nás možné navštívit.

Kniha, na kterou vás dnes chceme upozornit, není žhavá novinka – s trochou štěstí ji ale pořád můžete najít na pultech knihkupectví. Pořídit by si ji určitě měli všichni milovníci podzemního světa. Průvodce, nazvaného stručně a jednoduše Jeskyně České republiky, napsal Petr Zajíček a v roce 2010 jej vydalo nakladatelství Academia. Obsahuje přehled všech 14 turisticky zpřístupněných jeskyní. Zve i do jeskyní, kam se dostanete zcela volně, bez průvodců a vstupného; představuje ovšem i nejvýznamnější z jeskyní veřejnosti nepřístupných, kam je možné nahlédnout jen zřídka a nebo vůbec. 

Jeskyně České republiky - Foto: Nakladatelství Academia

Jeskyně České republikyFoto: Nakladatelství Academia

Po stručném úvodu věnovaném vztahu lidí k jeskyním a jejich rozšíření v České republice vás autor bez váhání pozve do podzemních prostor a systémů, hezky kraj po kraji. U každé jeskyně najdete základní údaje o jejích parametrech, správě a zpřístupnění, doplněné odkazy na příslušné weby. Následuje text, který přináší informace o způsobu vzniku jeskyně, paleontologických či archeologických nálezech a také o historii jejího objevování a zkoumání v nové době. Nechybí pochopitelně podrobný popis podzemních prostor. Samozřejmostí je bohatý obrazový doprovod v podobě fotografií, které se na kvalitním papíře náramně vyjímají.
Jako dodatek připojil Petr Zajíček ke své knize stručný přehled zpřístupněných slovenských jeskyní, slovníček základních speleologických pojmů, přehled literatury a rejstřík jeskyní. Jeho kniha je užitečná i pěkná na pohled – a zároveň je to vynikající pozvánka k osobní návštěvě podzemí. Právě teď, o prázdninách a dovolených, máte k podobným návštěvám ideální příležitost. 

O knihu s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do 27. července.
 

Petr Zajíček: Jeskyně České republiky. Praha: Academia 2010. ISBN 978-80-200-1840-3 

Nové články v rubrice

 • 4. října  2014 v 10:00     Audio  rubrika: Knihovnička

  Jazyk egyptských písařů

  Kniha egyptoložky Renaty Landgráfové, ze které se i vy můžete naučit základy klasické egyptštiny.

   
 •  Audio

  Atlas geometrie

  Geometrie je nejen užitečná, ale také krásná. Šárka Voráčová s kolektivem autorů o tom přináší dostatek důkazů.

   
 • 5. srpna  2014 v 22:39     Audio  rubrika: Knihovnička

  Dějiny křížových výprav

  Německý historik Hans Eberhard Mayer podrobně popisuje nejen historii pronikání křesťanských „poutníků s mečem“ do Svaté země, ale i fungování křižáckých států.

   

Soutěže

Naše tipy

  Café Nobel, přátelská setkání veřejnosti s vědou
  Ústí nad Labem, Fokus kafe, 9. října: Když se na nebi blýská (astrofyzik Petr Kulhánek, od 18 hodin).
  Teplice, hvězdárna na Písečném vrchu, 16. října: Krušné hory a klimatická změna aneb Jak moc se ohřejeme? (klimatoložka Lenka Hájková, od 18 hodin).
  Ústí nad Labem, Literární kavárna Fokus v kampusu UJEP, 23. října: Pavoučí kámásútra aneb Jak se pavouci rozmnožují (zoolog Milan Řezáč, od 17 hodin).
  Cyklus Café Nobel pořádá UJEP v Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

  Husitské muzeum v Táboře
  Poklady, depoty, obětiny... Jihočeské depoty od doby bronzové do novověku, objevené v nedávné době v jižních Čechách. Výstava (do 28. února).

   

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas