18. srpna  2012 v 17:10  rubrika: Objevy a události

Lidské zuby tvrdé jako žraločí a palmy v Antarktidě

Zuby žraloka tygřího - Foto:  Stefan Kühn, GNU General Public License, verze 1.2

Zuby žraloka tygříhoFoto:  Stefan Kühn, GNU General Public License, verze 1.2

Vzácný moravský jeřáb a jeho návrat domů, nebezpečí antarktické izolace, vulkanologická výzva z blízkosti italské Neapole.

Před dvěma sty lety vyšlechtili rolníci na Jesenicku odrůdu moravského jeřábu sladkoplodého, jehož plody byly velmi vyhledávané. Jedlý jeřáb se rozšířil po celé Evropě, jen v původní oblasti vymizel. Odborníci teď na severu Olomouckého kraje hledají poslední přežívající stromy a zaměřují je pomocí GPS. Zatím jich našli 18. Na podzim chtějí vysadit alej z nově naroubovaných podnoží mezi Ostružnou a Petříkovem, kde to všechno začalo. 

Lidské zuby jsou prý stejně tvrdé jako žraločí – přesto, že nejsou ze stejného materiálu. Zubní sklovinu u žraloků tvoří velmi tvrdý minerál fluoroapatit, lidská zubní sklovina obsahuje o něco měkčí hydroxiapatit. Rozdíl v tvrdosti “použitých materiálů” vyrovnává uspořádání krystalů ve vnitřní struktuře zubů. Výzkum žraločích zubů by podle vědců v budoucnu mohl přinést hotovou revoluci v “lidském” zubním lékařství. 

Vědecká stanice McMurdo v Antarktidě - Foto: Nathan Hoople National Science Foundation, licence Public Domain, volné dílo

Vědecká stanice McMurdo v AntarktiděFoto: Nathan Hoople National Science Foundation, licence Public Domain, volné dílo

Australští záchranáři evakuovali z vědecké základny McMurdo v Antarktidě vědce, který potřeboval okamžitou operaci. Nebylo to snadné, protože v Antarktidě právě vrcholí zima, kdy se vědci, kteří tam přebývají, často musí spoléhat jen sami na sebe. Slavný a dobře zdokumentovaný je případ ruského chirurga Leonida Rogozova, který v roce 1961 na antarktické stanici sám sobě vyoperoval slepé střevo. Jinak by nepřežil. 

Vědci s pomocí hloubkových vrtů u pobřeží Wilkesovy země zkoumají, jak vypadala Antarktida ve starších třetihorách, před 53 miliony lety. Koncentrace oxidu uhličitého byla na Zemi vyšší než dnes a skleníkový efekt přinesl do Antarktidy subtropické klima. Pod mořským dnem se dochovala pylová zrnka palem a stromů příbuzných dnešním baobabům či makadámiím. Na pevnině rostly také březové háje a různé jehličnany. 

Flegrejská pole, oblíbená turistická atrakce italské Neapole, by v budoucnu mohla způsobit velké problémy. Jde o velkou kalderu, kráter o průměru 13 kilometrů, kde ze země vystupují plyny. Podle vulkanologů by tam jednou mohlo dojít k erupci supervulkánu. Proto chtějí poblíž čtvrti Bagnoli vyhloubit sondu, která bude v podzemí monitorovat vulkanickou činnost. Obavy veřejnosti z toho, že tak vlastně “odšpuntují” záklopku, vědci odmítají. 

 
Zdroj: ČTK

Vysíláno v Planetáriu č. 34/2012, 18. – 24. srpna.

Pravidelná rubrika Objevy a události se vysílá na začátku každého Planetária. 

Nové články v rubrice

Soutěže

Naše tipy

  Café Nobel, přátelská setkání veřejnosti s vědou
  Ústí nad Labem, Fokus kafe, 9. října: Když se na nebi blýská (astrofyzik Petr Kulhánek, od 18 hodin).
  Teplice, hvězdárna na Písečném vrchu, 16. října: Krušné hory a klimatická změna aneb Jak moc se ohřejeme? (klimatoložka Lenka Hájková, od 18 hodin).
  Ústí nad Labem, Literární kavárna Fokus v kampusu UJEP, 23. října: Pavoučí kámásútra aneb Jak se pavouci rozmnožují (zoolog Milan Řezáč, od 17 hodin).
  Cyklus Café Nobel pořádá UJEP v Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

  Husitské muzeum v Táboře
  Poklady, depoty, obětiny... Jihočeské depoty od doby bronzové do novověku, objevené v nedávné době v jižních Čechách. Výstava (do 28. února).

   

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas