« »
Mléčná dráha na složeném snímku z observatoře Paranal v Chile - Foto:  Bruno Gilli/ESO, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Mléčná dráha

Tam, kde neruší osvětlení, je na nočním nebi vidět stříbřitý pás Mléčné dráhy, táhnoucí se napříč oblohou. Jsou to dvě z ramen naší Galaxie, na kterou se díváme zevnitř, z místa vzdáleného asi 26 světelných roků od jejího středu.

Více...

 
Lunární vozítko Apolla 17 na Měsíci - Foto:  Project Apollo Archive, Zdroj: Flickr, licence Public Domain, volné dílo

Poslední Měsíčňané

Kosmonauti z Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt opustili povrch Měsíce 14. prosince 1972. Od té chvíle se lidská noha měsíčního povrchu nedotkla, americký měsíční program skončil. Co přinesly cesty na Měsíc lidstvu?

Více...

 
Karel IV. - Foto: Adriana Krobová

Pragmatik Karel IV.

Karel IV. nepřímo podnítil několik židovských pogromů, poté co se zadlužil náročnou politickou kampaní za zvolení římským králem. Jeho věřiteli byla jak říšská knížata, tak města. Otec vlasti si s dluhy poradil vcelku kreativně.

Více...

 
Detail složitého systému Saturnových prstenců ve falešných barvách pro zvýraznění struktury - Foto:  NASA

Saturnovy prstence

Jsou tvořeny miliardami drobných úlomků prachu a ledu. Možná jsou to jen trosky měsíců, které kolem planety kroužily ještě asi před sto miliony roků, než se srazily a rozbily. Máme velké štěstí, že prstence vůbec můžeme pozorovat.

Více...

 
Zlatá žíla v limonitu - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  James St. John

Za zlatem v Čechách

Za pomoci jednoduchých nástrojů, především pánve, se i dnes můžete na zlatonosných potocích a řekách dostat k drobné zlatince. Jinak nám naši předkové nechali nevytěžená víceméně už jen dvě významnější primární ložiska zlata.

Více...

 
Sv. Jan Nepomucký - Foto: Miroslav Kobza

Sv. Jan Nepomucký

Podle legendy byl mlčenlivým zpovědníkem, který vzdoroval i králi a proto skončil mrtev ve Vltavě. Jeho sochy stojí na mostech a u rybníků celé katolické Evropy – i když se jeho osud odvíjel asi jinak, než jak se obvykle vypráví.

Více...

 
Akropolis - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license,  Ggia

Počátky filozofie

Na začátku stála touha starých Řeků stvořit nový nástroj k pochopení světa. Pár moudrých myslitelů z jejich řad se nakonec rozhodlo pěstovat svou lásku k moudrosti, řecky „filein sofia“, a právě z nich se stali první filozofové.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace