Blízký Saturn a jeho prstence: Procházka červnovou oblohou

Noční obloha - Foto: Fotobanka Pixabay

Noční oblohaFoto: Fotobanka Pixabay

Začátek astronomického léta ozdobí kromě Mléčné dráhy všechny planety s výjimkou Merkuru. Od východu nastupují letní souhvězdí.

21. června ve 12 hodin a 8 minut SELČ vstoupí Slunce do znamení Raka a slunovratem ohlásí astronomické léto. Zpočátku téměř neznatelný návrat se po pěti dnech projeví pouhou minutou, v závěru června pak vyjde Slunce o tři minuty později. Je známo, že kolem letního slunovratu jsou noci dost světlé. Kdo to zkouší třeba s astrofotografií, měl by vědět, že Slunce neklesá hlouběji než 18 stupňů pod obzor a skutečně tmavé astronomické noci se v tomto období nedočká. 

Čtěte také: Čtyřsetleté prstence

Skupinu letních souhvězdí uvidíme večer kolem 22. hodiny ve východní části oblohy. Vedle Severní koruny, kde bychom mohli končit jarní procházku, můžeme už spatřit první souhvězdí léta – Herkules; jižněji pak souhvězdí Hada rozdělené Hadonošem. Jižní části oblohy dominuje Štír s načervenalým Antarem a na hvězdy bohaté souhvězdí Střelce v pozadí se stříbřitou Mléčnou dráhou. V jejím východním rameni leží Orel s jasnou hvězdou Altair. Téměř nad hlavou, blízko zenitu, nám září nejjasnější hvězda letní oblohy – modrobílá Vega ze souhvězdí Lyry. Východně od zenitu se nachází Labuť s hvězdou Deneb. Tyto tři jasné stálice – tedy Deneb, Altair a Vega tvoří tzv. „letní trojúhelník“. Z nezapadajících seskupení je Velký vůz na severozápadě a Cefeus s Casiopeou na severovýchodě. 

Planeta Saturn - Foto: NASA/JPL Caltech,  Space Science Institute

Planeta SaturnFoto: NASA/JPL Caltech, Space Science Institute

Z objektů hlubokého vesmíru stojí za pozornost např. hezká barevná dvojhvězda Albireo – beta souhvězdí Labutě. Její žlutooranžová složka má třetí hvězdnou magnitudu, modravá pak pátou. Vzdálenost této dvojhvězdy je asi 380 světelných let. 

V červnu uvidíme kromě Merkuru, který se ztratí v záři Slunce, všechny planety. Venuši večer nad západním obzorem, Mars v druhé polovině noci, Jupiter většinu noci kromě rána, Saturn po celou noc, Uran ráno nízko nad východním a Neptun ráno nad jihovýchodním obzorem. Saturnovy prstence stále vidíme v nepřevracejícím dalekohledu otevřené shora. Obří planeta bude 27. června v opozici se Sluncem, tentýž den bude zároveň nejblíž Zemi: 1 miliardu 354 milionů km. Z úkazů stojí za zmínku noční seskupení Měsíce, Jupiteru, planetky Vesta, hvězdy Antares a Saturnu ve dnech 23. až 27. června. 

A ještě měsíční fáze. 6. června bude Měsíc v poslední čtvrti, 13. června v novu, 20. června v první čtvrti a 28. června v úplňku. Přejeme hezké dny i noci a ničím nerušenou podívanou! 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas