Objevy a události5. listopadu  2006 v 11:10  

Objevy a události týdne č. 45

Zkamenělá mihule, obrácená Amazonka, zkamenělé stopy z Mexika, vikinský poklad z Gotlandu, supernova poblíž Slunce.

V Jihoafrické republice byla nalezena 360 milionů let stará zkamenělá mihule, pozoruhodně podobná současným zástupcům tohoto živočišného řádu. Je to velká událost. Mihule mají totiž chrupavčitou páteř a proto se mnoho jejich fosílií nedochovalo. Na té jihoafrické je zřetelně vidět i ozubený nálevkovitý ústní otvor bez čelistí, kterým se mihule přisávají k jiným živočichům a živí se jejich krví.

Největší řeka světa, jihoamerická Amazonka, prý před mnoha miliony let tekla opačně než dnes. Podle některých geologů o tom svědčí složení usazenin v centrální části kontinentu. Ty obsahují částečky velmi starých hornin, jaké se nacházejí jen na východě Jižní Ameriky; zato tam chybí minerální zrna z mladších dob, typická pro její západní, dosud geologicky aktivní andskou část.

Na severu Mexika, v pouštní lokalitě Cuatro Cienegas, bylo nalezeno 13 zkamenělých lidských stop. Podle předběžných odhadů mohou být staré 10 až 15 tisíc let. Na místě se našly i další důkazy dávné přítomnosti pravěkých lovců a sběračů. Archeologové místo dál zkoumají a budou se snažit ještě více zpřesnit svůj odhad stáří nalezených stop. Mohly by totiž být nejstarší v celé Americe.

Na švédském ostrově Gotland v Baltském moři byl vykopán velký vikinský poklad - více než tisíc stříbrných mincí z 10. století. Při pomocných pracích na jedné ze zdejších usedlostí na něj náhodou narazili dva mladíci. Okamžitě uvědomili místní úřady a mohou proto počítat s odměnou v podobě nálezného. Součástí tři kilogramy těžkého pokladu byly i arabské mince a několik stříbrných náramků.

Asi před čtyřmi miliardami a šesti sty miliony let blízko našeho Slunce vzplála supernova, zhruba dvacetkrát hmotnější. Podle astronoma Leslieho Loonyho jsou důkazy pro tuto hypotézu ukryty v meteoritech, v podobě prastarých částic z počátků sluneční soustavy. Podle Loonyho bylo také Slunce v době svého vzniku součástí velkého hvězdného shluku, který se před miliardami let postupně rozptýlil.

ČTK/souhrn Frederik Velinský

Vysíláno v Planetáriu 45/2006, 4. - 10. listopadu. 

Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Soutěže

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas