Výbušní termiti, nejstarší sluneční bárka a vlajky na Měsíci

11. srpen 2012

Opice „s pršáky“ nejen v Barmě, ale i v Číně, kosmonautické plány Číňanů na Měsíci.

Výbušní termiti – takovou přezdívku by mohli dostat termiti druhu Neocapritermes taracua z jihoamerické Francouzské Guyany. Jsou-li napadeni, jejich dělníci reagují sebevražednou explozí. Při ní dojde ke smíšení modrých „krystalů“ proteinu s obsahem mědi, které si dělníci ukládají ve váčcích na povrchu těla, s výměšky jejich slinných žláz. Vzniklá „dvousložková“ lepivá kapalina je pro konkurenční termity jedovatá.

Opice druhu Rhinopithecus strykeri, objevené nedávno na severu Barmy, žijí prý i v přilehlé oblasti jihočínské provincie Jün-nan. Není jich ale mnoho. Celková populace těchto opic čítá nanejvýš 330 kusů, takže jim hrozí vyhynutí. Popularitu si získaly svým neobvyklým vzhledem – mají totiž nosní dírky otočené vzhůru. Podle domorodců se za deště často skrývají na stromech s hlavou mezi nohama, aby jim nepršelo do nosu.

Archeologové v Egyptě našli dosud nejstarší známou sluneční bárku egyptského panovníka. K objevu došlo na západním okraji Káhiry, v lokalitě Abú Rawáš severně od Gízy a slavných „velkých pyramid“. Z plavidla zbylo 11 kusů dřeva, dlouhých až šest metrů a metr a půl širokých. Posmrtným majitelem lodi byl faraon 1. egyptské dynastie Den, zvaný také Vedimev, který podle egyptologů vládl před necelými pěti tisíci lety.

Langur myanmarský (Rhinopithecus strykeri)

Odborníci z NASA analyzovali snímky z měsíční sondy Lunar Reconnaissance Orbiter Camera, zachycující místa přistání všech amerických expedic na přelomu 60. a 70. let minulého století. Vlajky, které tehdy američtí astronauti na Měsíci zanechali, tam stále stojí – s výjimkou té první. O ní už astronaut Apolla 11 Buzz Aldrin kdysi řekl, že ji porazil vzdušný proud z motorů při startu jejich kosmického modulu. Zdá se, že měl pravdu.

Podle informací čínských médií dojde v druhé polovině roku 2013 k dalšímu postupnému kroku v čínském programu dobývání Měsíce. V rámci mise automatické sondy Čchang-e 3 bude na jeho povrch dopraveno robotické vozítko. Rover, vybavený osmi různými nástroji včetně panoramatické kamery a radaru, bude využívat automatickou navigaci, která mu umožní samostatně překonávat překážky nebo se jim vyhýbat.


Zdroj: ČTK

Vysíláno v Planetáriu č. 33/2012, 11. – 17. srpna.

Pravidelná rubrika Objevy a události se vysílá na začátku každého Planetária.

autor: frv | zdroj: ČTK
Spustit audio