Smrtící červený trpaslík a poslední šance na záchranu severního bílého nosorožce

2. leden 2016

Zbloudilý čáp ze zimního Finska, odpadní struska v jeskyních Moravského krasu a pravděpodobný konec marsovské mise InSight.

Finsko žije příběhem čápa bílého, který se rozhodl přezimovat na farmě u města Pihtipudas v centrální části země. Zatoulal se tam zřejmě s hejnem labutí. Čápi jsou v zemi tisíce jezer poměrně vzácní i v létě a ornitologové znají jen jediný případ čapího páru, který si ve Finsku zbudoval trvalé hnízdo. Čáp samotář nemá šanci mrazivou finskou zimu plnou sněhu přežít, pokud se o něj nepostarají lidé – budou ho krmit (ostatně to už nějakou dobu dělají) a po celou zimu bude mít k dispozici otevřenou teplou stodolu.

Ochránci přírody v Moravském krasu řeší ekologickou zátěž z 19. století, kdy se k obci Rudice na Blanensku svážel odpad z vysokých pecí Salmovy hutě. Jde především o úlomky strusky, které voda Jedovnického potoka splavuje do jeskynních systémů Rudického propadání, zanáší je a ničí krápníkovou výzdobu. Skládku nelze odbagrovat, protože je zarostlá lesem. Na potoce bude proto nutné vystavět hráze a místy zpevnit jeho břehy opěrnou zdí.

Mezinárodní tým vědců se pokusí o záchranu severních bílých nosorožců s pomocí kmenových buněk. Genetický materiál z více než deseti těchto nosorožců je uchováván v genetických bankách v Berlíně a kalifornském San Diegu. Vědci z něj chtějí uměle vytvořit spermii a vajíčko, které po oplodnění donosí náhradní matka, pravděpodobně samice méně vzácného jižního bílého nosorožce. Ti severní totiž přežívají už jen tři, z toho dvě samice.

Podaří se na planetě zachránit severní bílé nosorožce?

Radioteleskop ALMA v Chile pomohl k objevu nečekaně aktivního červeného trpaslíka o hmotnosti více než stokrát menší, než má naše Slunce. Malá hvězdička nepříliš poetického jména TVLM 513-46546 v souhvězdí Pastýře má však extrémně silné magnetické pole, produkuje desettisíckrát silnější erupce než Slunce a vydává mj. spoustu rentgenového a UV záření. To je špatná zpráva pro hledače mimozemského života. Tři čtvrtiny hvězd v Mléčné dráze jsou červení trpaslíci. Kdyby na tom byli všichni podobně, život by u nich neměl šanci.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA oznámil, že ruší březnový start sondy InSight. Důvodem je závada na seismografu, který je hlavním přístrojem mise a vědcům měl pomoci s výzkumem vnitřní stavby Marsu. Seismograf je uložen ve vakuovém kontejneru, který však ani po opravě netěsní. Přitom se v něm nacházejí všechny základní senzory. Další příležitost ke startu bude mít sonda až v roce 2018. Pokud nebude celá mise zrušena.

Zdroj (není-li uvedeno jinak): ČTK

Vysíláno v Planetáriu č. 1/2016, 2. ledna.

autor: frv | zdroj: ČTK
Spustit audio