Vesmír a příroda7. července  2017 v 08:57  

Ptáci v českém životě a kultuře

Vrána šedá - Foto: Andreas Eichler,  CC BY-SA 4.0

Vrána šedáFoto: Andreas Eichler, CC BY-SA 4.0

Snad žádné skupině živočichů není věnováno tolik pozornosti, jako ptákům. O všemožných projevech této přízně napsal ornitolog Karel Hudec celou knihu.

Ptáci jsou k nepřehlédnutí. A když je nevidíme, určitě je slyšíme – až nám to někdy není milé. To když nám třeba ze střechy celou noc zní hlasité naříkavé „puí“ hladových mláďat kalouse ušatého, nebo budí-li nás o víkendu jásavé krákorání vrány, které se zalíbilo vítat nový den z naší antény. Není divu, že pak člověk nadává jako špaček, zvlášť pokud nevyznává poučku „ranní ptáče dál doskáče“ a raději lelkuje v peřinách. Tak vidíte – můžete z toho mít husí kůži nebo zírat jako sůva z nudlí, ale ptáci jsou prostě všude. Karel Hudec, brněnský zoolog a ekolog se specializací na ornitologii, o tom ve své knize Ptáci v českém životě a kultuře, vydané nakladatelstvím Academia, přináší spoustu důkazů. Zvlášť čísel je někdy tolik, až se v nich čtenář trochu topí – ale budiž to autorovi odpuštěno. 

Ptáci v českém životě a kultuře - Foto: Nakladatelství Academia

Ptáci v českém životě a kultuřeFoto: Nakladatelství Academia

Jeho procházka ptačím světem začíná historií poznávání ptáků až po vznik ornitologie jako vědy. Už dávno před tím však ptáci pronikli do mýtů, náboženství i slovní kultury. Nejsou to jen rčení nebo přirovnání. Kolik míst se jmenuje podle ptáků a kolik je ptačích příjmení! Ptáci vystupují v pověstech i pohádkách, píše se o nich v beletrii i v novinách. Ptačí zpěv inspiroval hudební skladatele, o ptácích zpívají písně, vědci zkoumají ptačí nářečí. Vyobrazení ptáků najdete na obrazech a ilustracích, na vlajkách i znacích, v lidovém i užitém umění. Karel Hudec píše také o chovatelství ptáků, včetně užitkového, a celou kapitolu věnuje lovu ptáků a myslivosti. Důležitá je kapitola o ekonomických vztazích mezi lidmi a ptáky, které se projevují v proměnách názoru na užitečnost či škodlivost některých druhů, třeba mezi zemědělci, lesníky nebo rybáři. Publikaci uzavírají kapitoly o ptácích a lidském zdraví a ochraně ptáků. 

Jak už jsem naznačil, kniha Karla Hudce Ptáci v českém životě a kultuře je přeplněna informacemi a daty. Pokud vám přesto nebudou stačit, díky seznamu literatury a bohatým odkazům ji můžete použít jako šikovný rozcestník. A to vám rozhodně nevěším hejla na nos. Přesvědčte se sami! 

O knihu Ptáci v českém životě a kultuře s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 23. července.  

Karel Hudec: Ptáci v českém životě a kultuře. Praha: Academia, 2017. ISBN 978-80-200-2628-6. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Soutěže

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas