11. srpna  2012 v 17:10  rubrika: Objevy a události

Výbušní termiti, nejstarší sluneční bárka a vlajky na Měsíci

Let Apolla 11 - Buzz Aldrin a vlajka USA na Měsíci. Jediná, která spadla. - Foto: NASA Images

Let Apolla 11 - Buzz Aldrin a vlajka USA na Měsíci. Jediná, která spadla.Foto: NASA Images

Opice „s pršáky“ nejen v Barmě, ale i v Číně, kosmonautické plány Číňanů na Měsíci.

Výbušní termiti – takovou přezdívku by mohli dostat termiti druhu Neocapritermes taracua z jihoamerické Francouzské Guyany. Jsou-li napadeni, jejich dělníci reagují sebevražednou explozí. Při ní dojde ke smíšení modrých „krystalů“ proteinu s obsahem mědi, které si dělníci ukládají ve váčcích na povrchu těla, s výměšky jejich slinných žláz. Vzniklá „dvousložková“ lepivá kapalina je pro konkurenční termity jedovatá. 

Opice druhu Rhinopithecus strykeri, objevené nedávno na severu Barmy, žijí prý i v přilehlé oblasti jihočínské provincie Jün-nan. Není jich ale mnoho. Celková populace těchto opic čítá nanejvýš 330 kusů, takže jim hrozí vyhynutí. Popularitu si získaly svým neobvyklým vzhledem – mají totiž nosní dírky otočené vzhůru. Podle domorodců se za deště často skrývají na stromech s hlavou mezi nohama, aby jim nepršelo do nosu. 

Langur myanmarský (Rhinopithecus strykeri) - Foto: Rasmus Liedigk, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Langur myanmarský (Rhinopithecus strykeri)Foto: Rasmus Liedigk, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Archeologové v Egyptě našli dosud nejstarší známou sluneční bárku egyptského panovníka. K objevu došlo na západním okraji Káhiry, v lokalitě Abú Rawáš severně od Gízy a slavných „velkých pyramid“. Z plavidla zbylo 11 kusů dřeva, dlouhých až šest metrů a metr a půl širokých. Posmrtným majitelem lodi byl faraon 1. egyptské dynastie Den, zvaný také Vedimev, který podle egyptologů vládl před necelými pěti tisíci lety. 

Odborníci z NASA analyzovali snímky z měsíční sondy Lunar Reconnaissance Orbiter Camera, zachycující místa přistání všech amerických expedic na přelomu 60. a 70. let minulého století. Vlajky, které tehdy američtí astronauti na Měsíci zanechali, tam stále stojí – s výjimkou té první. O ní už astronaut Apolla 11 Buzz Aldrin kdysi řekl, že ji porazil vzdušný proud z motorů při startu jejich kosmického modulu. Zdá se, že měl pravdu. 

Podle informací čínských médií dojde v druhé polovině roku 2013 k dalšímu postupnému kroku v čínském programu dobývání Měsíce. V rámci mise automatické sondy Čchang-e 3 bude na jeho povrch dopraveno robotické vozítko. Rover, vybavený osmi různými nástroji včetně panoramatické kamery a radaru, bude využívat automatickou navigaci, která mu umožní samostatně překonávat překážky nebo se jim vyhýbat. 

 
Zdroj: ČTK

Vysíláno v Planetáriu č. 33/2012, 11. – 17. srpna.

Pravidelná rubrika Objevy a události se vysílá na začátku každého Planetária. 

Nové články v rubrice

Soutěže

Naše tipy

  Café Nobel, přátelská setkání s vědou
  Ústí nad Labem, Fokus kafe, 13. listopadu: Extrémní svět exoplanet (astronom Stanislav Poddaný, od 18 hodin).
  Teplice, hvězdárna na Písečném vrchu, 20. listopadu: Gravitační vlny z počátku vesmíru (astrofyzik Petr Kulhánek, od 18 hodin).
  Ústí nad Labem, Literární kavárna Fokus v kampusu UJEP, 27. listopadu: Magnetorecepce, šestý smysl zvířat (biolog a držitel Ig Nobelovy ceny Vlastimil Hart, od 17 hodin).
  Cyklus Café Nobel pořádá UJEP v Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

  Muzeum Říčany
  Zkameněliny - archiv života. Výstava o rozmanitosti života v různých obdobích geologické historie Země (do 4. ledna 2015).

   

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas