Objevy a události20. května  2017 v 18:10  

Další meteorit s rodokmenem a pustý ostrov zavalený plasty

Snímek průletu bolidu Hradec Králové ze 17. května 2016, pořízený kamerou České bolidové sítě v Kuchařovicích u Znojma - Foto:  Astronomický ústav AV ČR

Snímek průletu bolidu Hradec Králové ze 17. května 2016, pořízený kamerou České bolidové sítě v Kuchařovicích u ZnojmaFoto:  Astronomický ústav AV ČR

Rákosník z Droužkovic ulovený v Jemenu, rekonstrukce vzhledu šamanky z Dolních Věstonic a budoucí aktivity pražského Národního muzea v Sýrii.

Zní to nesmyslně, ale je to skutečně tak – nejvyšší koncentrace plastového odpadu na světě je na jednom z nejodlehlejších míst naší planety. Neobydlený Hendersonův ostrov ze skupiny Pitcairnových ostrovů v jižním Pacifiku má tu smůlu, že leží přímo na konci obřího víru mořských proudů, které odpad unáší. Jeho pláže podle vědců pokrývá odhadem více než 17 tun plastů, z velké části rozpadlých na miniaturní částečky milimetrových rozměrů. 

Rákosník zpěvný, kroužkovaný v červenci roku 2014 v Droužkovicích u Chomutova, byl nedávno uloven u města Sayhut v Jemenu na jižním pobřeží Arabského poloostrova, informuje na svém facebooku Kroužkovací stanice Národního muzea. Velká hejna rákosníků, kteří právě v květnu při své cestě na sever přes území Jemenu protahují, bývají vítaným zdrojem obživy pro mnoho chudých Jemenců, sužovaných vleklým válečným konfliktem. 

Rákosník zpěvný - Foto:  licence CC0 1.0

Rákosník zpěvnýFoto:  licence CC0 1.0

Návštěvníci brněnského pavilonu Anthropos mohou čerstvě obdivovat rekonstrukci vzhledu tzv. šamanky z Dolních Věstonic, která žila asi před 30 tisíci lety a jejíž hrob objevil v roce 1949 archeolog Bohuslav Klíma. Žena měla po úrazu z dětství deformovanou tvář, což ji podle odborníků mohlo předurčit k významné roli ve spirituální sféře společnosti. Model je pojat velmi realisticky – je ze silikonu, doplněný skutečnými vlasy a skleněnýma očima. 

Pražské Národní muzeum se bude podílet na záchraně archeologických a historických artefaktů v Sýrii; příslušná dohoda byla podepsána 15. května. Zahrnuje materiální podporu přímo na místě, konzervaci a restaurování cenných předmětů v restaurátorských dílnách muzea i školení syrských odborníků. V plánu jsou také semináře, konference a tematické výstavy. Muzeum se podobným způsobem angažuje i v Súdánu, Afghánistánu nebo Alžírsku. 

Astronomům z Ondřejova se v březnu nečekaně přihlásil hledač Miroslav Maršík, který loni v létě objevil jediný známý úlomek meteoritu, spadlého 17. května 2016 u Hradce Králové. Kámen s černou kůrou váží 134 gramy a je pozůstatkem tělesa o hmotnosti zhruba 90 kg, jehož průlet v podobě bolidu zaznamenaly kamery Evropské bolidové sítě. Je teprve pátým meteoritem u nás, pro který mohli vědci spočítat jeho přesnou dráhu ve sluneční soustavě. Nálezce se astronomům přihlásil s velkým časovým odstupem, protože se bál, že mu kámen zabaví. Nálezy meteoritů však u nás žádný zákon neupravuje, takže kámen patří tomu, kdo ho objeví. Pokud jej ale nezapůjčí odborníkům k provedení analýz, nedostane příslušnou certifikaci, čímž se podstatně sníží hodnota kamene – vědecká i ta komerční. Je dobře, že se hradecký kámen nakonec k odborníkům dostal. 

Zdroj (není-li uvedeno jinak): ČTK  

Vysíláno v Planetáriu č. 21/2017, 20. května. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas