« »
Tomáš Garrigue Masaryk - Foto: Josef Jindřich Šechtl, Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license

TGM: Otec neznámý?

Byl otcem Tomáše Garrigue Masaryka skutečně negramotný slovenský kočí Jozef Masárik? Už za jeho života se našli lidé, kteří o tom pochybovali. Šuškalo se, že jeho otcem byl bohatý židovský továrník. Nebo snad sám rakouský císař?

Více...

 
Hvězdokupa Messier 13 - Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license, Miodrag Sekulic

Hvězdokupa Messier 13

„Je to jen skvrnka, ale za klidné noci bez Měsíce je vidět pouhým okem,“ napsal o Velké kulové hvězdokupě v Herkulovi anglický astronom Edmond Halley v roce 1716. Dnes k tomu navíc musíte mít štěstí na oblohu bez světelného smogu.

Více...

 
Lunární vozítko Apolla 17 na Měsíci - Foto:  Project Apollo Archive, Zdroj: Flickr, licence Public Domain, volné dílo

Poslední Měsíčňané

Kosmonauti z Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt opustili povrch Měsíce 14. prosince 1972. Od té chvíle se lidská noha měsíčního povrchu nedotkla, americký měsíční program skončil. Co přinesly cesty na Měsíc lidstvu?

Více...

 
Karel IV. - Foto: Adriana Krobová

Pragmatik Karel IV.

Karel IV. nepřímo podnítil několik židovských pogromů, poté co se zadlužil náročnou politickou kampaní za zvolení římským králem. Jeho věřiteli byla jak říšská knížata, tak města. Otec vlasti si s dluhy poradil vcelku kreativně.

Více...

 
Detail složitého systému Saturnových prstenců ve falešných barvách pro zvýraznění struktury - Foto:  NASA

Saturnovy prstence

Jsou tvořeny miliardami drobných úlomků prachu a ledu. Možná jsou to jen trosky měsíců, které kolem planety kroužily ještě asi před sto miliony roků, než se srazily a rozbily. Máme velké štěstí, že prstence vůbec můžeme pozorovat.

Více...

 
Zlatá žíla v limonitu - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  James St. John

Za zlatem v Čechách

Za pomoci jednoduchých nástrojů, především pánve, se i dnes můžete na zlatonosných potocích a řekách dostat k drobné zlatince. Jinak nám naši předkové nechali nevytěžená víceméně už jen dvě významnější primární ložiska zlata.

Více...

 
Sv. Jan Nepomucký - Foto: Miroslav Kobza

Sv. Jan Nepomucký

Podle legendy byl mlčenlivým zpovědníkem, který vzdoroval i králi a proto skončil mrtev ve Vltavě. Jeho sochy stojí na mostech a u rybníků celé katolické Evropy – i když se jeho osud odvíjel asi jinak, než jak se obvykle vypráví.

Více...

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace