9. června  2012 v 17:15  rubrika: Knihovnička

Z nížin do hor: Geomorfologické jednotky České republiky

České středohoří z vrcholu Milešovky - Foto: Gabriela Hauptvogelová

České středohoří z vrcholu MilešovkyFoto: Gabriela Hauptvogelová

Nový průvodce Jana Bíny a Jaromíra Demka poslouží jako informační zdroj turistům, studentům, učitelům a vůbec každému, kdo potřebuje naši krajinu popisovat a pojmenovávat.

Česká a moravská krajina je neobyčejně pestrá. Toho si je určitě vědom každý, kdo někdy zavítal do světa a viděl tam nedozírné jednotvárné roviny a zasněžené vrcholy horských velikánů. Nic podobného v České republice neuvidíte. Krajina má u nás přívětivě lidské rozměry. Mimo jiné i proto, že skoro každý potok, vršek nebo údolí má své jméno. Odedávna je mají také velké krajinné celky – každý Čech a Moravan ví, nebo aspoň tuší, kde se nachází Šumava, Krušné a Orlické hory, Jeseníky, České středohoří nebo Brdy. Ale co mezi tím? Máte například ponětí, který kopec patří do Smrčské, případně Jizerské hornatiny, nebo Železnobrodské vrchoviny a kudy vedou hranice mezi těmito celky? Víte, že Říp je v podstatě jen pahorek, vystupující z Krabčické plošiny, která je součástí Řipské tabule? Podobné informace se vám mohou někdy hodit.
Odborníci – geografové a geomorfologové – vytvořili zejména v druhé polovině 20. století ucelený systém územních jednotek, který pokrývá celou naši krajinu. Všechny relevantní informace o těchto jednotkách shromáždili autoři Jan Bína a Jaromír Demek do přehledného průvodce. Nakladatelství Academia jej vydalo pod názvem Z nížin do hor: Geomorfologické jednotky České republiky

Z nížin do hor - Foto: Nakladatelství Academia

Z nížin do horFoto: Nakladatelství Academia

V úvodní části vás seznámí s georeliéfem území České republiky a jeho historickým vývojem v jednotlivých geologických obdobích. Dozvíte se, jaké typy georeliéfů se u nás vyskytují – od nížin přes sníženiny, pahorkatiny a vrchoviny až po hornatiny – a co je pro ně charakteristické. Přečtete si, jak se v historii vyvíjelo regionální členění georeliéfu na území České republiky, jak navazuje na evropské členění a jaká je jeho vnitřní systematika. Hlavní částí knihy je vlastní průvodce geomorfologickými jednotkami České republiky – celkem se jedná o 254 základních jednotek, podcelků a celků. Každé heslo obsahuje kromě základních údajů o rozloze, nadmořské výšce nebo geologické stavbě především popis základních geomorfologických rysů a charakteristik. Nechybí stručné informace pro turisty, které se týkají zejména rozhledových míst. Každé heslo doplňuje přehledná mapka a text doprovází desítky barevných fotografií. Součástí knihy je i slovník vybraných geomorfologických a geologických termínů, rejstříky měst a geomorfologických celků i podcelků a nezbytný přehled literatury. Obecně řečeno – není co dodat.

Jan Bína, Jaromír Demek: Z nížin do hor. Geomorfologické jednotky České republiky. Praha: Academia 2012. ISBN 978-80-200-2026-0 

Vysíláno v Planetáriu 24/2012, 2. – 15. června 2012

Rubrika Kniha měsíce se vysílá každé druhé Planetárium v měsíci. Knihu můžete vždy v daném měsíci vyhrát v soutěži Planetária.  

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Atlas geometrie

  Geometrie je nejen užitečná, ale také krásná. Šárka Voráčová s kolektivem autorů o tom přináší dostatek důkazů.

   
 • 5. srpna  2014 v 22:39     Audio  rubrika: Knihovnička

  Dějiny křížových výprav

  Německý historik Hans Eberhard Mayer podrobně popisuje nejen historii pronikání křesťanských „poutníků s mečem“ do Svaté země, ale i fungování křižáckých států.

   
 • 5. července  2014 v 12:50     Audio  rubrika: Knihovnička

  Jeskyně České republiky

  Přehledný průvodce Petra Zajíčka vás provede všemi významnými jeskyněmi, které je u nás možné navštívit.

   

Soutěže

Naše tipy

  Café Nobel, přátelská setkání veřejnosti s vědou
  Ústí nad Labem, Fokus kafe, 11. září: Globální oteplování - strašák nebo fakt? (klimatologové Jan Pretel a Lenka Hájková, od 18 hodin).
  Teplice, hvězdárna na Písečném vrchu, 18. září: Zemětřesné roje na západě Čech a jižním Islandu (seismolog Josef Horálek, od 18 hodin).
  Cyklus Café Nobel pořádá UJEP v Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

  Pražský hrad, Císařská konírna
  Poklady staré Číny. Pět tisíc let čínských dějin od neolitu po vládu poslední císařské dynastie. Nejcennějšími exponáty výstavy jsou dva válečníci terakotové armády císaře Čchin Š'-chuang-tiho (do 9. listopadu).

   

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas