11. srpna  2012 v 17:10  rubrika: Objevy a události

Výbušní termiti, nejstarší sluneční bárka a vlajky na Měsíci

Let Apolla 11 - Buzz Aldrin a vlajka USA na Měsíci. Jediná, která spadla. - Foto: NASA Images

Let Apolla 11 - Buzz Aldrin a vlajka USA na Měsíci. Jediná, která spadla.Foto: NASA Images

Opice „s pršáky“ nejen v Barmě, ale i v Číně, kosmonautické plány Číňanů na Měsíci.

Výbušní termiti – takovou přezdívku by mohli dostat termiti druhu Neocapritermes taracua z jihoamerické Francouzské Guyany. Jsou-li napadeni, jejich dělníci reagují sebevražednou explozí. Při ní dojde ke smíšení modrých „krystalů“ proteinu s obsahem mědi, které si dělníci ukládají ve váčcích na povrchu těla, s výměšky jejich slinných žláz. Vzniklá „dvousložková“ lepivá kapalina je pro konkurenční termity jedovatá. 

Opice druhu Rhinopithecus strykeri, objevené nedávno na severu Barmy, žijí prý i v přilehlé oblasti jihočínské provincie Jün-nan. Není jich ale mnoho. Celková populace těchto opic čítá nanejvýš 330 kusů, takže jim hrozí vyhynutí. Popularitu si získaly svým neobvyklým vzhledem – mají totiž nosní dírky otočené vzhůru. Podle domorodců se za deště často skrývají na stromech s hlavou mezi nohama, aby jim nepršelo do nosu. 

Langur myanmarský (Rhinopithecus strykeri) - Foto: Rasmus Liedigk, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Langur myanmarský (Rhinopithecus strykeri)Foto: Rasmus Liedigk, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Archeologové v Egyptě našli dosud nejstarší známou sluneční bárku egyptského panovníka. K objevu došlo na západním okraji Káhiry, v lokalitě Abú Rawáš severně od Gízy a slavných „velkých pyramid“. Z plavidla zbylo 11 kusů dřeva, dlouhých až šest metrů a metr a půl širokých. Posmrtným majitelem lodi byl faraon 1. egyptské dynastie Den, zvaný také Vedimev, který podle egyptologů vládl před necelými pěti tisíci lety. 

Odborníci z NASA analyzovali snímky z měsíční sondy Lunar Reconnaissance Orbiter Camera, zachycující místa přistání všech amerických expedic na přelomu 60. a 70. let minulého století. Vlajky, které tehdy američtí astronauti na Měsíci zanechali, tam stále stojí – s výjimkou té první. O ní už astronaut Apolla 11 Buzz Aldrin kdysi řekl, že ji porazil vzdušný proud z motorů při startu jejich kosmického modulu. Zdá se, že měl pravdu. 

Podle informací čínských médií dojde v druhé polovině roku 2013 k dalšímu postupnému kroku v čínském programu dobývání Měsíce. V rámci mise automatické sondy Čchang-e 3 bude na jeho povrch dopraveno robotické vozítko. Rover, vybavený osmi různými nástroji včetně panoramatické kamery a radaru, bude využívat automatickou navigaci, která mu umožní samostatně překonávat překážky nebo se jim vyhýbat. 

 
Zdroj: ČTK

Vysíláno v Planetáriu č. 33/2012, 11. – 17. srpna.

Pravidelná rubrika Objevy a události se vysílá na začátku každého Planetária. 

Nové články v rubrice

Soutěže

Naše tipy

  Café Nobel, přátelská setkání veřejnosti s vědou
  Ústí nad Labem, Fokus kafe, 11. září: Globální oteplování - strašák nebo fakt? (klimatologové Jan Pretel a Lenka Hájková, od 18 hodin).
  Teplice, hvězdárna na Písečném vrchu, 18. září: Zemětřesné roje na západě Čech a jižním Islandu (seismolog Josef Horálek, od 18 hodin).
  Cyklus Café Nobel pořádá UJEP v Ústí nad Labem ve spolupráci s naším magazínem.

  Pražský hrad, Císařská konírna
  Poklady staré Číny. Pět tisíc let čínských dějin od neolitu po vládu poslední císařské dynastie. Nejcennějšími exponáty výstavy jsou dva válečníci terakotové armády císaře Čchin Š'-chuang-tiho (do 9. listopadu).

   

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas