Báječný svět hub

Amanita rubescens - muchomůrka růžovka - Foto: Jan Kramoliš

Amanita rubescens - muchomůrka růžovkaFoto: Jan Kramoliš

O krásných houbách, nadšených houbařích a českém vítězství vypráví vášnivý houbař, spisovatel a rozhlasový redaktor Jiří Kamen.

Na houby chodí především Slované – snad jen s výjimkou Bulharů, které prý kdysi v jejich houbovém rozletu zastavila nadvláda muslimských Osmanů. V omezené míře houbaří i Němci, zvláště Sasové, kteří se to naučili buď od Lužických Srbů, nebo od svých sousedů v Čechách. Většina národů Evropy i světa však hledí na houby i houbaře s podezřením, opovržením, ba dokonce s odporem. 

Báječný svět hub - Foto: Nakladatelství Mladá fronta

Báječný svět hubFoto: Nakladatelství Mladá fronta

Už jako školáka mě fascinovalo vyprávění naší učitelky zeměpisu o jejím zájezdu do Skandinávie, kde sbírali houby doslova z auta – nemohli zkrátka vydržet pohled na mohutné a chutně vyhlížející plodnice, lemující okraje lesů, kterými projížděli, aniž by o ně kdokoliv z místních projevil zájem. Český vztah k houbám je prostě unikátní. 

Houby pronikly ve velkém do lidových rčení i krásné literatury, kdekdo u nás houbaří – dělníci, podnikatelé, vědci, spisovatelé, muži, ženy i děti. Když je sezóna, parkují u každého lesa auta nadšených sběračů. Snad jedině u nás se může uživit specializovaná prodejna s houbařskými potřebami. Fenoménu hub a houbaření se věnují odborné studie i desítky publikací pro nejširší veřejnost. O „krásných houbách, nadšených houbařích a českém vítězství“ se s nadšením rozepsal i spisovatel a rozhlasový redaktor Jiří Kamen ve své knize Báječný svět hub, kterou loni vydalo nakladatelství Mladá fronta

Není to odborné dílo, ani atlas hub – jak by také mohl, bez jediného obrázku. Je to jakási houbová koláž a míchanice vyprávění, s houbovými řízky v podobě citátů, výpisků z literatury, vzpomínek a výpovědí nadšených houbařů. Až ji přečtete, pochopíte, že houbařské nadšení u nás zřejmě nasáváme skrze matčinu pupeční šňůru už v době, kdy jsme ještě „na houbách“. V lese, s košíkem v ruce, jsou si všichni rovni. A kdo není Slovan, nebo aspoň Sas, ten o tom ví, s prominutím, houby. 

A tak čtěte a inspirujte se. 

O knihu Báječný svět hub s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 25. února.  

Jiří Kamen: Báječný svět hub : O krásných houbách, nadšených houbařích a českém vítězství. Praha: Mladá fronta, 2017. ISBN 978-80-204-4708-1. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas