Objevy a události12. listopadu  2016 v 18:10  

Dalekohled Jamese Webba a italská zemětřesení pohledem družice

Jeden ze segmentů primárního zrcadla Vesmírného dalekohledu Jamese Webba - Foto: NASA /Drew Noel, licence Public Domain, volné dílo

Jeden ze segmentů primárního zrcadla Vesmírného dalekohledu Jamese WebbaFoto: NASA /Drew Noel, licence Public Domain, volné dílo

Ibuprofen ve vodách Severního moře, čeští geodeti na cestě za nejvyšším vodopádem světa a start čínské těžkotonážní rakety.

Voda v Severním moři je znečištěna umělými sladidly i zbytky antibiotik. Výzkum, na kterém se podíleli i naši vědci, prokázal, že ze všech léčiv, která se do moře dostávají řekami i ze střední Evropy, má nejvyšší koncentrace ibuprofen, používaný k tišení bolesti. Koncentrace léčiv v moři nejsou vysoké, zatím však není známo, jaký vliv mohou mít na organismy, které jsou jim vystaveny dlouhodobě. Třeba na ryby, které pak přicházejí i na náš stůl. 

Do Jihoafrické republiky odletěla expedice českých geodetů, která chce přeměřit vodopád Tugela v Dračích horách, údajně druhý nejvyšší na světě. Uvádí se, že celková výška jeho kaskád je 948 metrů; za nejvyšším vodopádem Salto Ángel ve Venezuele zaostává o 31 metrů. O výšce obou vodopádů panují pochybnosti – byla totiž určena odečtem nadmořských výšek barometrickým výškoměrem. Naši vědci přeměří vodopád geodetickou metodou. 

Bazilika sv. Benedikta ve středoitalské Nursii, která se v říjnu 2016 zřítila po velkém zemětřesení (foto Silvio Sorcini) - Foto:  CC BY-SA 4.0

Bazilika sv. Benedikta ve středoitalské Nursii, která se v říjnu 2016 zřítila po velkém zemětřesení (foto Silvio Sorcini)Foto:  CC BY-SA 4.0

Ničivé zemětřesení, které 30. října postihlo střední Itálii, způsobilo velké posuny zemského povrchu. Radarové snímky z družic ukázaly, že v okolí Montegalla došlo k posunu asi o 40 centimetrů na východ, v Nursii, kde byla při zemětřesení zničena památná bazilika sv. Benedikta, se zemský povrch pohnul asi o 30 centimetrů na západ. Nezanedbatelné byly také vertikální posuny. Na některých místech země poklesla nebo se zdvihla i o víc než půl metru. 

3. listopadu vyslala Čína poprvé do vesmíru těžkotonážní dvoustupňovou raketu Dlouhý pochod 5. Přestože šlo o zkušební let, raketa vynesla do vesmíru sondu Š'-ťien 17, určenou k výzkumu kosmického smetí a nových zdrojů energie. Příští rok by stejná raketa měla vynést sondu Čchang'e 5 s robotickým vozítkem, které bude sbírat vzorky na povrchu Měsíce; umožní také výstavbu čínské vesmírné stanice a počítá se s ní i pro lety k Marsu. 

Technici z NASA oznámili, že dokončili stavbu obřího Vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Teď ho čeká testování, finální montáž a v říjnu 2018 start do vesmíru. Je třikrát větší než Hubbleův dalekohled a vesmír má sledovat v oboru tepelného infračerveného záření. Uvidí tělesa až čtyřistakrát slabší, než právě Hubble. Nebude umístěn na oběžné dráze, ale v tzv. libračním bodě L2, kde se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly Slunce a planety Země. Bude mít odtamtud ideální výhled, zároveň však nevydrží tak dlouho, jako Hubbleův dalekohled, ani nebude možné vyslat k němu případně údržbářskou misi. Vědci budou nuceni pracovat s tímto nástrojem velmi intenzivně, aby v krátké době co nejvíce využili jeho potenciálu. 

Zdroj (není-li uvedeno jinak): ČTK  

Vysíláno v Planetáriu č. 45/2016, 12. listopadu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas