Objevy a události3. září  2016 v 18:10  

Chudý jídelníček jeskynních medvědů a planeta u Proximy Centauri

Dosud neznámí paraziti ryb z hlubin jezera Tanganika, středověký meč z lesa na Kroměřížsku a kosmické plány společnosti SpaceX.

Východoafrické jezero Tanganika je se svými necelými patnácti sty metry hloubky druhým nejhlubším na světě. Biologové vysoce oceňují druhovou rozmanitost, s níž se v jeho vodách setkávají. Tři čtvrtiny jezerní fauny totiž představují endemické druhy, které jinde nežijí. Parazitologové Masarykovy univerzity v Brně k nim nedávno přidali dva nové druhy miniaturních červovitých ploštěnců, kteří parazitují v žábrách tanganických hlubinných cichlid. Popis parazitů, pojmenovaných po slavném přírodovědci a popularizátorovi vědy Davidu Attenboroughovi a také po městě Brnu Cichlidogyrus attenboroughi a Cichlidogyrus brunnensis, zveřejnili letos v lednu v odborném časopise Parasites & Vectors

Medvědi jeskynní (Ursus spelaeus), kteří v Evropě vyhynuli zhruba před 25 tisíci lety, na vrcholu doby ledové, asi doplatili na příliš jednostranný jídelníček. Vědci z mezinárodního týmu analyzovali aminokyseliny ve zbytcích kolagenu, které se dochovaly v medvědích kostech z belgické jeskyně Goyet, a došli k závěru, že tito medvědi byli zřejmě vegetariáni, píše se na webu Phys.org s odkazem na původní vědecký článek v časopise Journal of Quaternary Science. V době největšího zalednění však bylo rostlinné stravy málo a to mělo pro medvědy fatální následky. 

Úspěšný start rakety Falcon 9 v únoru roku 2015 - Foto:  SpaceX, flickr.com   , CC0 Public domain

Úspěšný start rakety Falcon 9 v únoru roku 2015Foto:  SpaceX, flickr.com , CC0 Public domain

Amatérský hledač pokladů našel na Kroměřížsku dlouhý jednoruční meč asi z přelomu 12. a 13. století. Unikátní okolností je, že se nenašel v hrobě, u hradu ani tvrze, ale v lese. Archeologové podle ČTK také ocenili reakci hledače, který je o nálezu okamžitě informoval. Jak se stalo, že meč ve středověku zůstal ležet jen tak v porostu, kde se během staletí vlastní vahou propadl až do třiceticentimetrové hloubky, nebude nejspíš nikdy objasněno. 

Až koncem roku poletí do vesmíru lucemburský telekomunikační satelit firmy SES, bude to významný krok v historii kosmonautiky. Společnost SpaceX totiž při jeho startu poprvé opakovaně využije první stupeň rakety Falcon 9, který už jednou do vesmíru startoval a pak nepoškozený přistál zpět na Zemi. Motory prvního stupně by podle odborníků mohly být využity přinejmenším ke čtyřiceti startům, což by znamenalo jejich značné zlevnění. Aktuálně: Uvidíme, jak se na plánech soukromé společnosti amerického miliardáře Elona Muska podepíše čerstvá nehoda z 1. září, kdy raketa Falcon 9 vybuchla na startovní plošině během předstartovních příprav. Zničena byla družice Amos-6 izraelského Spacecomu, jejímž prostřednictvím chtěla společnost Facebook poskytovat internetové připojení rozvojovým zemím Afriky. 

Čtěte také: Kolem Slunci nejbližší hvězdy Proximy Centauri obíhá planeta ve velikosti Země

Kolem hvězdy Proxima Centauri, která je ze všech hvězd našemu Slunci nebližší, obíhá planeta přibližně o hmotnosti Země. Objev byl publikován letos v červenci v prestižním časopise Nature. Podle informací Evropské jižní observatoře jde nejspíš o kamenné těleso na jehož povrchu může být kapalná voda. To ale podle vědců neznamená, že na ní musí být život. Mateřská hvězda planety je totiž červeným trpaslíkem, planeta obíhá dost nízko a tak je pravděpodobné, že ji hvězda doslova bombarduje nepřátelským zářením. 

Zdroj (není-li uvedeno jinak): ČTK 

Vysíláno v Planetáriu č. 36/2016, 3. září. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Soutěže

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas